Artykuł Dodaj artykuł

Wybieramy wiertarkę. Jakie mamy rodzaje? Jakie parametry powinna mieć?

Wiertarka przydaje się zawsze, powinna więc znaleźć się w każdym domu. Nawet jak wykorzystujemy ją dość rzadko, to nieoczekiwanie może okazać się pomocna.

Wybieramy wiertarkę. Jakie mamy rodzaje? Jakie parametry powinna mieć?Wiertarka przydaje się zawsze, powinna więc znaleźć się w każdym domu. Nawet jak wykorzystujemy ją dość rzadko, to nieoczekiwanie może okazać się pomocna. Jeśli jeszcze nie mamy swojego modelu, warto to nadrobić. Dla wielu osób jednak może to być trudne, bo na rynku znajdziemy naprawdę dużo ciekawych modeli. Jak więc wybrać najlepszą?

Mamy dwa główne rodzaje wiertarek: amatorskie i profesjonalne. Te pierwsze są odpowiednie do domu, drugie pozwalają na pracę ciągłą, więc przeznaczone są do prac budowlanych.

Co mamy do wyboru?

W każdej z tych grup znajdziemy wiele różnych typów wiertarek. Ręczna to najprostsze urządzenie, działa tylko dzięki sile mięśni. Nie dziwi więc, że przez te ograniczenia jest bardzo rzadko wykorzystywana. Pasuje do specyficznych zadań jak tworzenie w drewnie otworów o różnej średnicy. Kolejny typ to wiertarki udarowe. Bardzo znane, pozwalają na wiercenie w twardych materiałach, na przykład beton. Są też wiertarki bez udaru, które dostosowane są do pracy z miękkimi materiałami, jak drewno. Na szczęście nie musimy wybierać między wiertarką udarową lub bez udaru, ponieważ oferowane są modele uniwersalne, w których dopasowujemy tryb do wierconego materiału. Ciekawym rodzajem jest wiertarko-mieszarka. Ma ona dwa uchwyty, dzięki czemu można nią wiercić lub mieszać farbę. To świetny wybór jak czekają nas prace wykończeniowe.

Wybieramy wiertarkę. Jakie mamy rodzaje? Jakie parametry powinna mieć?

Do bardziej profesjonalnych zastosowań

Wiertarka kątowa stosowana jest przede wszystkim przez profesjonalistów, aby wywiercić otwory w betonie w trudno dostępnych miejscach, wiertarka do szkła zaś - jak sama nazwa wskazuje - do wiercenia w szkle. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w niej wiertła diamentowego. Są także wiertarki stołowe, wykorzystywane w warsztatach lub przemyśle, wielowrzecionowe pozwalające na wiercenie kilku otworów za jednym razem, jak i magnetyczne - wyposażone w stopę z elektromagnesem, pozwalają na bezpiecznie wiercenie w stali i metalu.

Wybieramy wiertarkę. Jakie mamy rodzaje? Jakie parametry powinna mieć?

Co jest ważne?

Przed zakupem profesjonalnej wiertarki musimy zwrócić uwagę na wiele parametrów, dzięki czemu będziemy przekonani, że nabyliśmy najlepszy produkt w swojej klasie. Ważna jest moc, pamiętajmy bowiem, że im wyższa, tym będziemy mogli użyć wiertła o większej średnicy. Kolejny parametr to moment obrotowy, gdyż od niego zależy, jak efektywna będzie wiertarka. Podobnie jak w poprzednim przypadku ważne, by był wyższy, bo łatwiej wywiercimy otwory w twardych materiałach. Unikajmy momentu obrotowego na poziomie 15-20 Nm, taki mają najgorsze urządzenia na rynku.

Od zasilania wiertarki zależy dość dużo. Mamy dwie możliwości: elektryczne i akumulatorowe. Elektryczną trzeba podłączyć do prądu, więc kabel zmniejsza mobilność i trochę przeszkadza w pracy. Akumulatorowe pozwalają na pracę wszędzie, czyli także tam, gdzie nie ma dostępu do gniazdka elektrycznego. Jeśli zdecydujemy się na akumulatorowe, pamiętajmy, by sprawdzić jaki jest jej czas pracy. Uzależnione jest to od pojemności baterii podawanej w Ah. Im jest wyższa, tym lepiej.

Przed kupnem wiertarki warto zaznajomić się z tymi wszystkimi informacjami, by wybrać jak najlepiej. Warto poznać różne rodzaje wiertarek i sprawdzić jak prezentują się ich najważniejsze parametry.


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.