Artykuł Dodaj artykuł

Jak dobrać odpowiednie części zamienne do różnych maszyn - porady z praktyki

Duże obciążenia, jakim poddawane są narzędzia i maszyny, powodują szybkie zużywanie się ich części.

Duże obciążenia, jakim poddawane są narzędzia i maszyny, powodują szybkie zużywanie się ich części. Z tego względu należy pamiętać o cyklicznym sprawdzaniu stanu podzespołów oraz ewentualnej wymianie. Ma to wpływ nie tylko na szybkość i dokładność pracy, ale także, a nawet przede wszystkim na bezpieczeństwo operatora. Jak więc dobierać części?

male worker factory, freepik.com

Czym kierować się przy doborze części do wiertarki?

Uchwyt do wiertarki w pierwszej kolejności powinien zostać dobrany pod kątem mocowania. Najczęściej spotykane w sprzedaży gwinty to części o oznaczeniach 1/2 oraz 3/8. Część z nich do instalacji nie wymaga klucza. Takie uchwyty nazywane są bezzaciskowymi. Sprawdzają się w pracy przy użyciu wiertarek bezudarowych. Modele udarowe wymagają rozwiązania kluczykowego. Zapewnia to mocniejsze trzymanie, a co za tym idzie pewność, że wiertło się nie obluzuje.

Producenci narzędzi i części do nich wskazują na opakowaniach, do jakiego rodzaju materiału przystosowany jest dany produkt. Dotyczy to nie tylko uchwytów, ale też wierteł. To z kolei wpływa na ich budowę i materiał wykonania. Dla przykładu egzemplarze przeznaczone do wykonywania otworów w drewnie mają zwężający się wierzchołek. Co więcej, modele służące do wykonywania głębszych otworów są kręte.

Drążenie w betonie wymaga z kolei wierteł widiowych. Mają one cylindryczny uchwyt, dzięki któremu obróbka tego twardego materiału jest prostsza. Tego typu wiertła można wykorzystać także do tworzenia otworów w cegłach. Nie sprawdzają się jednak w przypadku wiercenia w kamieniu. Do takich prac lepiej wykorzystać części wykonane z węglików spiekanych.

Wiele robót budowlanych wymaga przewiercania powierzchni metalowych. Do takich zadań najlepiej nadają się wiertła stworzone ze stali szybkotnącej (HSS). W przeciwieństwie do odpowiedników wyprodukowanych ze stali wysokowęglowej zdolne są do pracy w bardzo wysokich temperaturach i przy większych prędkościach obrotu. Wyróżniają je zeszlifowane ostrza.

Na co patrzeć przy zakupie płytki tokarskiej?

Jeszcze bardziej niż narzędzia do użytku domowego na usterki narażone są maszyny przemysłowe. Przykładem są tokarki, w których niekiedy należy wymienić płytkę. By to zrobić, należy dokładnie sprawdzić kąty i promienie jej naroży, geometrię, rozmiar oraz kąt przystawienia.

Właściwe dopasowanie płytki tokarskiej wpływa na możliwości obróbki. W zależności od m.in. geometrii maszyna będzie zdolna do obróbki zgrubnej, średniej lub wykończeniowej. Ponadto ma ona wpływ na głębokość skrawania.

Po części zamienne do maszyn wejdź na monmaster.pl

Artykuł sponsorowany