Artykuł Dodaj artykuł

Kupujesz wózek widłowy używany? Na to zwróć uwagę!

Szybki rozwój przemysłu i handlu ma niebywały wpływ na zapotrzebowanie na wózki widłowe w wielu popularnych branżach. Motoryzacja, branża spożywcza, czy farmaceutyczna, hale produkcyjne i magazyny - wszędzie tam wykorzystuje się wózki widłowe, które ułatwiają zarówno transport, jak i rozładunek oraz załadunek towaru.

Kupujesz wózek widłowy używany? Na to zwróć uwagę!

Szybki rozwój przemysłu i handlu ma niebywały wpływ na zapotrzebowanie na wózki widłowe w wielu popularnych branżach. Motoryzacja, branża spożywcza, czy farmaceutyczna, hale produkcyjne i magazyny - wszędzie tam wykorzystuje się wózki widłowe, które ułatwiają zarówno transport, jak i rozładunek oraz załadunek towaru. Co w przypadku, gdy mniejszych przedsiębiorców nie stać na nowy wózek widłowy? Zostaje zakup...wózka widłowego używanego! Czy warto i na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka z “drugiej ręki” odpowiemy w tym właśnie artykule!

Współcześnie wielu rozwijających się przedsiębiorców stara się, niskim nakładem kosztów rozwijać swoje firmy, nie rezygnując z dbałości o pracownika - jego warunki pracy, a przede wszystkim bezpieczeństwo.

Zakup wózka widłowego używanego wydaje się być jedną z optymalnych decyzji, jakie może podjąć przedsiębiorca szukający oszczędności, lub dopiero rozpoczynający nowy biznes. Jednak nieprzemyślany wybór wózka widłowego używanego z niepewnego źródła może nieść za sobą opłakane skutki, łącznie z zakupem niesprawnego, niefirmowego urządzenia z brakiem możliwości otrzymania zwrotu pieniędzy.

Jak wybrać odpowiedni wózek widłowy używany? Na co zwrócić uwagę? Czego koniecznie unikać, aby nie stracić pieniędzy? Właśnie te tematy będziemy poruszać w poniższym artykule.

Dlaczego warto wybrać wózek widłowy używany?

Kupujesz wózek widłowy używany? Na to zwróć uwagę!

Jak zaznaczyliśmy na wstępie - wózki widłowe używane bywają optymalnym, a czasem nawet jedynym rozwiązaniem, dla firm i przedsiębiorstw, które nie dysponują zbyt wysokim kapitałem. Pierwszy argument przemawiający za wyborem tego typu wózków, brzmi - warto je wybrać, bo są tanie.

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na zakup wózka widłowego używanego? Jesteś przedsiębiorcą i planujesz zainwestować we flotę wózków - do końca nie wiesz jeszcze jakie sprawdziły by się najlepiej? Masz jakiś model na oku? Przetestuj go i kup wózek widłowy używany! Znając jego rok produkcji, ilość lat przez które był eksploatowany możesz śmiało przewidzieć trwałość i wytrzymałość tego konkretnego modelu. Poznasz także pracę i obsługę tego wózka, dowiesz się, czy znajdzie on zastosowanie u Ciebie, a jeśli będziesz zadowolony - w przyszłości być może zdecydujesz się na zakup całej floty. Drugi powód brzmi w takim przypadku - warto je wybrać, bo możesz je przetestować niskim kosztem.

A może chcesz usprawnić pracę swojego przedsiębiorstwa poprzez zakup wózka na potrzeby rozładowania i załadowania towarów do dalszego transportu, ale wiesz że wózek widłowy będzie wykorzystywany sporadycznie? I masz trzeci powód - warto wybrać wózek widłowy używany, gdy wiesz, że przyda się on tylko sporadycznie.

Obawy związane z zakupem wózków widłowych używanych

Kupujesz wózek widłowy używany? Na to zwróć uwagę!

Wiele osób już na wstępie odrzuca możliwość zakupu używanego wózka widłowego do swojej firmy. Jest to motywowane kilkoma zrozumiałymi względami: inwestorzy obawiają się:

 • kupna pojazdu, z ukrytymi wadami/ całkowicie niesprawnego;
 • kupna pojazdu wysoce awaryjnego (sprzedanego ze względu na częste konieczności napraw);
 • kupna sprzętu kradzionego;
 • kupna wózka widłowego używanego w zawyżonej, nieadekwatnej do stanu i wieku, cenie (szczególnie w przypadku osób słabo znających się na branży wózków widłowych);
 • kupna pojazdu wysłużonego, który w krótkim czasie będzie wymagał naprawy;
 • kupna nieoryginalnego wózka widłowego używanego.

Większości tych sytuacji można zapobiec jeszcze na etapie przeglądania ofert używanych wózków widłowych. Jak? Dowiecie się z następnej części naszego artykułu.

Na co zwrócić uwagę wybierając wózek widłowy używany?

Zakup używanego sprzętu nie musi być wyrzuceniem pieniędzy w błoto, a może być korzystną inwestycją poczynioną na lata. O ile tylko wybiera się z głową i rozsądnie, zwracając uwagę na kilka kwestii:

 1. MIEJSCE POSZUKIWAŃ - oczywiście, decydując się na zakup używanego wózka widłowego możesz zacząć poszukiwać maszyny na którymś ze znanych portali ogłoszeniowych.  Oferty te jednak w większości nie są sprawdzane pod względem merytorycznym przez administratorów (część z portali znacznie ogranicza możliwość jakiejkolwiek ingerencji administratorów portalu w ogłoszenia użytkowników), a nierzadko zdarzają się przypadki, w których sprzedający podają zmyślone dane, późniejszy (niż faktycznie) rok produkcji, czy całkowicie nieprawdziwe, pochodzące z Internetu zdjęcia.
   
 2. WIARYGODNOŚĆ OFERTY I SPRZEDAJĄCEGO - oferta sprzedaży wózka widłowego używanego - bez zdjęcia, opisu parametrów technicznych, a jedynie ze znacznie zaniżoną ceną powinna Cię znacznie zaniepokoić. Dlaczego sprzedający chce uzyskać cenę poniżej rynkowej za swój sprzęt? Dlaczego nie zna jego danych? Być może masz do czynienia z naciągaczem lub złodziejem. Mimo, że wózki widłowe są stosunkowo duże, dla złodziei są łakomym kąskiem. Także jeżeli sprzedawca nie chce podać miejsca, w którym nabył wózek lub swoich danych - zdecydowanie nie powinieneś decydować się na zakup takiego sprzętu a wszelkie wątpliwości koniecznie zgłoś na policję.

Kupujesz wózek widłowy używany? Na to zwróć uwagę!

 1. STAN TECHNICZNY - jeśli sam nie znasz się dobrze na wózkach widłowych, poproś o pomoc kogoś, kto wie więcej od Ciebie. Nie musi to być specjalista. Być może w Twojej firmie któryś z pracowników ma wieloletnie doświadczenie w pracy na wózkach widłowych - zabierz go ze sobą na oglądanie używanego wózka widłowego, który planujesz kupić. Będzie mógł sprawdzić, czy wózek działa prawidłowo i nawet wykonać “jazdę próbną”.
   
 2. DOPASOWANIE DO BRANŻY - wybierając wózek widłowy używany, nie patrz tylko i wyłącznie na jego cenę. Najważniejsze jest to, aby wózek, który zakupisz był trafnym wyborem, a nie nieprzemyślaną decyzją. Przeglądając oferty, koniecznie zastanów się, jaki typ wózka widłowego będzie pasował do branży, w której pracujesz. Co to stwierdzenie oznacza w praktyce? Np. w branży spożywczej zaleca się używanie wózków widłowych elektrycznych, które nie emitują szkodliwych spalin, natomiast jeśli wózek widłowy jest Ci potrzebny do wykonywania prac na otwartych przestrzeniach - zdecydowanie możemy doradzić Ci wybór wózka widłowego używanego z silnikiem napędzanym LPG. Koniecznie zapoznaj się także z parametrami wózka, aby nie okazało się, że wybrałeś model np. o zbyt małym udźwigu, który kompletnie nie sprawdzi się w pracy, do której chcesz go przeznaczyć.
   
 3. REJESTRACJĘ W URZĘDZIE DOZORU TECHNICZNEGO - tylko sprawne i właściwie serwisowane wózki są w stanie przejść kontrolę inspektora UDT.

Jak widać, istnieje dość spore ryzyko związane z zakupem używanego sprzętu, jednak mamy kilka rad, które pomogą Ci ułatwić sobie ten proces i uniknąć kłopotów związanych z pochodzeniem czy stanem technicznym używanego wózka widłowego.

Jak wybrać najlepszy wózek widłowy używany?

Kupujesz wózek widłowy używany? Na to zwróć uwagę!

Poniżej zaprezentujemy Ci zbiór rad, które zdecydowanie mogą Ci pomóc podczas zakupu używanych wózków (a w pewnych punktach także i nowych).

 1. Wybieraj produkty sprawdzonych marek. Anonimowe, nikomu nieznane pojazdy nie są dobrym rozwiązaniem. Kupując wózek widłowy używany lepiej postawić na znane marki wózków, takie jak Toyota, Cesab czy Manitou itp. Dodatkowo, większość z dużych firm, sprzedających nowe wózki widłowe, często zajmuje się także sprzedażą wózków widłowych używanych. Wystarczy na stronie producenta odszukać odpowiednią zakładkę i ma się dostęp do ofert z używanym sprzętem, który nas interesuje.
   
 2. Wybieraj wózki, które mają tanie i łatwo dostępne części zamienne. Chyba każdy inwestor wie, że kupno używanego sprzętu zawsze niesie ze sobą konieczność napraw, które prędzej czy później nastąpią. Warto zadbać o to, aby części zamienne zakupionego pojazdu były łatwo dostępne i tanie. Jeśli chcesz zaoszczędzić na zakupie wózka widłowego, szkoda byłoby części do niego sprowadzać z zagranicy w cenie sięgającej wielokrotności kwoty, którą zapłaciłeś za swój używany wózek widłowy.
   
 3. Nie zapominaj o przeszkoleniu pracowników! Koniecznie upewnij się, czy któryś z Twoich pracowników ma ukończony kurs na wózki widłowe, który jest wymagany w pracy operatora wózka widłowego. Nawet jeśli wózek będzie używany w Waszym zakładzie raczej sporadycznie.

Wózek widłowy używany - warto czy nie warto?

Podjęcie decyzji, czy zdecydować się na zakup nowego czy używanego wózka widłowego nie należy do najłatwiejszych. Na podsumowanie przypomnimy główne plusy i minusy wyboru wózka widłowego używanego:

+ niska cena
+ duża dostępność
+ brak konieczności wydawania dużej kwoty na sporadycznie używany sprzęt
+ możliwość zakupienia używanych wózków widłowych przez sprawdzone, rzetelne strony dużych marek

- ryzyko, związane z kupowaniem wózków widłowych z niesprawdzonych źródeł
- ryzyko zakupu produktu, który był nadmiernie eksploatowany

Biorąc pod uwagę plusy i minusy można łatwo stwierdzić, że zdecydowanie opłaca się inwestować w wózek widłowy używany. O ile oczywiście robi się to z głową i decyduje się na zakup, w którym pośredniczy, sprawdzony przedstawiciel marki - reprezentującej dany sprzęt.

Natomiast w przypadku obaw związanych z wątpliwym pochodzeniem pojazdu, podejrzanym sprzedawcą lub zaskakująco niską ceną - lepiej po prostu odpuścić sobie takich transakcji. I to nie tylko tych dotyczących wózków widłowych.

Podobne artykuły