Artykuł Dodaj artykuł

Do czego używane są wiertła?

Procesy pozwalające na przygotowanie elementów wykonanych z metalu o zgodnej z projektem geometrii oraz założonym sposobie wykończenia powierzchni to w dużej mierze różne odmiany obróbki skrawaniem. Poza toczeniem niezbędnym przy tworzeniu części mających kształt brył obrotowych oraz frezowaniem zapewniającym swobodę w formowaniu niemal dowolnych brył często korzysta się także z wiercenia.

wiertła cncart

Procesy pozwalające na przygotowanie elementów wykonanych z metalu o zgodnej z projektem geometrii oraz założonym sposobie wykończenia powierzchni to w dużej mierze różne odmiany obróbki skrawaniem. Poza toczeniem niezbędnym przy tworzeniu części mających kształt brył obrotowych oraz frezowaniem zapewniającym swobodę w formowaniu niemal dowolnych brył często korzysta się także z wiercenia. Żadnej z tych operacji nie można jednak realizować bez odpowiednich narzędzi. Nieodzowne będzie więc użycie akcesoriów dostarczanych przez renomowanych producentów zapewniających właściwą trwałość i jakość – noży tokarskich, frezów lub wierteł Kennametal. Przekonajmy się, w jakich procesach są używane wiertła i jakie spotyka się ich rodzaje.

W jakich operacjach używa się wierteł?

Wiertła pozwalają na wykonywanie otworów w obrabianym materiale dzięki umieszczonym na ich powierzchni czołowej krawędziom tnącym, a właściwe odprowadzanie wiórów jest możliwe za sprawą spiralnych rowków wiórowych znajdujących na korpusie narzędzia. Przy pomocy wierteł jest możliwe wiercenie otworów przelotowych oraz nieprzelotowych. Wśród realizowanych z ich użyciem zadań znajduje się nie tylko wiercenie, ale również powiercanie, czyli zwiększanie średnicy otworu, pogłębianie stosowane gdy część otworu ma mieć inną średnicę, a ponadto rozwiercanie, które podnosi dokładność wymiarową i poprawia poziom wykończenia powierzchni bocznych.

Jakich rodzajów wierteł używa się najczęściej?

Wiertła mogą mieć konstrukcję monolityczną – w takim przypadku są wykonane z jednego kawałka metalu – albo łączoną. Oznacza to zastosowanie innego stopu do przygotowania części roboczej, a innego do uchwytu. Wykorzystuje się wiertła składane, w których krawędzie tnące mają postać płytek osadzanych w korpusie, jak również wiertła modułowe, w których wymienna jest cała głowica. Jeżeli chodzi o używane materiały, to ich rodzaj zależy od przeznaczenia wiertła. Może to być zwykła stal narzędziowa czy szybkotnąca, węgliki spiekane, cermetale czy substancje o najwyższej twardości takie jak diament syntetyczny lub azotek boru.

Artykuł został dodany przez firmę

CNCArt Marek Fiołka

Czym się głównie zajmujemy: Programy technologiczne, Parametryczne programy uniwersalne, Cykle technologiczne na zlecenie, Optymalizacja programów technologicznych, Szkolenia - obsługa i programowanie obrabiarek CNC

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.