Artykuł Dodaj artykuł

Firma Threeding digitalizuje zabytkowy sobór w Bułgarii

Firma Threeding wyróżnia się na rynku dostawców usług skanowania 3D w Europie Wschodniej.

Firma Threeding wyróżnia się na rynku dostawców usług skanowania 3D w Europie Wschodniej. Założona w 2013 roku przez grupę studentów z Narodowej Akademii Sztuki  w Bułgarii, Threeding.com jest prawdziwią skarbnicą drukowanych modeli 3D. Firma przetwarza cyfrowo takie obiekty jak historyczne eksponaty muzealne, współczesne rękodzieło i złożone części mechaniczne.  Najnowszym zbiorem w kolekcji firmy  jest seria modeli anatomicznych, przeznaczonych głównie dla studentów medycyny do ćwiczeń.

Teraz wspólnie z firmą Ochrony Zabytków Kultury Vesk Consult realizują inny godny podziwu projekt. Założyciele Threeding.com Tzveta-Maria Partaleva i Stana Partalev mają w planie spędzenie kilku kolejnych tygodni w jednej z największych świątyń prawosławnych na całym świecie. W cerkwi pw. Św. Aleksandra Newskiego w Sofii będą skanować w 3D artefakty świątyni. Dzięki temu projektowi, cerkiew otrzyma firma bezpłatne egzemplarze cyfrowe zgromadzonych w niej dzieł sztuki. Modele 3D artefaktów przeznaczone będą do celów naukowych i edukacyjnych. Część modeli trafi również na stronę internetową Threeding.com.

Skanowanie 3D cerkiew w Sofii Fot. 3D Master Skanowanie 3D- dzwon Fot. 3D Master Skanowanie 3D precyzyjne Fot. 3D Master
Skanowanie 3D cerkiew w Sofii
Fot. 3D Master
Skanowanie 3D- dzwon
Fot. 3D Master
Skanowanie 3D precyzyjne
Fot. 3D Master

„Jesteśmy bardzo podekstycowani naszym projektem we współpracy z Cerkwią Św. Aleksandra Newskiego” – zapewnia Stan Partalev. „Wcześniej skupialiśmy się jedynie na wystawach muzealnych, a tym razem skanujemy obiekty historyczne, które są nadal użytkowane i posiadają duchowe piękno.”

Do wykonania tego projektu  wykorzystano skanery 3D Eva oraz Spider marki Artec. Poniżej prezentujemy obiekt zeskanowany przy pomocy skanera 3D Eva: dzwon pochodzący z dzwonnicy słynnego soboru. I choć dzwon zdobią liczne starannie dopracowanie płaskorzeźby  to efekty skanowania 3D są niesamowicie precyzyjne, prawda?

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.