Artykuł Dodaj artykuł

Obróbka metali - istotne informacje

Specyfika precyzyjnej obróbki metali pozwala na uzyskanie niestandardowych rozmiarów i kształtów z różnego typu materiałów, w tym metali.

Specyfika precyzyjnej obróbki metali pozwala na uzyskanie niestandardowych rozmiarów i kształtów z różnego typu materiałów, w tym metali. Obecnie wiele przedsiębiorstw i producentów nie wyobraża sobie funkcjonowania firmy bez korzystania z precyzyjnej obróbki metali. W artykule odpowiemy na pytania, czym jest obróbka metali, na czym dokładnie polega oraz z jakich technik korzysta się we współczesnych przedsiębiorstwach?

Obróbka metali - istotne informacje

Precyzyjna obróbka metali - na czym polega?

Precyzyjna obróbka metali to nic innego jak jedna z metod obróbki polegającej na formowaniu zaprogramowanych np. komputerowo kształtów, które stanowią funkcjonalny przedmiot - przyrządy, narzędzia itp. Technologicznie zaawansowane maszyny pozwalają nie tylko na zmianę kształtu, ale również ingerencję we właściwości fizyczne i chemiczne materiałów.

Metody i techniki obróbki metali

Wśród najpopularniejszych metod precyzyjnej obróbki metali wyróżnia się m.in.:

  • tłoczenie,
  • frezowanie,
  • gięcie na zimno/gorąco,
  • wiercenie,
  • obróbka CNC,
  • skrawanie mechaniczne.

W zależności od wybranej metody obrabiany przedmiot będzie podlegał innych procesom formowania (obróbce chemicznej, cieplno-chemicznej itp.). Przykładowo - przy obróbce CNC korzysta się z zaawansowanej technologicznie maszyny, która pozwala na w pełni zautomatyzowany proces uzyskania narzędzia o niestandardowych wymiarach. Całość odbywa się dzięki odpowiednio zaprogramowanym komputerom, które gwarantują efekt zgodny z zamierzonym.

Specjaliści wyróżniają również techniki, które towarzyszą konkretnym metodom, a wśród nich znajdują się m.in.:

  • obróbka wykorzystująca tokarki i frezarki jest znana w branży jako przetwarzanie wiórowe, którego nazwa pochodzi od efektu ubocznego w postaci wiórów z metalu,
  • przetwarzanie ścierne polegające na wykorzystywaniu metod (polerka, szlif, gładzenie) w celu nadania odpowiedniej faktury danej powierzchni,
  • przetwarzanie ubytkowe - nazwę tę stosuje się dla różnych metod obróbki, która nadaje odpowiedni kształt, wymiary, fakturę itp. Obróbką ubytkową nazywa się m.in. skrawanie czy metodę erozyjną,
  • za metodę obwiedniową uznaje się obróbkę frezowanie obwiedniowe, dzięki której możliwe jest dłutowanie, struganie i szlifowanie.

Z czego korzysta się przy precyzyjnej obróbce skrawaniem?

Precyzyjna i jakościowa praca nie mogłaby odbyć się w oderwaniu od technologicznie zaawansowanych maszyn. Zgodnie z treścią zawartą w poprzednim nagłówku (metody i techniki precyzyjnej obróbki metali) do najczęściej wykorzystywanych maszyn należą: tokarki, frezarki, wiertarki, szlifierki. Co ważne - każde z tych urządzeń powinno mieć odpowiednią specyfikację do pracy z materiałami metalowymi. Przykładowo frezowanie metali wymaga zastosowania wyższej mocy momentu obrotowego, dobranie odpowiedniego programu, położenie osi freza/noża itp.

Gdzie skorzystać z precyzyjnej obróbki metali?

Firmy dysponujące parkiem maszynowym, w których przestrzega się norm bezpieczeństwa i produkcyjnych, oferują metody precyzyjnej obróbki metali - https://lomapolska.pl/park-maszynowy. Najczęściej klienci mogą spotkać się z usługą frezowania CNC, skrawaniem czy wykorzystaniem automatów tokarskich. W ten sposób skompletowana oferta pozwala na wykonanie toczenia wzdłużnego czy produkcję elementów toczonych.

Liderem wśród przedsiębiorstw oferujących precyzyjną obróbkę metali jest firma Loma Polska, posiadająca kilkudziesięcioletnie doświadczenie w wykonywaniu usług tego typu. Pamiętaj, aby przy szukaniu odpowiedniego miejsca kierować się doświadczeniem, referencjami i wyposażeniem zaplecza sprzętowego.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły