Artykuł Dodaj artykuł

Obróbka skrawaniem 3/3

W ostatnim rozdziale przedstawię parę rad przy obróbce poszczególnych materiałów.

Dom Techniczny Grudnikowie Sp. Jawna

...Część 3.

W ostatnim rozdziale przedstawię parę rad przy obróbce poszczególnych materiałów.

Stale konstrukcyjne są najliczniejszą grupą materiałów wykorzystywanych w warunkach warsztatowych. Na ogół nie stanowią problemu, należy pamiętać o:

  • Smarowaniu i chłodzeniu podczas skrawania.
  • Jeśli wiercimy głębokie otwory i mamy wiertło długie do metalu to w żadnym wypadku nie zaczynajmy takim wiercić, najpierw nawiercamy otwór wiertłem krótkim np. NWKa a później długim, zwłaszcza przy wiertłach o małych średnicach – 3,5mm-5mm. I jeszcze trzeba miejsce wiercenia napunktować – młotek i punktak albo punktak automatyczny.

Zawsze lepiej wiercić z nieco większym naciskiem i małą prędkością niż na odwrót.

Im materiał twardszy to prędkość skrawania maleje. Na ten przykład stal węglowa między 500-1000MPa stosunek prędkości skrawania wynosi 10-6, czyli prawie połowe mniej.

Jeśli mamy tokarkę czy frezarkę to lepiej rzucić okiem do tabel.

Stale nierdzewne, skrawalność zależy od wielkości dodatków stopowych i rodzaju obróbki. Im więcej dodatków tym trudniejsza skrawalność. Najlepiej skrawalne są stale ferrytyczne i martenzytyczne. Tak jak pisałem w części pierwszej posiadają tendencję do utwardzania przy zgniocie i do przyklejania się do narzędzia. Budują wtedy taki garb za krawędzią skrawania, przez co uniemożliwiają dalszą obróbkę. Narzędzie nagrzewa się i traci swoje cechy. Przy wierceniu w tych stalach nader istotne są parametry skrawania, czyli bardzo duży nacisk i malutka prędkość skrawania nie odwrotnie. Frez czy wiertło nie może się ślizgać bo wówczas się tępi. Ważne jest schładzanie, bo stale inox słabo odprowadzają ciepło i oczywiście dobre ostre narzędzie, w wypadku wiercenia są to wiertła kobaltowe INOX.  Oczywiście są takie stale nierdzewne np. duplex, w których trzeba zapomnieć o wierceniu czymś innym niż wiertła węglikowe z rdzeniem i chłodzeniem no i bez wątpliwości na precyzyjnych wiertarkach stołowych albo CNC.

Reszta materiałów, czyli żeliwa, żeliwa ciągliwe mają wyborne skrawalności i obrabia je się bez chłodzenia.  Analogicznie miedź i jej stopy, czyli mosiądze i brązy. Tylko aluminium ma sporą tendencję do klejenia się, przez co wymaga znacznie ostrzejszych narzędzi i większych prędkości obrotowych.

Artykuł został dodany przez firmę

Dom Techniczny Grudnikowie Sp. Jawna

Nasz sklep zajmuje się sprzedażą stacjonarną i wysyłkową narzędzi, elektronarzędzi i dodatkowo w szerokim zakresie pojętych akcesorii do podtrzymania ruchu w małych i dużych firmach. Oprócz towarów mamy do zaoferowania wiedzę, poradę praktyczną i teoret.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.