28-11-2019, 08:20
O wyzwaniach w przemyśle drzewnym i meblarskim, o budowaniu przewagi konkurencyjnej w branży oraz o tym, dlaczego targi DREMA to najbardziej wyczekiwane spotkanie przedstawicieli sektora obróbki i przetwórstwa drewna mówi Andrzej Półrolniczak – dyrektor targów DREMA i DremaSilesia.
- Targi DREMA to znana i rozpoznawalna marka. Co jest jej siłą?
Andrzej Półrolniczak: Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA są w czołówce największych wystaw światowych dedykowanych branży obróbki i przetwórstwa drewna. Jako jedyne wydarzenie w Polsce otrzymały rekomendację EUMABOIS! Natomiast silnej pozycji w branży targowej nie buduje się szybko. To lata ciężkiej pracy opartej na wnikliwych analizach rynku, biznesowych relacjach i zaufaniu. Grupa MTP organizując od kilku dekad targi dla przedstawicieli branży obróbki i przetwórstwa drewna (w 2019 r odbyła się 35 edycja targów DREMA), stworzyła w Poznaniu centrum światowych trendów tego sektora.
Kreujemy przyszłość branży - to hasło towarzyszące najbliższej edycji targów DREMA 2020. Wieloletnie doświadczenie doceniają partnerzy. W 2019 r. podczas targów DREMA swoją ofertę prezentowało blisko 600 wystawców. Efektownie zaaranżowane stoiska zajęły łącznie 28 700 m2, a ekspozycja nowoczesnych maszyn, specjalistycznych urządzeń i narzędzi przyciągnęła do Poznania 15.450 zwiedzających profesjonalistów. Te imponujące liczby nie pozostawiają wątpliwości. DREMA to największe i najbardziej znaczące wydarzenie branży drzewnej i meblarskiej w tej części Europy. DREMA to nie tylko bogata ekspozycja liderów branży, ale także liczne konferencje, debaty i szkolenia. Czterodniowy program co roku budowany jest w oparciu o wiedzę doświadczonych ekspertów oraz wspierany przez kluczowe stowarzyszenia i instytucje działające w branży drzewnej i meblarskiej. Mamy świadomość, że targi DREMA nie mogłyby istnieć bez naszych wystawców. To oni są dla nas największą inspiracją i motywacją. Dzięki temu wsparciu stale się rozwijamy i możemy z dumą organizować największe targi obróbki i przetwórstwa drewna w Europie Środkowo-Wschodniej. Stoją za nami fakty oraz wypracowane przez lata know-how.
- Dlaczego warto wystawiać się na targach DREMA?
Andrzej Półrolniczak: Targi DREMA od lat dają okazję do prezentacji najnowocześniejszych dokonań polskich i zagranicznych producentów maszyn, narzędzi, urządzeń i komponentów dla przemysłu drzewnego i meblarskiego. Są również idealną przestrzenią dla przedstawienia współczesnych technologii i rozwiązań dedykowanych branży obróbki drewna. Wystawcy chętnie chwalą się nowościami i innowacyjnymi osiągnięciami.
Przemysł drzewny i meblarski ulega ciągłym transformacjom i stoją przed nim niemałe wyzwania. Na przestrzeni ostatnich kilku lat zmieniły się nie tylko zasady produkcji, ale i oczekiwania klientów w kwestii dostosowania produktów do zmieniającego się stylu życia. Te wyznaczniki mają również istotny wpływ na organizację targów branżowych. Targi DREMA, idąc z duchem czasu, także się zmieniają! Przede wszystkim siłą wydarzenia jest wszechstronność ekspozycji. Funkcjonujące do tej pory samodzielnie FURNICA Międzynarodowe Targi Komponentów Do Produkcji Mebli oraz SOFAB Międzynarodowe Targi Materiałów Obiciowych i Komponentów Do Produkcji Mebli Tapicerowanych od edycji w 2020 roku stają się integralną częścią targów DREMA, zapewniając uczestnikom holistyczne zaprezentowanie rozwiązań technologicznych dla przemysłu drzewnego i meblarskiego (od surowców, materiałów i komponentów do zaawansowanych technologicznie maszyn i urządzeń do produkcji mebli). W dniach 15-18 września 2020 w Poznaniu pod jednym, globalnie rozpoznawalnym brandem z nową nazwą – DREMA Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów Dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego, będziemy kreować przyszłość wraz z liderami rynku i renomowanymi markami. Chcąc zapewnić jak największy komfort naszym wystawcom, w ramach organizacji edycji DREMA 2020 proponujemy specjalne warunki dla firm organizujących pokazy maszyn na swojej przestrzeni wystawienniczej – są to m.in. rabaty: za udział w targach DREMA i DREMASILESIA, na przyłącza elektryczne, na zawieszenia systemów odpylania, oświetlenia itp. oraz bezpłatne wydłużenie terminu wcześniejszego montażu. Warto podkreślić, że wprowadziliśmy również nowy termin zgłoszeń – najkorzystniejsze ceny obowiązują do 28 lutego 2020.
- Czy targi nadążają za zmieniającą się rzeczywistością idącą w kierunku cyfryzacji i nowych technologii
Andrzej Półrolniczak: Branże leśno-drzewna i meblarska wraz z przemysłami współpracującymi mają w Polsce obecnie znaczący potencjał. Biorąc pod uwagę zmiany, jakie aktualnie zachodzą pod względem zastosowania nowych technologii, racjonalnego zużywania surowca oraz wyższych wymagań stawianych przez klientów, wdrażanie innowacji jest obowiązkiem przedsiębiorców. Produkcja mebli w Polsce wciąż rośnie, branża się rozwija, producenci odnotowują coraz więcej zamówień ale brakuje wykwalifikowanej kadry. To sprawia, że w coraz szerszym stopniu wiele fabryk stawia na automatyzację produkcji, chcąc zarówno zwiększyć moce produkcyjne, jak i zoptymalizować czas oczekiwania na zamówienie. Uczestnictwo w targach DREMA daje znakomitą możliwość – z jednej strony - do zaprezentowania nowych produktów i udoskonalonych rozwiązań idących w kierunku Przemysłu 4.0, z drugiej strony – do zapoznania się z szeroką ofertą firm z branży i aktualnymi trendami.
- Branża boryka się z niedoborem pracowników, rosnącymi kosztami pracy i malejącą zyskownością. Jak w pozyskaniu nowych klientów mogą pomóc targi?
Andrzej Półrolniczak: Rosnące koszty surowców, wzrost kosztów pracy, ochrona środowiska, logistyka – to tylko niektóre wyzwania branży drzewnej i meblarskiej, które dotykają zarówno duże zakłady produkcyjne jak i mikroprzedsiębiorstwa. Współpracując z naszymi wystawcami, stowarzyszeniami branżowymi oraz partnerami medialnymi tak aranżujemy przestrzeń wystawienniczą i tworzymy program wydarzeń, żeby targi DREMA wytyczały kierunki rozwoju branży i w sposób kompleksowy prezentowały najnowsze światowe rozwiązania technologiczne i techniczne. Temu celowi służyć będzie także nowa formuła targów DREMA 2020. Dotychczasowe targi Furnica i Sofab staną się częścią ekspozycji DREMA. Pozwoli to na wszechstronną prezentację rozwiązań: od procesu projektowania produktów branży drzewnej i meblarskiej, poprzez materiały i komponenty, do nowoczesnych technologii produkcji oraz logistyki. Atutem targów DREMA są pracujące maszyny i linie technologiczne, ułatwiające wybór najlepszych rozwiązań dla zakładów drzewnych i meblarskich. Targom towarzyszyć będą kongresy, na których będziemy wytyczać kierunki rozwoju przemysłu drzewnego i meblarskiego. W ramach Forum Trendów i Drema Design będziemy dyskutować o trendach dotyczących materiałów i komponentów do produkcji mebli i wyrobów z drewna oraz promować najlepsze rozwiązania projektantów wyrobów z drewna i mebli. Warto podkreślić, że przemysł drzewny i meblarski na targach DREMA prezentuje swoje najlepsze oblicze.
- Targi DREMA od lat kojarzą się z nowoczesnymi maszynami – automatyzacja procesów w branży drzewnej i meblarskiej jest nieunikniona?
Andrzej Półrolniczak: Ta automatyzacja już się zaczęła, firmy, które tego jeszcze nie dostrzegają, zostaną do tego zmuszone przez konkurencję. Targi DREMA pozwalają wystawcom na ekspozycję maszyn i urządzeń usprawniających nie tylko produkcję, ale też inne procesy w branży. Często odwiedzający targi dopiero tutaj odkrywają nowe rozwiązania, które zoptymalizują ich działalność i rozwiążą realne problemy. Niejednokrotnie maszyny jakie pokazują nasi wystawcy mogą zastąpić pracę kilku osób. Naszą intencją jako organizatorów jest zachęcanie do automatyzacji procesów nie tylko w produkcji, ale też w całym łańcuchu dostaw. Przy problemach kadrowych wielu firm to najlepsze rozwiązanie.
- Czy udział w targach DREMA, mimo spowolnienia w branży, może skutecznie wpłynąć na podniesienie rangi polskiego meblarstwa i polskich produktów na europejskich rynkach w najbliższych latach?
Andrzej Półrolniczak: Polski potencjał produkcyjny stale rośnie. Wartość produkcji mebli w Polsce w 2018 roku przekroczyła 49 mld zł, a wartość eksportu zbliża się do poziomu 48 mld zł, co daje polskim producentom drugie miejsce w Europie. Sukces polskich mebli na świecie jest ważny dla polskiej gospodarki - branża odpowiada za nawet 2,31 proc. polskiego PKB, podczas gdy średnia dla krajów UE wynosi 0,61 procent.. Dużą rolę odgrywają niewątpliwie innowacyjne rozwiązania maszynowe i technologiczne. A te najlepiej poznać na żywo na targach DREMA. Dlatego – jeśli chodzi o przyszłość branży, a co za tym idzie – targów DREMA - jestem spokojny i z optymizmem patrzę przyszłość.
- Wśród przedstawicieli branży drzewnej i meblarskiej poznańskie wydarzenie często porównywane jest do targów Ligna w Hanowerze i nie brakuje głosów sugerujących organizowanie targów DREMA co dwa lata. Jak Grupa MTP odnosi się do tych sugestii?
Andrzej Półrolniczak: Parafrazując słynne powiedzenie - Polacy nie gęsi, swoje targi mają. Obserwując wnikliwie całą branżę drzewną mogę stwierdzić, że polska produkcja mebli odnotowuje stały progres, co przekłada się na rozwój przemysłu targowego. Sukces targów DREMA jest poparty czterdziestoletnim doświadczeniem. W dużym stopniu postęp zawdzięczamy rynkom zachodnim, które doceniają polskie rzemiosło i polskie produkty wysokiej jakości. To właśnie te rynki są motorem napędowym i przyczyniają się do rozwoju targów DREMA. Klienci zagraniczni narzucają nam swoje wymagania, ale również pokazują techniczne rozwiązania i tym samym inspirują do rozwoju i inwestycji w innowacje. Dzisiaj polscy przedsiębiorcy oferują kompleksowe rozwiązania obejmujące procesy technologiczne, poczynając od technologii przetarcia drewna do zaawansowanych rozwiązań dla przemysłu meblarskiego. Rodzime firmy mają się czym chwalić – wiele innowacyjnych produktów czy rozwiązań w niczym nie ustępuje zagranicznym technologiom, a wysoka jakość wykonania, nowoczesne materiały i korzystniejsza cena pozwalają na skuteczne konkurowanie z dużymi graczami na globalnym rynku. A skoro polscy producenci chcą się rozwijać i zaspokajać wymagające rynki europejskie, to tym bardziej chcemy im, jako Grupa MTP, dawać taką możliwość.
DREMA Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów Dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego odbędą się w Poznaniu w dniach 15-18 września 2020.
Artykuł został dodany przez firmę
Wierzymy w potęgę spotkań, dlatego organizujemy je nieprzerwanie od blisko 100 lat łącząc ze sobą ludzi z całego świata. Cenimy kompetencje, stąd w naszym portfolio jest aż 100 imprez targowych.
Inne publikacje firmy
Podobne artykuły
Komentarze