Artykuł Dodaj artykuł

Malowanie rur metalowych krok po kroku

02-10-2019, 02:00

Żółta ruraRury mogą stanowić albo niezbyt atrakcyjny element wnętrza, albo jego integralny dodatek. Który z tych wariantów bardziej Ci odpowiada? Dobrą metodą zarówno na ukrycie, jak i wyeksponowanie rur w pomieszczeniu jest malowanie.

Rury poprowadzone po ścianach to bolączka wielu mieszkań w starszym budownictwie. Nie pomoże tu nawet generalny remont, bo rygorystyczne przepisy niektórych spółdzielni często wręcz nie zezwalają na przeróbkę instalacji. Należy więc znaleźć inny sposób na rury. Jednym z nich może być malowanie.

W „ukryciu” rur w pomieszczeniu pomoże przede wszystkim farba w kolorze dopasowanym do koloru ściany. Posłużmy się przykładem bieli. Białe elementy instalacji na białej ścianie będą praktycznie niewidoczne i idealnie stopią się z otoczeniem. Z drugiej strony dzięki pomalowaniu rur na wyrazisty kolor, jak srebro, czerń czy czerwień staną się one detalem doskonale uzupełniającym aranżację. Takie rozwiązanie jest polecane przede wszystkim do charakterystycznych stylów architektonicznych, jak np. industrialny.

Jaka farba do malowania rur metalowych?

Rodzaj wyrobu należy dostosować do specyfiki malowanej powierzchni. W większości przypadków metalowe rury w mieszkaniu to elementy instalacji centralnego ogrzewania, a to oznacza, że potrzeba nie tylko farby do metalu, ale i odpornej na wysokie temperatury. Inaczej nowa powłoka malarska szybko zaczęłaby żółknąć lub łuszczyć się i odspajać. Przykładem produktu do rur instalacji grzewczej jest emalia Nobiles Grzejniki, odporna na działanie temperatur do +80°C.

Malowana rura

Jak malować rury metalowe? Instrukcja krok po kroku

Krok 1.

W pierwszej kolejności należy prawidłowo przygotować powierzchnię rur do malowania. Jeśli poprzednie powłoki malarskie łuszczą się, usuń je za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Następnie przeszlifuj podłoże papierem drobnoziarnistym i je odpyl.

Jeśli poprzednie powłoki są w dobrym stanie, wystarczy je zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym.

Krok 2.

Umyj rury z wszelkich nalotów organicznych oraz pyłu, kurzu i piasku.

Krok 3.

Jeśli nie usunąłeś poprzednich powłok w całości, najpierw wykonaj wymalowanie próbne, czyli test farby na niewielkim fragmencie powierzchni. Jeśli powstaną jakiekolwiek niepożądane efekty, oznacza to, że należy jeszcze raz przygotować podłoże, tym razem usuwając stare powłoki.

Krok 4.

Upewnij się, że malowane powierzchnie są zimne – inaczej nowa powłoka malarska będzie wysychać zbyt szybko. Dlatego też prace najlepiej przeprowadzać poza sezonem grzewczym.

Krok 5.

Odsłonięte fragmenty surowego metalu zabezpiecz antykorozyjnym podkładem (informacji o tym, jaki podkład zastosować, szukaj w karcie technicznej farby do rur).

Krok 6.

Po całkowitym wyschnięciu podkładu możesz przystąpić do malowania właściwego. Pamiętaj, że grubość powłoki, liczba warstw czy czas schnięcia wyrobu to kwestia indywidualna, zależna od produktu. Przed malowaniem należy zapoznać się więc z kartą techniczną farby.

Malowanie rozpocznij od trudno dostępnych miejsc, następnie pokryj farbą większe i łatwiej dostępne powierzchnie. Przed nakładaniem kolejnych warstw przeszlifuj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym – dzięki temu osiągniesz lepszy efekt.