Artykuł Dodaj artykuł

Domowy warsztat - jak urządzić i gdzie wydzielić kącik majsterkowicza w domu?

06-09-2019, 02:00

Każdy majsterkowicz, by móc oddawać się ukochanemu hobby, musi mieć choćby niewielki warsztat. W pomieszczeniu o powierzchni 10 m² bez problemu zmieszczą się wszystkie potrzebne maszyny i narzędzia. Równie wygodnie można się urządzić także na mniejszej powierzchni.Gdy majsterkujemy tylko od czasu do czasu, wystarczy nam warsztat rozstawiany tymczasowo.

Domowy warsztat - jak urządzić i gdzie wydzielić kącik majsterkowicza w domu?
Domowy warsztat dla kogo?

Każdy, kto z przyjemnością sięga po młotek, lubi samodzielnie wykonywać wszelkie naprawy i dekorować mieszkanie, prędzej czy później dochodzi do wniosku, że potrzebuje własnego warsztatu. Nie zawsze, by go urządzić, trzeba rezygnować z garażu lub opróżniać piwnicę. Już kilka metrów kwadratowych wolnego miejsca pozwala zrealizować mniej lub bardziej ambitne plany. Dla przykładu jako warsztat majsterkowicza zaaranżowaliśmy 3 miejsca: piwnicę o powierzchni 10 m², fragment pomieszczenia o powierzchni 5 m² oraz część kuchni ze stołem kuchennym o powierzchni 2,5 m². Chcieliśmy udowodnić, że nawet w najmniejszym mieszkaniu znajdzie się miejsce na niewielki warsztat.

Domowy warsztat - jak urządzić i gdzie wydzielić kącik majsterkowicza w domu?

Jaka wielkość powinien zajmować domowy warsztat

Jeśli na swój warsztat możemy przeznaczyć 10 lub więcej metrów kwadratowych, bez problemu ustawimy tu stół do pracy, niewielki stół warsztatowy oraz systemową szafkę na narzędzia ręczne i elektronarzędzia. W warsztacie o powierzchni 10 m² zmieści się zatem komplet sprzętu potrzebnego majsterkowiczowi. Dobre światło do pracy zagwarantuje jasne oświetlenie ogólne i punktowe oświetlenie robocze stołu do pracy.

Jeśli często pracujemy w drewnie, ale lubimy także niewielkie prace w metalu, powinniśmy oddzielić od siebie te 2 strefy pracy. My do warsztatu wstawiliśmy niewielki drewniany stół stolarski (tzw. strugnicę) i masywny stół warsztatowy do prac związanych z obróbką metalu oraz pozostałych czynności związanych z majsterkowaniem. Najważniejsze narzędzia wiszą na ściance warsztatowej, którą można dowolnie konfigurować – dzięki temu są zawsze gotowe do użytku i nie plączą się pod nogami.

Jeśli mamy wiele urządzeń zasilanych akumulatorami, pod ścianką z tymi narzędziami możemy dobudować półkę na ładowarki. Tutaj na pierwszym planie dobrze sprawdzi się specjalna lampę oświetlającą miejsce pracy.

Domowy warsztat - jak urządzić i gdzie wydzielić kącik majsterkowicza w domu?

Na dużą liczbę narzędzi potrzeba dużo miejsca

Jeśli w warsztacie nie mamy miejsca na kilka perforowanych ścianek, hakami i uchwytami możemy je przykręcić obustronnie do drewnianych płyt. Płyty z kolei mocujemy na zawiasach do 2 listew nośnych. W ten sposób na niewielkiej powierzchni uda nam się zawiesić kilka płyt i znaleźć miejsce na tablice.

Podpowiadamy:

 1. Ścianka z perforowanej blachy z dowolnie rozmieszczanymi hakami i uchwytami pozwala przechowywać najważniejsze narzędzia, tak by zawsze były pod ręką. Specjalne uchwyty pozwalają łatwo zawiesić także narzędzia bez otworów, np. klucze i wiertła.
 2. Lampa warsztatowa równomiernie oświetla powierzchnię stołu roboczego. Jest też wyposażona w gniazdka elektryczne typu schuko i przyłącze umożliwiające doładowanie akumulatorów tego samego producenta.
 3. W warsztacie nie może zabraknąć wysokiego stołu warsztatowego z masywnym blatem i stabilną stalową podstawą.
 4. Idealne rozwiązanie to połączenie ogólnego oświetlenia ogólne sprawdzają się świetlówki, dające światło zbliżone do dziennego.
 5. Niewielki stół stolarski, który można rozstawić na dwóch wysokościach, wystarczy do większości prac z drewnem.
 6. Imadło używane jest niezbyt często, ale gdy jest już potrzebne, staje się niezastąpione. Przy zakupie nie należy kierować się niską ceną — musi być dobrej jakości.
 7. Klej, wkręty i inne drobiazgi warto przechowywać posegregowane w skrzynkach.
 8. Do przechowywania ręcznych elektronarzędzi, urządzeń o dużych gabarytach, a także farb i lakierów najlepiej nadaje się metalowa szafka z szufladami.

Pomieszczenie wielofunkcyjne w projekcie domu

Jeśli chętnie, ale rzadko, korzystamy z warsztatu, właściwie nie potrzebujemy osobnego pomieszczenia. Potrzebne są nam jedynie praktyczne schowki na narzędzia, które nie będą rzucać się w oczy. Optymalnym rozwiązaniem są szafy na narzędzia oraz skrzynie, do których można zapakować cały park maszynowy. Idealne będą np. kontenery systemowe, które można ze sobą łączyć. Do pracy jest jeszcze potrzebny stabilny stół, którego można używać w różnych sytuacjach. Na zdjęciu pokazujemy model, który spełnia wiele funkcji: pozwala mocować obrabiane przedmioty, prowadzić je wzdłuż prowadnic i służy jako stół maszynowy. Z podłączonej do niego ręcznej pilarki tarczowej powstaje pilarka stołowa. Jest przy tym wystarczająco masywny, aby można go było użyć jako niewielkiego stołu warsztatowego. Jego największą zaletą jest jednak mobilność.

Domowy warsztat - jak urządzić i gdzie wydzielić kącik majsterkowicza w domu?

Podpowiadamy:

 1. Prawdziwa szafa narzędziowa ma na tylnej ściance perforowaną płytę, na której można zamocować haki i uchwyty, dzięki którym można optymalnie przechowywać narzędzia.
 2. Odkurzacz do zanieczyszczeń suchych i cieczy, tzw. warsztatowy, jest potrzebny do odsysania wiórów oraz pyłów w trakcie piłowania lub szlifowania oraz do odkurzania pomieszczenia po zakończeniu prac.
 3. Ponieważ w wielofunkcyjnym pomieszczeniu z reguły nie mamy stałego miejsca pracy ze stałym oświetleniem, ogólne oświetlenie musi być wystarczająco jasne — tutaj mamy 2 lampy z żarówkami halogenowymi.
 4. Jeśli wybierzemy odpowiedni stół roboczy, po zamontowaniu ręcznej pilarki tarczowej uzyskamy małą pilarkę stołową.
 5. Niewielkie przedmioty chowamy w zamykanych kontenerach. Wiszą one na ścianie, a po zdjęciu z zamocowania można je wykorzystać w miejscu pracy.
 6. Stół wielozadaniowy to pilarka, stół warsztatowy i stół roboczy w jednym. Najważniejsze, że jest stabilny!

Dla niedzielnych majsterkowiczów

Nie zawsze mamy osobne pomieszczenie do majsterkowania i często świetnie możemy się bez niego obyć. Kilka razy w roku, kiedy przydałby nam się warsztat, równie dobrze możemy wykorzystać stół kuchenny. Podstawowy domowy zestaw narzędzi i najważniejsze akcesoria, takie jak wkręty, kołki i kleje, możemy przechowywać w skrzyni narzędziowej i/lub w skrzynce z szufladami. By chronić stół kuchenny, prace można wykonywać na przytwierdzonym do jego blatu miniaturowym stole warsztatowym. Daje on niemal takie same możliwości jak większe modele. 2,5 m2 wokół stołu kuchennego wystarcza, by dokonywać podstawowych napraw albo realizować autorskie projekty.

Podpowiadamy:

 1. Skrzynka z 6 szufladami doskonale nadaje się do przechowywania niewielkich elementów, szczypiec i wkrętaków.
 2. 2. Do podstawowego zestawu narzędzi należą: młotek, szczypce, śrubokręt, piła do drewna, zdzierak, pilniki i nóż z wysuwanym ostrzem.
 3. 3. Mobilny stół warsztatowy do mocowania na stole jest idealnym rozwiązaniem dla okazjonalnych prac.
 4. 4. Mocny ścisk śrubowy jest potrzebny w tym przypadku do zamocowania miniaturowego stołu warsztatowego. Trzeba jednak mieć 4 takie ściski. Przydają się, np. gdy mamy zamiar coś skleić.

Domowy warsztat - jak urządzić i gdzie wydzielić kącik majsterkowicza w domu?

Z pewnością wydzielona część dla majsterkowicza znajdzie i w Twoim domu, jeśli jesteśmy na początku tej drogi warto rozważyć kącik dla siebie już na etapie wyboru projektu domu parterowego. Po więcej porad jak przygotować ciekawe rozwiązania w swoim domu zapraszamy do czytelni na naszego bloga budowlanego.