Artykuł Dodaj artykuł

Znakowanie w nowoczesnym przemyśle

Dzisiejsze czasy charakteryzują się dużym stopniem zależności pomiędzy podmiotami biorącymi udział w wymianie gospodarczej.

Dzisiejsze czasy charakteryzują się dużym stopniem zależności pomiędzy podmiotami biorącymi udział w wymianie gospodarczej. Relacje handlowe oplatają nie tylko podmioty pochodzące z jednego kraju, ale często wykraczają poza granice handlowe, czy nawet granice kontynentów. Aby nie zaginąć w gąszczu tych właśnie relacji warto pomyśleć o odpowiednim oznakowaniu towarów, które są przesyłanie pomiędzy odbiorcami.

Znakowanie w nowoczesnym przemyśle

Znakowanie w przemyśle- standardy i korzyści

Znakowanie w przemyśle powinno być zgodnie z obowiązującymi standardami, tak aby mogło być ono odczytane przez każdego zainteresowanego uczestnika łańcucha dostaw. W przypadku silnej relacji łączącej ograniczoną liczbę uczestników można pomyśleć o wykorzystaniu standardów wewnętrznych. Lepszym jednak pomysłem wydaje się być zastosowanie metod znakowania, które są uznawane przez uczestników łańcucha dostaw na całym świecie. Mowa tutaj o standardach GS1. GS1 to organizacja, która działa na skalę globalną dbając o wykształcenie właściwych metod znakowania dla każdej niemal branży nowoczesnego biznesu. Standardy GS1 opierają się w znacznym stopniu na wykorzystaniu technologii automatycznej identyfikacji, czyli technice kodu kreskowe, kody dwumiarowego, czy technologii identyfikacji radiowej RFID. Technologie te posiadają jedną bardzo ważną korzyść- umożliwiają automatyzację odczytu komunikatu w każdym miejscu za pomocą specjalistycznego sprzętu takiego jak czytniki kodów kreskowych (względnie czytniki kodu datamatrix, czy czytniki RFID).

Metody znakowania przemysłowego - od drukarek etykiet po lasery do znakowania (grawerowania) stałego

Najpowszechniejszą metodą znakowania w przemyśle jest zastosowanie specjalnych urządzeń do zadruku etykiet samoprzylepnych- drukarek etykiet. Tego typu maszyny (drukarki etykiet), w połączeniu z oprogramowaniem generującym znaki identyfikacyjne w standardzie GS1 daje możliwość druku na żądanie. Etykiety samoprzylepne są najlepszym sposobem oznakowania dla większości branż, a mnogość ich rodzajów pozwala na swobodny dobór skutecznej metody identyfikacji nawet w warunkach bardzo wysokich temperatur (sięgających kilkuset stopni Celsjusza). Istnieją także przypadki, kiedy etykiet samoprzylepna nie wystarcza. Mowa tutaj o branżach o bardzo wysokich standardach bezpieczeństwa, branżach, w których oznakowanie musi być integralną częścią produktu, bez możliwości pozbycia się znaku, bez zniszczenia produktu. Mowa tutaj szczególnie o sektorze zbrojeniowym, lotniczym, motoryzacyjnym, czy medycznym. W takich przypadkach najlepszą metodą skutecznej identyfikacji, zgodnej ze standardami GS1 jest zastosowanie lasera do znakowania. Znakowanie laserowe z zastosowaniem urządzeń marki Datalogic gwarantuje bezpieczne grawerowanie kodami dwuwymiarowymi spełniające wszelkie potrzeby nowoczesnego przemysłu.

HIT-Kody Kreskowe - Twój ekspert w obszarze znakowania przemysłowego

Poznański integrator systemów automatycznej identyfikacji dla przemysłu działa na rynku już od prawie 30 lat. W tym czasie zrealizowaliśmy tysiące udanych wdrożeń obsługując każdą branżę nowoczesnej gospodarki.

Artykuł sponsorowany