Rutech - frezowanie CNC aluminiumRutech - frezowanie CNC aluminium

Artykuł Dodaj artykuł

Jak łączyć dywany?

Nowe trendy w dziedzinie wyposażania wnętrz często wymuszają na nas odkrywanie betonowych podłóg albo wykańczanie ich za pomocą płytek ceramicznych. Industrialne wnętrza odstawiły do lamusa wielkie wykładziny i obszerne dywany, wyciągając podłogi na światło dzienne. Jednak dywany ciągle znajdują dla siebie miejsce, choć już nie w tak ogromnym rozmiarze.

Jak łączyć dywany?

Nowe trendy w dziedzinie wyposażania wnętrz często wymuszają na nas odkrywanie betonowych podłóg albo wykańczanie ich za pomocą płytek ceramicznych. Industrialne wnętrza odstawiły do lamusa wielkie wykładziny i obszerne dywany, wyciągając podłogi na światło dzienne. Jednak dywany ciągle znajdują dla siebie miejsce, choć już nie w tak ogromnym rozmiarze.

(Zobaczcie jak dobrać dywan - https://domar.pl/kategorie/tekstylia-dywany/)

Ile dywanów w salonie i gdzie je umieścić?

Estetyczne elementy podłogowe, jakie stosuje się w nowoczesnych wnętrza, same w sobie stanowią ciekawą ozdobę i tło dla innych dodatków. Dywany stają się zatem ozdobami, dlatego podobnie jak w przypadku innych dekoracji warto zwrócić uwagę na ich ilość i odpowiednie dopasowanie do całości.

(Sprawdź inne porady https://domar.pl/porady-inspiracje/)

Duży dywan pokrywający całą podłogę warto zastąpić kilkoma mniejszymi. Czym większy salon mamy do zagospodarowania, tym więcej pojedynczych dywanów możemy w nim umieścić. Dywany wyznaczają pewną strefę, dlatego warto ułożyć je w pobliżu sofy i stolika kawowego. Powinny znaleźć się pod stołem jadalnym albo w miejscu wypoczynku. Spory dywan warto umieścić w centralnym punkcie pomieszczenia.

Nie należy przesadzać z ilością tych dekoracji w pokoju i lepiej wyposażyć mieszkanie w mniejszą ilość niż wprowadzić ich zbyt dużo. Małe dywaniki porozrzucane w wielu miejscach staną się przyczyną wizualnego bałaganu. Będzie to mocno przeszkadzało zwłaszcza w minimalistycznych wnętrzach.

Jak dobierać do siebie dywany?

Odpowiednie dopasowanie do siebie dodatków i elementów wyposażenia wnętrz to prawdziwa sztuka. To samo tyczy się łączenia ze sobą dywanów w ramach tego samego pomieszczenia. Jednak znając kilka zasad, z pewnością poradzimy sobie dobrze z tym zadaniem. Ważne jest, aby znaleźć równowagę między chaosem a nudą w dekorowaniu wnętrz. Powinniśmy także za każdym razem spoglądać na pomieszczenie jako na całość, do której dobieramy dywany, a nie tylko do siebie nawzajem. Na co zwrócić uwagę dobierając dywany?

Kolor

Ułożone w jednym pomieszczeniu dywany powinny nawiązywać do siebie barwą, choć wcale nie muszą mieć jednakowego koloru. Ważniejsze jest to, żeby pasowały stylem do wystroju pomieszczenia. Jeżeli dekoracja salonu jest w odcieniach szarości i bieli, to dywany mogą być zarówno szare, białe, jak i łączyć ze sobą te barwy.

Kształt

W tym przypadku także sporo zależy od wystroju pomieszczenia i innych elementów dekoracyjnych. Choć w ramach pomieszczenia lepiej prezentują się dywany w tym samym kształcie, nie jest to regułą. Układając dywan pod okrągłym stolikiem kawowym, dobrze jest zadbać, żeby miał on taki sam kształt. Jeżeli w tym samym pomieszczeniu zdecydujemy się na dywan pod prostokątnym stołem jadalnym, niech także będzie dopasowany kształtem do stołu.

Rozmiar

W nowoczesnych aranżacjach to podłoga jest tłem, a dywan ozdobą, dlatego lepiej zdecydować się na mniejszy rozmiar, który nie zasłoni tej przestrzeni. Zasada jest taka, że w centralnej części pomieszczenia umieszczamy duży dywan, a mniejsze dekoracje stanowią jego uzupełnienie. Jednak w przypadku, jeśli chcemy wyraźnie oddzielić od siebie dwie strefy salonu, możemy się zdecydować na dwa jednakowe.

Wzór

Wzory na tych elementach wykończeniowych dają nam sporo możliwości, ale często są też udręką. Jeśli obawiamy się ryzyka, warto postawić na jeden deseń i sięgnąć po dywany w różnych rozmiarach albo wzór odwrócony o dziewięćdziesiąt stopni. Odważniejsze osoby mogą zostać przy jednym wzorze, ale w innych odcieniach, a nawet kolorach.

Materiał

Na rynku najczęściej znajdziemy dywany wykonane z tkanin sztucznych. Dywany naturalne z bawełny, wełny czy jedwabiu są nieco droższe, ale za to bardziej ekskluzywne. Dobierając je do siebie, warto zdecydować się na jeden materiał i zastosować go w całym pomieszczeniu.

Artykuł sponsorowany