Artykuł Dodaj artykuł

Poznaj platynę i jej możliwości

O platynie słyszał każdy. Mimo iż kojarzona jest ona z branżą jubilerską, ilość jej realnych zastosowań jest o wiele większa – a niektóre z nich bywają naprawdę zaskakujące. Jeśli chcesz więc dowiedzieć się więcej na jej temat, jesteś we właściwym miejscu.

Poznaj platynę i jej możliwości

O platynie słyszał każdy. Mimo iż kojarzona jest ona z branżą jubilerską, ilość jej realnych zastosowań jest o wiele większa – a niektóre z nich bywają naprawdę zaskakujące. Jeśli chcesz więc dowiedzieć się więcej na jej temat, jesteś we właściwym miejscu.

Odpowiemy w tym tekście na wszystkie najczęściej pojawiające się pytania, do których zaliczamy m.in.: co to jest platyna i gdzie jest ona wykorzystywana, czy można ją recyklingować i ile można zarobić na sprzedaży produktów z platyną lub z platyny. Zapraszamy serdecznie do lektury.

Co to jest platyna?

Jest to przede wszystkim pierwiastek chemiczny i metal szlachetny o bardzo wysokiej wartości rynkowej. Mimo iż początkowo uznawana była ona za “gorszej klasy srebro”, dziś znalazła ona zastosowanie nie tylko w jubilerstwie, ale także wielu innych gałęziach przemysłu. Co ciekawe, jej obecna wartość jest dużo wyższa od srebra – ok. 35 razy.

Platyna wyróżnia się dużym połyskiem. Oprócz tego charakteryzuje się wysoką kowalnością, ciągłością, temperaturą topnienia i odpornością chemiczną. Do tego nie reaguje z tlenem, wodą i kwasem azotowym. Platyna to wyjątkowo miękki metal szlachetny, który najczęściej spotykany jest w stopach.

Najpopularniejsze zastosowanie platyny

Gdzie i kiedy platyna wykorzystywana jest najczęściej? Świetnym przykładem jest produkcja:

  • aparatury i urządzeń laboratoryjnych
  • kwasu siarkowego
  • katalizatorów
  • urządzeń pomiarowych
  • rezystory do pomiaru temperatury
  • termopar,
  • biżuterii.

Oczywiście są to tylko i wyłącznie przykłady. Jedną z popularnych dziedzin, w których platyna odgrywa bardzo istotną rolę, jest medycyna.

Czy platynę można recyklingować?

Można pokusić się o stwierdzenie, że platyna powinna być recyklingowana. Na przestrzeni lat jej złoża stają się coraz bardziej ubogie, a biorąc pod uwagę, że większość produktów z jej udziałem jest eksploatowana “do końca”, bardzo rzadko trafia ona do recyklingu i na rynek wtórny – chyba że w postaci biżuterii, która w ostatnim czasie przeżywa ogromny wzrost popularności. Jeśli więc jesteś osobą dbającą o aspekty ekologiczne i ekonomiczne oraz posiadasz platynę, pozbądź się jej na profesjonalnym skupie i zarób dodatkowo pieniądze!

Ile zarobisz sprzedając platynę na skupie?

Zacznij od sprawdzenia i porównania ofert popularnych skupów, skup platyny może odbywać się po różnych cenach, między innymi w zależności od próby surowca oraz od ilości jaką chcemy sprzedać. Pamiętaj, że transakcja powinna być maksymalnie zadowalająca dla każdej ze stron, więc korzystaj jedynie z legalnych i sprawdzonych źródeł.

Obawiasz się, że w Twojej okolicy brakuje profesjonalistów? Specjaliści z firmy zlomweglika.pl zapewniają osobisty odbiór platyny i innych metali szlachetnych na terenie całej Polski. Wystarczy jedynie wcześniejszy kontakt, udzielenie wszystkich niezbędnych informacji dot. wyceny i ustalenie szczegółów. Jak widzisz, jest to naprawdę proste, szybkie i bezproblemowe. Nie musisz nawet wychodzić z domu.