Rutech - frezowanie CNC aluminiumRutech - frezowanie CNC aluminium

Artykuł Dodaj artykuł

Dlaczego warto wybierać szyby termoizolacyjne?

Nowoczesne szyby okienne mają za zadanie nie tylko chronić przed deszczem, wiatrem i chłodem, lecz także wpływać na poprawę wydajności energetycznej budynku. Aby było to możliwe, coraz częściej stosuje się szkło termoizolacyjne. Czym się charakteryzuje i dlaczego ma tak duże znaczenie?

Dlaczego warto wybierać szyby termoizolacyjne?

Nowoczesne szyby okienne mają za zadanie nie tylko chronić przed deszczem, wiatrem i chłodem, lecz także wpływać na poprawę wydajności energetycznej budynku. Aby było to możliwe, coraz częściej stosuje się szkło termoizolacyjne. Czym się charakteryzuje i dlaczego ma tak duże znaczenie?

Szkło termoizolacyjne to jeden z elementów stosowanych w celu zapewnienia komfortu cieplnego domowników. Aby pełniły swoją funkcję, należy zadbać o uszczelnienie i izolację całego budynku, zwracając uwagę na te miejsca, gdzie najczęściej powstają mostki cieplne.

Czym są szyby termoizolacyjne?

Właściwości szyb opisuje się za pomocą wielu współczynników określających poszczególne parametry. Aby poznać poziom izolacyjności termicznej, należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła (U). Współczynnik podawany dla całego okna (Uw) jest wypadkową przepuszczalności ciepła określanej dla szyby (Ug) oraz ramy (Uf). Im niższy, tym lepiej – straty energii są wtedy zdecydowanie mniejsze niż w przypadku tradycyjnego szkła typu float. Szkło termoizolacyjne pokrywa się zazwyczaj powłoką niskoemisyjną, która ma za zadanie ograniczenie uciekania ciepła z wnętrza budynku. Niekiedy stosuje się powłoki, które umożliwiają pozyskiwanie ciepła z promieniowania słonecznego – jest ono pobierane, lecz nie ucieka z budynku. Darmowe zyski cieplne to duża zaleta szyb termoizolacyjnych. Ogromne znaczenie ma zastosowanie podwójnych lub potrójnych szyb zespolonych, najlepiej wypełnionych argonem, w których zestawiono tafle o różnej grubości. Istotny jest również rodzaj zastosowanej ramki dystansowej pomiędzy taflami szyby zespolonej. Tak zwana ciepła ramka zapobiega powstawaniu mostków termicznych, a co za tym idzie – poprawia termoizolacyjność okien.

Kiedy izolacyjność termiczna ma znaczenie?

Odpowiednie szkło, szyby zespolone, ciepła ramka – te wszystkie elementy wpływają na poprawę izolacyjności termicznej okien. Dzięki nim można ograniczyć powstawanie zimnych stref w pomieszczeniu i uczucie chłodu ciągnącego od okna. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku miejsc leżących w chłodnym klimacie czy pomieszczeń o wystawie północnej. Szyby termoizolacyjne zapobiegają także kondensacji pary wodnej na powierzchni szkła, przedłużając trwałość materiału – szczególnie gdy rama wykonana jest z drewna. Dzięki wysokiej przepuszczalności światła, jaką charakteryzują się nowoczesne rodzaje szkła, domownicy mogą cieszyć się dobrym samopoczuciem przez cały rok. Szyby termoizolacyjne mają zastosowanie szczególnie w budownictwie pasywnym, które nakierowane jest na poszukiwanie efektywnych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań. Sprawdzą się także w tradycyjnych projektach, zwiększając komfort cieplny mieszkańców podczas miesięcy zimowych. Pozwalają ograniczyć ogrzewanie budynku do minimum, co wpływa na obniżenie wysokości rachunków i ma znaczenie dla środowiska naturalnego.