Artykuł Dodaj artykuł

Obróbka skrawaniem 2/3

Teraz parę terminów:-  opory skrawania, to znaczy siła po przyłożeniu której wiertło może się zagłębić w materiał obrabiany.

...Część 2 -obróbka skrawaniem

Teraz parę terminów:-  opory skrawania, to znaczy siła po przyłożeniu której wiertło może się zagłębić w materiał obrabiany.

Największej siły potrzebują materiały z grupy 5 i 6. Dalej 1 i 2, i tu mała uwaga, bo chociaż stal nierdzewna jest w miarę miękka to ma tendencję do hartowania się w strefie zgniotu a powstały wiór nadal ma tendencję do sczepiania się z powierzchnią przyłożenia. Rada: wiertło kobaltowe do nierdzewki jak zaczyna wydawać pisk to oznacza, że już nie skrawa i trzeba je przeostrzyć.

I ostatnia grupa o najniższym oporze skrawania to 3 i 4.

Dalej napiszę o temperaturach powstających podczas skrawania na styku narzędzie - przedmiot.  W największym stopniu narażonym miejscem w narzędziu na nagrzanie i zużywanie jest bez wątpienia krawędź skrawająca, stąd chłodzenie + smarowanie powinno być stale brane pod uwagę. Nawet jak wiercimy jeden otwór i mamy wiertło do stali zamocowane w uchwycie to można je zanurzyć w oleju. Tak wygląda rejestr temperatur w trakcie skrawania przy zachowaniu zbliżonych parametrów.

Rozklad temperatur skrawania, Dom Techniczny


Z grafiki widać, dlaczego np. mosiądz czy żeliwo jest łatwe do skrawania a stal nierdzewna czy hartowana nie.

I na zakończenie nieco o skrawalności materiałów. Na skrawalność ma wpływ wiele czynników, część z nich zaprezentowałem powyżej. Zalicza się jeszcze do nich min.:

  • Geometria ostrza i materiał, z jakiego jest wykonane narzędzie( wiertła do stali, wiertła HSS NWKa, noże tokarskie czy frezy palcowe).
  • Parametry skrawania, innymi słowy siła nacisku - posuwu, prędkość skrawania.
  • Sposób i intensywność chłodzenia (ciągłe czy jednorazowe).
  • Sposób mocowania materiału i narzędzia (uchwyt wiertarski, imadło maszynowe).

A teraz ciekawe spostrzeżenie, taki paradoks: dla jednostki, która wykonuje pracę(wiercenie czy toczenie) korzystne są stale o małej wytrzymałości, małej ciągliwości i małej ścierności. Jednak dla użytkownika produktu najlepszym materiałem jest taki, który wykazuje dużą wytrzymałość, wysoką ciągliwość i niewielką ścieralność.

Artykuł został dodany przez firmę

Dom Techniczny Grudnikowie Sp. Jawna

Nasz sklep zajmuje się sprzedażą stacjonarną i wysyłkową narzędzi, elektronarzędzi i dodatkowo w szerokim zakresie pojętych akcesorii do podtrzymania ruchu w małych i dużych firmach. Oprócz towarów mamy do zaoferowania wiedzę, poradę praktyczną i teoret.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.