Rutech - frezowanie CNC aluminiumRutech - frezowanie CNC aluminium

Artykuł Dodaj artykuł

Jak działają linie technologiczne?

Linie technologiczne to najważniejsze elementy każdego zakładu produkcyjnego.

Linie technologiczne to najważniejsze elementy każdego zakładu produkcyjnego.

Jak działają linie technologiczne?

Pasteryzator
Fot. Aero System Sp. z o.o.

W zależności od branży: chemiczna, spożywcza, kosmetyczna czy farmaceutyczna, linie technologiczne służą do przetwarzania składników w gotowe produkty, które trafiają na sklepowe półki, a finalnie trafiają do naszych domów. Aby produkt mógł powstać i zawsze mieć te same właściwości, musi on być wyprodukowany na linii technologicznej, która zapewnia cały czas te same warunki i parametry produkcji. Żeby wyprodukować np. jogurt zawsze o takiej samej gęstości, smaku i kolorze, musimy zapewnić powtarzalność parametrów w procesie produkcji. Jak w takim razie sprawić aby linia technologiczna zawsze miała wymagane przez nas te same parametry? Z pomocą przychodzi nam automatyzacja procesów przemysłowych. Automatyka procesu, czuwa nad tym, aby linia technologiczna była stale monitorowana i każda minimalna nawet odchyłka od normy, szybko została skorygowana. Podczas produkcji, na liniach technologicznych mierzone są takie parametry jak temperatura, ciśnienie, wilgotność, gęstość, pH.

Wiemy już że parametry produkcji są dokładnie mierzone, ale co dalej?

Sygnały pomiarowe z całej linii technologicznych wprowadzone są do sterowników PLC.

Sterowniki PLC

To nic innego jak przemysłowe komputery, które sterują linią technologiczną. One odpowiadają za otwieranie i zamykanie zaworów, kiedy to konieczne, załączanie i wyłączanie pomp, mieszadeł lub ustalają prędkość taśmy, na której leżą opakowania do których finalnie trafia produkt. W branży spożywczej, linie technologiczne wykonane są ze stali kwasoodpornej, aby utrzymać wysoki poziom czystości. W branży chemicznej ze stali nierdzewnej bądź specjalnego tworzywa odpornego chemicznie. Zdarzają się również wykonania linii technologicznych do pracy w środowiskach agresywnych, wtedy stosuje się rurociągi z takich materiałów jak tytan czy PVDF.

Jak działają linie technologiczne?

Fot. Aero System Sp. z o.o.

Aby zbudować linie technologiczne, należy najpierw zaprojektować w 3D całą halę, w której odbywać się będzie produkcja. Następnie należy dostarczyć takie elementy linii technologicznych jak zbiorniki, pompy zawory i szafy sterownicze. Kolejnym krokiem jest montaż wszystkich elementów linii produkcyjnej tak, aby połączyć całą linię technologiczną w jeden ciąg. Po zakończonym montażu pracę rozpoczynają programiści, którzy piszą program do sterowania linią produkcyjną. Teraz następuje etap uruchomienia produkcji, zbiorniki są napełniane surowcami i program w sterownikach PLC zaczyna działać, ożywiając linię technologiczną. Rozpoczyna się produkcja. W rurociągach zaczynają płynąć surowce do mieszalników, a z mieszalników płyną już gotowe wytworzone produkty do maszyny, która wypełnia mini opakowania. Budową profesjonalnych linii technologicznych zajmują się wysoko wyspecjalizowane firmy, w czołówce tych firm znajduje się firma AERO SYSTEM z Katowic.

Jak działają linie technologiczne?
Fot. Aero System Sp. z o.o.

Rozmawiamy z Prezesem firmy Panem Gabrielem Zwolińskim.

Panie Prezesie, jakie linie technologiczne budujecie najczęściej?

- Specjalizujemy się w budowie lini technologicznych dla przemysłu chemicznego, spożywczego, kosmetycznego oraz każdej innej branży, która używa w swojej produkcji niebezpiecznych surowców płynnych.

Jakie trzeba mieć umiejętności, aby zbudować linie technologiczną?

- Zdecydowanie kreatywność i doświadczenie w produkji materiałów niebezpiecznych. Zatrudniamy kreatywnych inżynierów konstruktorów w branży technologicznej oraz programistów do uruchomień naszych linii. Zatrudniamy również doświadczonych kierowników projektów, aby móc sprawnie prowadzić nawet kilkanaście budów jednocześnie.

Jak długo buduje się linie produkcyjne?

- Wszystko zależy od skali inwestycji, którą realizujemy. Proste linie technologiczne do mieszania surowców, budujemy w ciągu 2-3 miesięcy, natomiast budowa całego zakładu produkcyjnego w ramach generalnego wykonawstwa we wszystkich branżach, to okres nawet 2 lat od podpisania umowy do uzyskania prawomocnych decyzji na użytkowanie zakładu.

Jaki Pana zdaniem jest przepis na sukces firmy w dzisiejszych czasach?

- Postawienie na wysoką jakość i dużych klientów jest dobrym rozwiązaniem. Aby zapewnić wysoką jakość, wystarczy zatrudnić najlepszych specjalistów w branży i odpowiednio ich zmotywować. Coraz częściej jesteśmy polecani w nowych zakładach, jako firma, która z sukcesem zbudowała linię technologiczną w innym zakładzie. To najlepsza reklama i motor napędowy dalszego rozwoju.

Jak wygląda zarządzanie firmą zajmującą się innowacyjnymi technologiami?

- Zarządzanie firmą, która jednocześnie prowadzi działalność badawczo-rozwojową oraz buduje innowacyjne i skomplikowane linie technologiczne wcale nie jest łatwa. Czasem kilka dni szukamy rozwiązania, kiedy na produkcji coś nie działa zgodnie z założeniami. Jednak trzeba przyznać, że jest bardzo pasjonująca, gdyż każda linia, którą budujemy musi sprostać innym wymaganiom i zabezpieczyć inny proces, aby mogła działać bezpiecznie i niezawodnie.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów.

- Dziękuję bardzo.

Więcej informacji dotyczących budowy przemysłowych linii technologicznych można znaleźć na stronie http://aero-system.pl bądź bezpośrednio kontaktując się z firmą AERO SYSTEM mailowo na biuro@aero-system.pl

Artykuł sponsorowany

Artykuł został dodany przez firmę


Podobne artykuły