Artykuł Dodaj artykuł

Czym jest system ERP?

Zarządzanie przedsiębiorstwem to skomplikowany proces, który bez odpowiednich standardów, systemów i oprogramowania byłby naprawdę uciążliwy.

Zarządzanie przedsiębiorstwem to skomplikowany proces, który bez odpowiednich standardów, systemów i oprogramowania byłby naprawdę uciążliwy. Na szczęście istnieją ulepszenia, których możemy używać, by zoptymalizować ten proces. Z pomocą przychodzi między innymi system ERP.

system ERP

Czym jest system ERP?

Skrót system ERP oznacza Enterprise Resource Planning. Jest to oprogramowanie służące do zarządzania przedsiębiorstwem, czyli planowania wszystkich jego zasobów. Używa się do tego jednej bazy danych, która gromadzi i odpowiednio przetwarza dane ze wszystkich działów organizacji. Są to między innymi produkcja, sprzedaż, logistyka, finanse i księgowość, obsługa klienta i tym podobne. System ERP umożliwia dostęp do tych danych wszystkim pracownikom (choć na różnym poziomie). Dzięki temu, że informacje znajdują się w jednym miejscu, mamy pewność, że dane są aktualne. System ERP ujednolica rozwiązania informatyczne, które mogłyby być zaimplementowane, tym samym porządkując przebieg procesów w firmie.

Historia systemu ERP

Początków systemu ERP można upatrywać w pierwszym zintegrowanym systemie zarządzania MRP. Dzięki niemu można było planować zakupy materiałów. Gdy poszerzono go o rzeczowe oraz ludzkie zasoby organizacji powstało MRP II. Gdy niedługo potem poszerzono system ten o moduły, które pozwalały na planowanie i zarządzanie finansami, mieliśmy do czynienia ze znanym nam systemem ERP. Obecnie rozwój systemów idzie w kierunku rozwijania oprogramowania jako dostępnego w ramach usługi czy wprowadzania algorytmów samouczących się.

Zalety systemu ERP

System ERP pozwala przede wszystkim na dostęp w czasie rzeczywistym do spójnych danych na każdym poziomie. Dzięki niemu oszczędza się nakłady i optymalizuje koszty. Daje to pełną kontrolę nad procesami. Na co dzień praca wszystkich działów jest usprawniona dzięki prostemu dostępowi do informacji. System ERP to elastyczne narzędzie - w każdej chwili można w nim dokonać zmian, które wynikają ze wzrostu firmy bądź jej przebudowy. Dodatkowo, podczas używania systemu ERP wzrasta produktywność oraz wydajność pracowników wraz ze wzrostem poziomu organizacji pracy. System ERP posiada naprawdę wiele korzyści, które zauważyć można już niedługo po wprowadzeniu go do firmy.

Podsumowanie

System ERP to kluczowe oprogramowanie, które w efektywny sposób pozwala na lepsze zarządzanie przedsiębiorstwem. Dzięki integralności danych ze wszystkich działów pozwala na podejmowanie trafniejszych decyzji, optymalizację procesów oraz minimalizację kosztów. Warto myśleć, że wprowadzenie systemu ERP do naszego przedsiębiorstwa to inwestycja, która w działaniach długodystansowych zwróci się z zyskiem.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły