Artykuł Dodaj artykuł

Śruby kulowe o wysokiej obciążalności firmy NSK oferują obecnie jeszcze dłuższy okres eksploatacji

Firma NSK opracowała nową technologię, która znacznie wydłuża żywotność śrub kulowych w zastosowaniach charakteryzujących się ciężkimi obciążeniami, takich jak instalacje wtryskarek i pras formujących.

Firma NSK opracowała nową technologię, która znacznie wydłuża żywotność śrub kulowych w zastosowaniach charakteryzujących się ciężkimi obciążeniami, takich jak instalacje wtryskarek i pras formujących. Dzięki optymalizacji rozkładu obciążenia najnowsze śruby kulowe NSK o wyjątkowo długiej żywotności oferują nawet dwukrotnie dłuższy okres eksploatacji w porównaniu do standardowych produktów. Kolejną zaletę stanowi oszczędność zasobów dzięki wydłużonej eksploatacji i zmniejszeniu rozmiarów maszyn. Technologia ta jest szczególnie atrakcyjna dla konstruktorów maszyn wdrażających elektryczne napędy dla wtryskarek.

Dzięki opracowaniu specjalnej technologii, która optymalizuje równomierny rozkład obciążenia, NSK może wydłużyć okres eksploatacji swoich śrub kulowych nawet dwukrotnie w stosunku do konstrukcji standardowych (w zależności od zastosowania). Nowa technologia powstała dzięki połączeniu zastrzeżonych przez NSK sposobów obróbki o wysokiej precyzji (w tym rozwoju dedykowanych maszyn), technologii symulacji opartej o cyfrowe bliźniaki oraz precyzyjnych systemów pomiarowych o poprawionej dokładności, dzięki wykorzystaniu danych z procesów obróbki.

Śruby kulowe o wysokiej obciążalności firmy NSK oferują obecnie jeszcze dłuższy okres eksploatacjiŚruby kulowe o bardzo długiej żywotności firmy NSK zapewniają dwukrotnie dłuższy okres eksploatacji w porównaniu do standardowych rozwiązań.

Wdrożenie nowej technologii śrub kulowych NSK o bardzo długiej żywotności pozwala na zastosowanie wału o mniejszej średnicy, co zapewnia oszczędność kosztów, stanowiąc dodatkową korzyść dla konstruktorów maszyn przeznaczonych do zastosowań charakteryzujących się ciężkimi obciążeniami.

Nowe rozwiązania w zakresie technologii śrub kulowych mają kluczowe znaczenie dla wielu konstruktorów maszyn. W wielu krajach coraz ambitniejsze cele w zakresie zrównoważonego rozwoju i inicjatyw neutralności węglowej generują potrzebę zapewnienia większej funkcjonalności i przyjazności dla środowiska maszyn przemysłowych. Na tym polu producenci wtryskarek i pras formujących zastępują hydrauliczne systemy napędowe wersjami elektrycznymi, wykorzystując serwosilniki i śruby kulowe w celu oszczędzania energii.

Obserwuje się wzrost zapotrzebowania na wysokowydajne elektryczne wtryskarki zdolne do obsługi bardziej złożonych kształtów i większych rozmiarów. W rezultacie branżowi producenci OEM szukają wydajnych konstrukcji, oferujących krótki czas realizacji procesów. Szybsze i częstsze operacje z kolei wymagają użycia śrub kulowych o długiej żywotności.

Seria szybkobieżnych śrub kulowych HTF-SRC o dużej obciążalności firmy NSK (w zakresie średnic zewnętrznych od 100 do 200 mm) wykorzystuje nową technologię zapewniającą bardzo długi okres eksploatacji. Warto podkreślić, że nowe produkty są w pełni zamienne z obecnymi odpowiadającymi im modelami NSK, więc podczas modernizacji maszyn nie są konieczne żadne zmiany konstrukcyjne.