Artykuł Dodaj artykuł

Czym jest manometr i co warto o nim wiedzieć?

Kontrola ciśnienia jest jedną z podstawowych czynności przy używaniu urządzeń pneumatycznych, pracujących na sprężonym powietrzu lub innego rodzaju gazie.

Kontrola ciśnienia jest jedną z podstawowych czynności przy używaniu urządzeń pneumatycznych, pracujących na sprężonym powietrzu lub innego rodzaju gazie. Jednym ze sprzętów, które umożliwia precyzyjne określenie ciśnienia pracy sprzętu jest manometr. Co warto wiedzieć o tej części? W jaki sposób pracuje?

manometr

Odpowiednie ciśnienie wpływa na działanie wielu mechanizmów i urządzeń. Umożliwia sprawne pompowanie powietrza do sprzętu, aby ten mógł pracować. Zbyt niskie ciśnienie nie uruchomi urządzenia i nie przełoży się na jego efektywną prace. Z kolei za wysoka wartość może uszkodzić części mechaniczne i doprowadzić do poważnej w skutkach awarii.

Co to jest manometr i w jaki sposób działa?

Manometr to sprzęt, który ma przeciwdziałać takiej sytuacji. Jest przyrządem, który mierzy zakres ciśnienia sprężonego powietrza w określonym urządzeniu, w porównaniu do ciśnienia powietrza naturalnego. Co interesujące, manometry mogą mierzyć także ciśnienie wody, oraz innych sprężonych gazów.

Działanie takiego sprzętu opiera się na specjalnej membranie (lub elementowi innego rodzaju, który poddawany jest naciskom ciśnieniowym). Ta odgina się pod wpływem różnicy ciśnienia względem wartości naturalnej i mierzonej, wskazując na nią na analogicznym wyświetlaczu.

Typy i rodzaje manometrów

Najpopularniejsze są aktualnie trzy rodzaje manometrów. Jak się nazywają i do czego służą?

  • Membranowe – działają na podstawie zwiniętych membran, które poddawane są ciśnieniu. Przy odkształcaniu się wpływają na określony pomiar.
  • Z rurką Bourdona – w tym rodzaju, zamiast membran działa rurka w owalnym kształcie, która pod wpływem ciśnienia zamyka się i otwiera.
  • Puszkowe – ze względu na niewielką odporność, stosowane są zwykle przy małym ciśnieniu, np. domowych sprężarkach.

Kiedy powinieneś sięgnąć po manometr?

Przede wszystkim pamiętaj, że manometr nie mierzy ciśnienia atmosferycznego. Do tego służy barometr. Po manometr należy sięgnąć przede wszystkim, gdy podczas pracy sprężone powietrze odgrywa istotną rolę. Przede wszystkim sprzęt ten sprawdzi się w zastosowaniu domowym, np. przy pompowaniu opon do odpowiednich wartości.

W mechanice czy przemyśle za pomocą manometrów kontroluje się np. ciśnienie w silnikach spalinowych, kontroluje pracę urządzeń pneumatycznych i zmienia parametry działania konkretnych urządzeń. Diagnostyczne manometry to sprzęty nieocenione, wszechstronne i niezbędne przy prawidłowym wykonywaniu obowiązków różnego rodzaju.