Artykuł Dodaj artykuł

Jakie są rodzaje tarcz do szlifierek kątowych?

W tym artykule przyjrzymy się bliżej rodzajom tarcz do bułgarskiej maszyny, ich cechom konstrukcyjnym i możliwościom zastosowania

Odmiany tarcz do szlifierek kątowych

Szlifierka kątowa to elektronarzędzie, obecne na każdym placu budowy i w każdym garażu. Dzięki szlifierkom kątowym wykonuje się wiele różnych operacji: cięcie materiałów budowlanych, czyszczenie części z rdzy, usuwanie powłok lakierniczych, szlifowanie i czyszczenie powierzchni, wiercenie otworów i wiele innych. Głównym osprzętem do pracy na szlifierkach kątowych są różnego rodzaju tarcze. W tym artykule przyjrzymy się bliżej rodzajom tarcz do szlifierki, ich cechom konstrukcyjnym i zastosowaniu.

odzaje tarcz do szlifierek kątowych

Rodzaje tarcz do szlifierek kątowych zgodnie z ich przeznaczeniem

W zależności od zakresu zastosowania wyróżnia się następujące kategorie tarcz do szlifierek kątowych:

 • Do cięcia. Takie tarcze nazywane są "do cięcia" i służą do cięcia materiałów budowlanych: betonu, różnych rodzajów kamienia naturalnego lub sztucznego, metalu, drewna, plastiku i innych. Jako element tnący takiej tarczy mogą występować cząstki ścierne, luty z węglików spiekanych lub diamenty syntetyczne.
 • Do ścierania. Tarcze ścierne służą do usuwania lakieru lub czyszczenia wyrobów z rdzy. Najczęściej są one wykonane z drutu stalowego, dzięki czemu odbywa się drapanie powierzchni. Istnieją również tarcze listkowe, które są wykonane z papieru ściernego.
 • Do szlifowania. Tarcze do szlifowania są przeznaczone do obróbki zgrubnej lub finalnej drewna, kamienia, podłóg, ścian, sufitów przed malowaniem lub układaniem materiałów okładzinowych. Takie tarcze są produkowane z filcu lub różnego rodzaju sierści. Istnieją również diamentowe tarcze szlifierskie, które są używane do obróbki betonu lub kamienia.
 • Do polerowania. Tarcze polerskie służą do końcowego polerowania wyrobów, najczęściej ze stali nierdzewnej. Wykonane, podobnie jak tarcze szlifierskie, z miękkich materiałów tkaninowych.

Najbardziej popularne wśród rzemieślników są tarcze tnące, z tego powodu chcemy się nieco zagłębić w ich rodzaje i technologie produkcji.

Rodzaje i technologie produkcji tarcz tnących

Istnieje kilka podstawowych technik wytwarzania tarcz tnących i materiałów, które występują jako element tnący tarczy. W zależności od elementu tnącego, tarcze tnące do szlifierek kątowych dzielą się na 3 typy:

 1. Tarcze ścierne. Ten typ tarcz składa się z cząstek ściernych, które są przyklejone do specjalnej siatki wzmacniającej. Jako element tnący występują materiały ścierne. Takie tarcze są najczęściej używane do cięcia metalu i zupełnie nie nadają się do obróbki kamienia. Ich główną zaletą jest niska cena. Główną wadą jest to, że podczas cięcia są szlifowane, ich średnica maleje, a jednocześnie zmniejsza się maksymalna głębokość cięcia.
 2. Tarcze z węglików spiekanych. Takie tarcze są wykonane ze stalowego korpusu, na którym lutowane są nakładki z węglików spiekanych. Najczęściej takie tarcze są używane do cięcia wyrobów z drewna. W przeciwieństwie do ściernych, tarcze z węglików spiekanych mają stabilną średnicę i nie zużywają się podczas pracy, chociaż tnące krawędzie z czasem stają się tępe.
 3. Tarcze diamentowe. Ten rodzaj tarcz jest również wykonany ze stalowego korpusu, który jest spiekany wraz z warstwą diamentową. Oprócz spiekania, warstwa diamentowa (jako osobne segmenty) można być przyspawana lub przylutowana do korpusu. Jest to najdroższy i najczęściej używany rodzaj tarcz. Szeroka popularność takich tarcz wynika z szerokiej gamy obrabianych materiałów: betonu, glazury, gresu, granitu, marmuru, piaskowca, metalu i wielu innych. Największą popularnością cieszą się tarcze diamentowe do betonu.
  Ważnym czynnikiem przy wyborze tarczy tnącej jest również jej średnica.
rodzaje tarcz do szlifierek kątowych

Siatka wymiarowa tarcz tnących

Tarcze tnące do szlifierek kątowych są produkowane w kilku średnicach: 115, 125, 150, 180 i 230 mm. Najpopularniejsze tarcze mają średnice 125 mm i 230 mm, które zajmują 90% rynku, reszta dzieli 10%. Co powoduje taką popularność i do jakich celów stosuje się tarcze 125 i 230 mm?

 1. Tarcze tnące 125 mm. Główną zaletą małych tarcz jest niski koszt i łatwość obsługi. Szlifierka kątowa o średnicy 125 waży tylko kilka kilogramów, a sama tarcza może ważyć 100-200 gramów. To sprawia, że taka szlifierka kątowa jest bardzo zręczna w pracy. Takie tarcze mają głębokość cięcia około 30-35 mm, dlatego zakres ich pracy ogranicza grubość materiału. Doskonale nadają się do cięcia cienkiej blachy, zbrojenia, materiałów okładzinowych (glazur, gres, granit, marmur i inne). Tarcze diamentowe do betonu 125 mm doskonale nadają się do cięcia bruzd pod okablowanie. Możesz dobrać profesjonalne tarcze diamentowe 125 mm na stronie distar.tools. Tutaj znajdziesz szeroką gamę tarcz diamentowych do dowolnych materiałów i zadań.
 2. Tarcze tnące 230 mm. Takie szlifierki kątowe są kilkakrotnie cięższe niż 125 mm, ale ich zaletą jest głębokość cięcia – około 65-70 mm. Dzięki temu tarcze 230 mm mogą być używane do wycinania różnych otworów, cięcia cegieł, płyt chodnikowych i innych rodzajów materiału, których nie można przeciąć za pomocą tarczy 125 mm. Również tarcze 230 mm są szeroko stosowane do cięcia metalu, nawet cienkiego. Wynika to z faktu, że tarcze 125 mm są szybko zeszlifowane na metalu i muszą być stale wymieniane, co powoduje duże straty czasu przy dużej ilości pracy, a tarcza 230 mm pracuje istotnie dłużej.

Warto pamiętać, że w żadnym wypadku nie należy montować tarczy na szlifierce kątowej, która ma większą średnicę, niż sama szlifierka. Po pierwsze, w tym celu będziesz musiał zdjąć osłonę ochronną, a praca bez niej jest bardzo niebezpieczna. Po drugie, w ten sposób zmniejszasz liniową prędkość obrotową tarczy, co znacznie wpływa na jej zdolność cięcia. Zmniejszenie prędkości liniowej spowoduje w najlepszym przypadku powolne cięcie, a w najgorszym – awarię tarczy.

Wnioski

Na rynku jest dostępnych wiele różnych tarcz do szlifierek kątowych, które mogą radykalnie różnić się kształtem, składem, przeznaczeniem, średnicą i pozostałymi cechami. Wybierając tarczę do szlifierki kątowej, zawsze musisz kierować się kilkoma parametrami:

 • Przeznaczenie tarczy.
 • Obrabiany materiał.
 • Średnica tarczy.

Pamiętaj, że prawidłowe użytkowanie tarczy przedłuży żywotność samej tarczy, twojej szlifierki kątowej, a także pozwoli Ci wykonać pracę jakościowo i z wysoką wydajnością!

Artykuł sponsorowany


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.