Artykuł Dodaj artykuł

Jak i kiedy serwisować sprężarki śrubowe?

Kompresory śrubowe są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, w których niezbędne jest zaopatrzenie w sprężone powietrze.

Kompresory śrubowe są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, w których niezbędne jest zaopatrzenie w sprężone powietrze. Nie da się ukryć, że jednym z największych zagrożeń dla utrzymania ciągłości produkcji jest awaria urządzeń. By uniknąć takiej sytuacji, należy przyjąć odpowiednią strategię serwisowania sprężarek śrubowych.

 

sprężarki śrubowe

Użytkowanie do momentu wystąpienia awarii

Jest to sposób charakteryzujący się małym zakresem czynności serwisowych wykonywanych wokół kompresora śrubowego. Polega na obserwacji działania urządzenia oraz ocenie, czy występują spadki ciśnienia lub problemy z wydajnością. Po zaobserwowaniu nieprawidłowości usterka jest usuwana.

Z tym podejściem wiąże się jednak ryzyko dłuższego przestoju w produkcji sprężonego powietrza, a co za tym idzie, ryzyko poniesienia wysokich strat finansowych.

Konserwacja zapobiegawcza

Ta strategia zakłada działanie według rekomendacji producenta sprężarek śrubowych, dotyczących częstotliwości wykonywania przeglądów, w zależności od przebiegu lub czasu eksploatacji urządzenia.

Wymiana części według tego planu może jednak okazać się przedwczesna. Przykładowo, jeśli sprężarki śrubowe będą eksploatowane prawidłowo i w lepszych warunkach niż zakładał producent sprzętu, to wymiana łożysk w tym konkretnym momencie może nie być jeszcze konieczna.

Konserwacja predykcyjna sprężarek śrubowych

Przy takim założeniu kluczowe jest, by sprężarki śrubowe były wyposażone w odpowiednie czujniki i sterowniki, dzięki którym będzie możliwe zbieranie danych umożliwiających zapobieganie awariom.

Równie istotny przy tym jest efektywny sposób powiadamiania na temat odstępstw od prawidłowej pracy kompresora. Można uznać, że dzięki tej metodzie konserwacji, prace wykonywane przez serwis sprężarek śrubowych zostaną przeprowadzone w najodpowiedniejszym czasie.

Sprężarki śrubowe a metoda konserwacji

Podjęcie decyzji na temat obrania konkretnego podejścia w konserwacji takich urządzeń jak sprężarki śrubowe, zależy w dużej mierze od czynników finansowych i jest indywidualną decyzją każdego przedsiębiorstwa.

Wydaje się jednak, że większość zakładów skłania się ku metodzie zapobiegawczej oraz predykcyjnej, ponieważ ograniczają one ryzyko przestojów w pracy urządzeń. Należy również brać pod uwagę, że podejście predykcyjne wiąże się z większą inwestycją początkową, ale znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia awarii. A proces wytwarzania sprężonego powietrza przez kompresory śrubowe powinien przebiegać ciągle i bez dłuższych przestojów.

Artykuł sponsorowany


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.