08-09-2015, 00:00
Przychodzi w końcu czas, gdy w trakcie któregoś remontu decydujemy się na wymianę drzwi wewnętrznych. Stare i mało estetyczne skrzydła pragniemy zastąpić nowymi, eleganckimi drzwiami. Okazuje się jednak, że może to nie być takie proste. Demontaż starej futryny może okazać się bardzo poważnym wydatkiem. Często jednak nie jest to konieczne. Co należy wiedzieć o montażu nowych drzwi w starych futrynach?
Sam montaż drzwi nie jest trudną czynnością, poradzimy sobie z nią bez trudu. Wszystko to jednak pod warunkiem, że pasują one idealnie do starej futryny. Tutaj jest kilka istotnych wymogów, które powinniśmy spełnić. Oczywiście, pomijamy kompletnie kwestię estetyki, aczkolwiek niektóre z nowych i bardzo modnych rodzajów drzwi nie będą zupełnie pasowały do starych futryn, jak chociażby drzwi bezprzylgowe, o tym jednak za chwilę.
Stan futryny
Nasze przygotowania do kupna nowych drzwi powinniśmy zacząć od dokładnych oględzin stanu starej futryny. Musi ona być przede wszystkim prosta, każda nierówność może spowodować niemałe problemy z montażem, ale przede wszystkim z późniejszym użytkowaniem, albowiem będzie to powodowało do ocierania się skrzydła drzwi o futrynę, a wskutek czego przecierania laminatu i uszkodzeń. Po drugie stara futryna powinna być mocno osadzona w ścianie, wszelkie luzy należy zlikwidować. Przy okazji warto zainteresować się stanem podłogi w przestrzeni otwierania skrzydeł. Jest to dobra okazja do wyrównania jej powierzchni, tak by spód drzwi nie ocierał się o nierówności czy zadziory.
Rodzaj dopasowania
Dokonując oględzin drzwi wewnętrznych koniecznie musimy przyjrzeć się rodzajem zastosowanego felcu, czyli wrębu w ościeżnicy, gdzie skrzydło wchodzi w płaszczyznę futryny. Futryny montowane w latach 80 i 90 posiadają felc o szerokości ok. 25 mm i bez trudu znajdziemy do nich odpowiednie drzwi. Trudniej będzie ze starszym budownictwem, gdzie felc wynosił 20 mm. Wówczas będziemy musieli zamawiać specjalnie dopasowane drzwi do naszych wymiarów, lub je zlecić ich przerobienie.
Wymiary
Ostatnim krokiem będzie zebranie wymiarów. Standardowo wymiary ościeżnicy wynoszą 90 cm szerokości i 200 cm wysokości, ale nie jest to żadna reguła i należy jak najdokładniej przeprowadzić pomiary, by wyeliminować wszelkie niespodzianki. Jeśli światło ościeżnicy okaże się niższe niż planowane nowe skrzydło, nie ma problemu, by drzwi podciąć od dołu, pamiętając o zachowaniu 10 mm odstępie między drzwiami a podłogą, umożliwiającym swobodne otwieranie i zamykanie drzwi.
Plan "b"
Jeśli futryna z jakichś względów – również estetycznych, nie pasuje do planowanych drzwi nie trzeba jeszcze uciekać się kucia ścian w celu usunięcia starej futryna. Istnieją bowiem ościeżnice, które mogą być montowane bezpośrednio na starej. Wbrew pozorom wcale nie doprowadzi do radykalnego zwężenia światła ościeżnicy, a dzięki niej przykryjemy często niezbyt estetyczną starą metalową ościeżnicę o zbyt małych felcach. Rozwiązanie to jest proste, tanie i pozwala zaoszczędzić żmudnej i destruktywnej dla ścian wymiany starej futryny na nową.
Komentarze