Artykuł Dodaj artykuł

Szwajcarska firma wydłuża żywotność krzywkowych automatów tokarskich

Dziesiątki tysięcy tradycyjnych krzywkowych automatów tokarskich jest wciąż niestrudzenie wykorzystywanych w masowej produkcji zegarków, przemyśle motoryzacyjnym, dentystyce oraz przemysłach elektronicznych na całym świecie.

Dziesiątki tysięcy tradycyjnych krzywkowych automatów tokarskich jest wciąż niestrudzenie wykorzystywanych w masowej produkcji  zegarków, przemyśle motoryzacyjnym, dentystyce oraz przemysłach elektronicznych na całym świecie. Mimo, że oficjalne wsparcie dla tego typu obrabiarek jest ograniczone, wysokiej jakości części zamienne oraz narzędzia są wciąż dostępne dzięki szwajcarskiej firmie UniParts.

Szwajcarska firma wydłuża żywotność krzywkowych automatów tokarskich

Starsze krzywkowe automaty tokarskie, zwane również tokarkami typu szwajcarskiego, być może nie wyglądają jakby pasowały do otaczającego nas świata lecz, nadal używane są w operacjach cięcia, toczenia, nacinania, moletowania i wiercenia dla szerokiej palety produktów 24/7.

“Tolerancja dla małych detali, jakie są obrabiane jest częstokroć w zakresie jednego mikrona”, twierdzi Per Borg, Dyrektor Generalny producenta narzędzi - firmy UniParts.

“Dla branż przemysłu wykorzystujących je, te „woły robocze” są prawdziwymi kopalniami złota,  sprawiającymi, że „interes się kręci jak długo, jak długo dostępne są części zamienne”.  Ponieważ pierwotni producenci udzielają wyłącznie ograniczonego wsparcia serwisowego dla tych maszyn, dostrzegliśmy możliwość dobrego biznesu posprzedażnego i sposób dla wielu gałęzi przemysłu utrzymania ich kosztów produkcji na niskim poziomie, bez szkody dla jakości.”

Najstarsza maszyna, dla której firma dostarcza części zamienne oraz narzędzia była wykonana przez firmę Tornos przed II wojną światową. To samo przez się mówi wiele o jakości tych maszyn.

“Są to proste maszyny, mogące produkować detale w bardzo długich seriach, które wykonują je przy dużej opłacalności i efektywności”, stwierdza Per Borg. “Nowoczesne obrabiarki CNC są bardziej wszechstronne niż tradycyjne tokarki typu szwajcarskiego, ale gdy silniki są zużyte, często najlepiej jest zainwestować w nową obrabiarkę CNC w najnowocześniejszej technice . Naszym zadaniem, jednakże, jest  obsługa tokarek typu szwajcarskiego.” 

Większość klientów UniParts to użytkownicy końcowi, z warsztatami serwisowymi jak inni klienci głównych segmentów. Główne rynki znajdują się w Szwajcarii i Europie, lecz Indie, USA i Japonia są również rynkami rozwijającymi się.

“Moim głównym zmartwieniem jest to, ż firmy pozbywają się swoich perfekcyjnie funkcjonujących tokarek precyzyjnych, gdy brakuje do nich części zamiennych i narzędzi”, utrzymuje Per Borg. “Szkoda, skoro te maszyny są nadzwyczaj opłacalne. Dobrze, że mamy mnóstwo części zamiennych dostępnych do natychmiastowej dostawy dla obrabiarek typu szwajcarskiego, wykonanych przez uznanych producentów.” 

UniParts produkuje części zamienne i nasadki dla większości krzywkowych automatów tokarskich produkowanych przez Tornos, takich jak model MS7, jak również dla automatów tokarskich produkowanych przez innych producentów takich jak Bechler i Petermann.