Artykuł Dodaj artykuł

Defum: design, funkcjonalność, modernizacja

Maszyny i design – może się wydawać, że te dwie dziedziny nie mają ze sobą nic wspólnego, tymczasem okazuje się, że połączenie ich sił tworzy potencjał do dalszego rozwoju firmy.

Maszyny i design – może się wydawać, że te dwie dziedziny nie mają ze sobą nic wspólnego, tymczasem okazuje się, że połączenie ich sił tworzy potencjał do dalszego rozwoju firmy.

Tak też się dzieje w przypadku AFM Defum, firmy, która od kilkudziesięciu lat przoduje w produkcji obrabiarek skrawających do metalu - centrów pionowych, tokarek kłowych, tokarek pionowych oraz nakiełczarek. Przy tego typu konstrukcjach zawsze najistotniejsze są walory techniczne i na to głównie patrzą klienci. Nie zapominajmy jednak, że przy tak poważnych inwestycjach pod uwagę bierze się także... wygląd maszyny.

Defum

Ze względu na coraz większy wybór ofert maszyn o zbliżonych parametrach, klienci coraz częściej patrzą też na estetykę i wygląd, a nawet kolorystykę danego sprzętu.

– W wielu wypadkach spotykamy się z koniecznością zastosowania kolorystyki maszyny komponującej się z barwami firmowymi klienta. Te trendy rynkowe skłaniają wielu producentów obrabiarek do zwiększania inwestycji w projektowanie coraz ciekawszych kształtów maszyn, doboru kolorów i ich dalekiego od tradycyjnych metod łączenia – zaznacza Artur Bartkowiak, prezes AFM Defum.

Wygląd maszyn staje się istotny zarówno dla klientów, jak i producentów, w końcu obu stronom zależy na atrakcyjności produktu, nawet jeśli – początkowo – może się nie kojarzyć z urokiem, ale z funkcjonalnością. Okazuje się, że przy przeprojektowywaniu wyglądu maszyny, czy zmianie jej obudowy, wielokrotnie udaje się wprowadzić modyfikacje osłon zwiększające bezpieczeństwo pracy, skuteczniejszą izolację przestrzeni obróbkowej od otoczenia, ułatwienie montażu różnego rodzaju urządzeń dodatkowych, wyciągów, manipulatorów, schowków na narzędzia obsługowe czy pomiarowe oraz wiele innych. Niewątpliwie można powiedzieć, że aspekt wizualny może przekładać się także na funkcjonalność, jak również bezpieczeństwo urządzeń.

Troskę o design produktów AFM Defum docenił nawet Instytut Wzornictwa Przemysłowego, który nominował tokarkę Venus 350 do tytułu wzoru roku 2017. Co prawda tokarka nie zdobyła pierwszego miejsca, jednak już sam fakt, że została doceniona przez Instytut, stał się silnym bodźcem do dalszego udoskonalenia także innych maszyn:

– Nasze prace nad wyglądem obrabiarek idą w dobrym kierunku i są pozytywnie postrzegane na rynku polskim nawet przez autorytety klasy Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Utwierdza nas to w przekonaniu, że powinniśmy kontynuować prace nad uatrakcyjnianiem wyglądu naszych produktów, co intensywnie czynimy. Mam nadzieję, że również ten zmodernizowany design zostanie zauważony w 2018 roku i być może będziemy mieli większe szanse na tytuł – mówi Artur Bartkowiak. – Nasz zapał w kierunku zmian designu maszyn nie zakończył się na tej jednej maszynie, w ciągu ostatniego pół roku przygotowaliśmy zupełnie nowy wygląd naszych centrów pionowych „Harnaś” i „Baca”. Pierwszy egzemplarz centrum pionowego „Baca” w nowej odsłonie będziemy prezentować na targach EUROTOOL w Krakowie – dodaje.

Kolejną maszyną „do liftingu” jest więc centrum pionowe „Baca”, które w nowej odsłonie zyskuje nie tylko na estetyce, ale także łączy design z wyższą klasą obsługi i bezpieczeństwa. Zmieni się np. górna przestrzeń obróbkowa, dach osłon, uformowanie półek, schowków na różnego rodzaju narzędzia podręczne, dokumentację warsztatową i inne drobne przedmioty niezbędne operatorowi w codziennej pracy oraz zostanie zabudowany na stałe w osłonach centrum śrubowy wyrzutnik wiórów.

Firma AFM Defum swoją działalnością pokazuje, że nawet takie maszyny jak obrabiarki, tokarki, czy centra pionowe nie tylko muszą być bezpieczne, wydajne i funkcjonalne, ale przy tym mogą także być miłe dla oka, co doceniają profesjonaliści, ale także kolejni klienci.

Treść artykułu można również znaleźć na stronie Gazety Przekrój Gospodarczy.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły