Artykuł Dodaj artykuł

Panele słoneczne czy fotowoltaika?

Panele słoneczne coraz częściej goszczą na dachach polskich domów. To świetna inwestycja, która nie tylko pozwala nam żyć bardziej ekologicznie, ale również oszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Jakie są rodzaje paneli słonecznych i czym różnią się od siebie?

Panele słoneczne coraz częściej goszczą na dachach polskich domów. To świetna inwestycja, która nie tylko pozwala nam żyć bardziej ekologicznie, ale również oszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Jakie są rodzaje paneli słonecznych i czym różnią się od siebie?

Panele słoneczne i fotowoltaiczne – synonimy czy osobne technologie?

Tych dwóch pojęć często używa się wymiennie. Choć obydwa dotyczą technologii pozyskującej energię z promieni słonecznych, nie są to synonimy. Jakie są różnice pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a panelami słonecznymi?

Panele słoneczne, zwane także kolektorami czy solarami, produkują energię cieplną, z której korzysta się w większości przypadków do podgrzania wody, a także do wspomagania instalacji centralnego ogrzewania w budynku. Sprawdzają się głównie w okresie letnim, w miejscach, w których stopień nasłonecznienia jest bardzo wysoki.

Panele fotowoltaiczne dają za to dużo większe możliwości. Ich głównym zadaniem jest konwersja promieni słonecznych w energię elektryczną, dzięki czemu mogą one służyć nie tylko do podgrzania wody czy dogrzewania domu, ale także do zasilania wszystkich urządzeń wewnątrz budynku. Nadwyżka energii może być przekazana do sieci operatora, a w razie potrzeby ponownie pobrana z sieci, z obniżoną ceną.

Jaki rodzaj paneli słonecznych jest najlepszy?

Fotowoltaika to rozwiązanie bardzo ekologiczne, dające dużą niezależność, a po kilku latach – zarabiające na siebie. Koszty poniesione w instalację fotowoltaiki przeważnie zwracają się już po 6-8 latach, a nieruchomości posiadające panele fotowoltaiczne cieszą się znacznie większym zainteresowaniem, co zwiększa ich wartość przy sprzedaży.

Wybór rodzaju instalacji zależny jest przede wszystkim od posiadanego budżetu oraz zapotrzebowania na energię. Stanowczo znacznie bardziej opłacalną inwestycją są panele fotowoltaiczne, które oferują większe możliwości niż zwykłe solary, służące do podgrzewania wody użytkowej.

Za najbardziej perspektywiczną uważa się fotowoltaikę monokrystaliczną, która generuje największą ilość prądu, dając możliwość sprzedaży do sieci. Jest to jednak rozwiązanie stosunkowo drogie, dlatego dla osób o ograniczonym budżecie poleca się także panele polikrystaliczne, będące swego rodzaju kompromisem pomiędzy wysoką jakością a niską ceną.

Warto wziąć pod uwagę, że w przypadku paneli fotowoltaicznych istnieje mnóstwo atrakcyjnych ulg i programów dofinansowań, zarówno dla osób budujących dom, będących na etapie planowania, jak i dla tych posiadających już własną nieruchomość. Może to znacząco obniżyć koszty instalacji i przyspieszyć zwrot z inwestycji.

Źródła dostępne są pod adresem:

https://wpwinvest.pl/artykuly/fotowoltaika-i-ekologia

Artykuł sponsorowany