Artykuł Dodaj artykuł

Wiertła z węglika spiekanego – dlaczego warto wybrać je do obróbki skrawaniem?

03-09-2019, 02:00

Wiertła z węglika

Obróbka skrawaniem staje dzisiaj przez wieloma nowymi wyzwaniami – podlegające obróbce elementy muszą sprostać rosnącym wymaganiom co do jakości i trwałości. Stają się też, dzięki zastosowaniu nowych materiałów, coraz lżejsze. Rośnie zapotrzebowanie na obróbkę aluminium, stali nierdzewnych, nowych stopów metali oraz materiałów kompozytowych – przemysł coraz chętniej sięga po nowe, lżejsze i bardziej wytrzymałe, choć trudniejsze w obróbce  materiały.

W tego rodzaju obróbce doskonale sprawdzają się narzędzia z monolitu węglika – węglik spiekany, zastosowany w ich produkcji, jest materiałem twardym, odpornym na ścieranie. Zastosowanie narzędzi VHM pozwala na uzyskanie bardzo dobrej jakości powierzchni dzięki pracy z wysokimi parametrami. Pozwala to również na zwiększenie efektywności obróbki. Trwałość narzędzi węglikowych przekłada się na oszczędności związane z ich przedłużoną żywotnością, w stosunku do zwykłych narzędzi ze stali HSS.

Wiercenie wiertłami z węglika spiekanego – o czym należy pamiętać?

Jedną z najczęstszych operacji, które wykonywane są podczas obróbki skrawaniem, jest wiercenie. Jak dotąd najchętniej wybieranym wiertłem jest wiertło wykonane ze stali narzędziowej HSS. Jeżeli jednak obróbka może zostać wykonana na odpowiednio sztywnej obrabiarce CNC, umożliwiającej zastosowanie wysokich parametrów obróbki, warto rozważyć zastosowanie wiertła z węglika spiekanego (wiertła VHM).

Aby obróbka spełniała założone wymagania, warto poznać nasze zalecenia:

 • Nawiercanie – jeśli wstępne nawiercanie jest niezbędne, pamiętaj, by kąt wierzchołkowy był  równy lub większy od kąta wierzchołkowego wiertła. Jeśli obrabiana powierzchnia jest płaska i wstępnie obrobiona, zastosuj operację nawiercania bez redukcji posuwu. Nierówne powierzchnie (co się zdarza np. w przypadku odlewów) wymagają nawiercania ze zredukowanym posuwem.
 • Wiercenie w powierzchniach skośnych – splanuj powierzchnię pod docelowe wiertło lub wstępnie nawierć, przed właściwą operacją wiercenia.
 • Wyjście wiertła po skośniej powierzchni–- zredukuj  posuw o połowę  przy wyjściu wiertła z materiału.
 • Wiercenie w powierzchniach cylindrycznych – zastosuj nawiercanie na obniżonych  parametrach
 • Wiercenie w materiałach dających krótki wiór/pył (jak np. żeliwo szare, sferoidalne) – takimi materiałami są między innymi żeliwo szare lub sferoidalne. Użyj  wiertła 3-ostrzowego – praca narzędzia jest stabilniejsza i odbywa się na wyższych parametrach.
 • Mocowanie – mocuj wiertła w oprawkach z jak najmniejszym biciem, dzięki temu narzędzie będzie trwalsze.

Wiertła ProCUTter   z monolitu węglika

Do podstawowych operacji wiercenia polecamy wiertła z węglika spiekanego ProCUTter, które sprawdzą się w różnorodnych  zastosowaniach:

 • wiertła 2-ostrzowe z kątem wierzchołkowym 135° do otworów do 3XD, przeznaczone do obróbki stali o twardości do 38 HRC  oraz żeliwa szarego;
 • wiertła 2-ostrzowe z kątem wierzchołkowym 135° do otworów  do 5XD, do pracy w żeliwie sferoidalnym;
 • wiertła 3-ostrzowe z kątem wierzchołkowym 140° do otworów  do 6XD, przeznaczone do wiercenia w stalach o zawartości Cr < 12% oraz aluminium o zawartości Si > 6%.

Wiertła ProCUTter są wiertłami na chwytach wzmocnionych o pełnych średnicach. To pozwala na  mocowanie ich w oprawkach o zwiększonej sile zacisku oraz w oprawkach termicznych.

Wszystkie wiertła powlekane są powłoką Futura Nano, przedłużającą żywotność narzędzia.

Nawiertaki z monolitu węglika

Niekiedy przed procesem wiercenia istnieje konieczność wykonania procesu nawiercania. Dlatego oprócz wierteł VHM z węglika spiekanego w ofercie udostępniamy trzy rodzaje nawiertaków:

 • nawiertaki 2-ostrzowe z kątem wierzchołkowym 90°,
 • nawiertaki 2-ostrzowe z kątem wierzchołkowym 120°,
 • nawiertaki 2-ostrzowe z kątem wierzchołkowym 142°,

Nawiertaki serii PROCUTTER przeznaczone są przede wszystkim do obróbki stali o twardości do 45 HRC oraz żeliwa szarego. Możliwe jest także wykorzystanie do nawiercania w stalach o zawartości Cr< 12%, aluminium o zawartości Si> 6% oraz w żeliwie sferoidalnym.

Także w nawiertakach zastosowano powłokę Futura Nano, przedłużającą żywotność narzędzia.

Specjalne wiertła z węglika spiekanego

Jeżeli oferta katalogowa nie spełnia Twoich oczekiwań, istnieje możliwość wykonania wiertła specjalnego, dopasowanego do szczególnych potrzeb obróbki. Możliwe są do wykonania dwu-ostrzowe wiertła stopniowe z prostym  lub skrętnym kanałem wiórowym, wydłużone z chłodzeniem wewnętrznym lub bez, dodatkowo powlekane powłokami, z różnego rodzaju chwytami, oraz wiele innych, możliwych do wykonania, geometrii.

Producentem linii narzędzi z monolitu węglika ProCUTter jest polska firma Narzędzia Skrawające TOOLS z Siechnic koło Wrocławia. Fabryka prowadzi również serwis regeneracji narzędzi.

Fabryczny sklep online z wszystkimi narzędziami tej linii dostępny jest pod adresem https://sklep.toolswro.com.pl/ – zapraszamy!

Podobne artykuły