Artykuł Dodaj artykuł

Do czego używane są wiertła?

Procesy pozwalające na przygotowanie elementów wykonanych z metalu o zgodnej z projektem geometrii oraz założonym sposobie wykończenia powierzchni to w dużej mierze różne odmiany obróbki skrawaniem. Poza toczeniem niezbędnym przy tworzeniu części mających kształt brył obrotowych oraz frezowaniem zapewniającym swobodę w formowaniu niemal dowolnych brył często korzysta się także z wiercenia.

wiertła cncart

Procesy pozwalające na przygotowanie elementów wykonanych z metalu o zgodnej z projektem geometrii oraz założonym sposobie wykończenia powierzchni to w dużej mierze różne odmiany obróbki skrawaniem. Poza toczeniem niezbędnym przy tworzeniu części mających kształt brył obrotowych oraz frezowaniem zapewniającym swobodę w formowaniu niemal dowolnych brył często korzysta się także z wiercenia. Żadnej z tych operacji nie można jednak realizować bez odpowiednich narzędzi. Nieodzowne będzie więc użycie akcesoriów dostarczanych przez renomowanych producentów zapewniających właściwą trwałość i jakość – noży tokarskich, frezów lub wierteł Kennametal. Przekonajmy się, w jakich procesach są używane wiertła i jakie spotyka się ich rodzaje.

W jakich operacjach używa się wierteł?

Wiertła pozwalają na wykonywanie otworów w obrabianym materiale dzięki umieszczonym na ich powierzchni czołowej krawędziom tnącym, a właściwe odprowadzanie wiórów jest możliwe za sprawą spiralnych rowków wiórowych znajdujących na korpusie narzędzia. Przy pomocy wierteł jest możliwe wiercenie otworów przelotowych oraz nieprzelotowych. Wśród realizowanych z ich użyciem zadań znajduje się nie tylko wiercenie, ale również powiercanie, czyli zwiększanie średnicy otworu, pogłębianie stosowane gdy część otworu ma mieć inną średnicę, a ponadto rozwiercanie, które podnosi dokładność wymiarową i poprawia poziom wykończenia powierzchni bocznych.

Jakich rodzajów wierteł używa się najczęściej?

Wiertła mogą mieć konstrukcję monolityczną – w takim przypadku są wykonane z jednego kawałka metalu – albo łączoną. Oznacza to zastosowanie innego stopu do przygotowania części roboczej, a innego do uchwytu. Wykorzystuje się wiertła składane, w których krawędzie tnące mają postać płytek osadzanych w korpusie, jak również wiertła modułowe, w których wymienna jest cała głowica. Jeżeli chodzi o używane materiały, to ich rodzaj zależy od przeznaczenia wiertła. Może to być zwykła stal narzędziowa czy szybkotnąca, węgliki spiekane, cermetale czy substancje o najwyższej twardości takie jak diament syntetyczny lub azotek boru.

Artykuł został dodany przez firmę

CNCArt Marek Fiołka

Czym się głównie zajmujemy: Programy technologiczne, Parametryczne programy uniwersalne, Cykle technologiczne na zlecenie, Optymalizacja programów technologicznych, Szkolenia - obsługa i programowanie obrabiarek CNC

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.