Artykuł Dodaj artykuł

Co warto wiedzieć podczas zakupu młotowiertarki?

Młotowiertarki to specjalistyczne urządzenia służące do robienia otworów w twardych materiałach. Mają zastosowanie przede wszystkim profesjonalne, rzadko stosowane są w amatorskich pracach domowych czy w przydomowych warsztatach.

Co warto wiedzieć podczas zakupu młotowiertarki?Młotowiertarki to specjalistyczne urządzenia służące do robienia otworów w twardych materiałach. Mają zastosowanie przede wszystkim profesjonalne, rzadko stosowane są w amatorskich pracach domowych czy w przydomowych warsztatach. Kupując młotowiertarkę, warto zwrócić uwagę na takie elementy jak tryby pracy, moc, energia udaru czy regulacja obrotów.

Do czego służy młotowiertarka?

Młotowiertarka to urządzenie stworzone z myślą o zastosowaniu profesjonalnym. Dzięki niej możliwe jest wiercenie otworów w bardzo twardych materiałach, w przypadku których zawodzą zwykłe wiertarki udarowe. Za pomocą młotowiertarki można także wykuć dziurę w ścianie, stropie czy podłodze. Warto pamiętać, że każde urządzenie tego typu umożliwia wiercenie, nie każde jednak umożliwia kucie. Aby możliwe były obydwa zastosowania, urządzenie musi mieć tryb udaru bez obrotów. Działanie młotowiertarki opiera się na wykorzystaniu pneumatycznego mechanizmu udarowego.

Tryby pracy młotowiertarki

Omawiane urządzenia mogą pracować w kilku trybach, dzięki czemu sprawdzają się w wielu różnych zastosowaniach. Po pierwsze, mogą być stosowane wyłącznie w trybie kucia - w takim układzie pracuje jedynie udar. Po drugie, mogą pracować w trybie wiercenia z udarem. Dzięki temu za ich pomocą można wiercić w twardych materiałach. Przy takim zastosowaniu obraca się zarówno wiertło, jak i udar pneumatyczny. Po trzecie, młotowiertarki wyposażone mogą być w tryb wiercenia bez udaru, przeznaczony do pracy z materiałami o mniejszej twardości.

Najważniejsze parametry - moc urządzenia

Od mocy urządzenia zależeć będzie przede wszystkim to, jak twardy materiał zostanie poddany wierceniu czy kuciu. Moc przekłada się również na długość pracy urządzenia bez konieczności wyłączania. Moc młotowiertarki wpływa wreszcie także na energię oraz częstotliwość udaru.

Najważniejsze parametry - energia i częstotliwość udaru

Energia udaru to kolejny istotny parametr, który posiada każda młotowiertarka. Im jest ona większa, tym twardszy materiał jej ulegnie. Młotowiertarki do 5 J przeznaczone są dla amatorów. Urządzenia 10 J poradzą sobie ze skuwaniem betonu, a młoty obrotowo-udarowe, służące do kruszenia i wyburzania, mogą sięgać nawet 65 J. Na efektywność pracy wpływa także częstotliwość udaru. Im jest ona większa, tym skuteczniej pracuje urządzenie.

Regulacja obrotów młotowiertarki

Kupując młotowiertarkę, warto zwrócić uwagę na możliwość regulowania liczby obrotów. Umożliwia to dostosowanie sposobu pracy urządzenia do obrabianego materiału. Zmiana kierunku obrotów to kolejna cecha zwiększająca funkcjonalność narzędzia.

Zasilanie urządzenia

Młotowiertarka może być zasilana sieciowo lub akumulatorowo. Przewagą urządzeń akumulatorowych jest brak kabla, zwiększający wygodę użytkowania. Zaletą urządzeń elektrycznych podłączanych do sieci jest możliwość długotrwałej pracy.

Pozostałe cechy młotowiertarki, które warto uwzględnić

Inne elementy, na które warto zwrócić uwagę, to redukcja drgań oraz typ uchwytu. Pierwsza cecha wpływa na zdrowie użytkownika, druga zaś przekłada się na szybkość i wygodę wymiany osprzętu.

Kupując młotowiertarkę, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, w jakich trybach pracuje, jaką ma moc i energię udaru.

Co warto wiedzieć podczas zakupu młotowiertarki?

Co warto wiedzieć podczas zakupu młotowiertarki?

Podobne artykuły