Majplast Monika Bijowska P.P.H.U.	IceTech Polska BODYCOTE POLSKA SP. Z O.O.

Artykuł Dodaj artykuł

Frezy VHM - co warto wiedzieć?

26-08-2019, 02:00

Frezy VHM to wysokiej jakości narzędzia trzpieniowe, które w całości wykonane są z węglika spiekanego. W dzisiejszych czasach frezy tego typu wykorzystywane są przede wszystkim do frezowania walcowego i walcowo-czołowego.

Frazy VHM - co warto wiedzieć?

Czym jest węglik spiekany?

Węglik spiekany jak sama nazwa wskazuje wytwarzany jest poprzez spiekanie różnorodnych metali. Mowa tutaj między innymi o takich metalach jak: wolfram, tytan, kobalt, wanad albo nikiel. Największą zaletą węglików spiekanych jest przede wszystkim to, że mogą one pochwalić się bardzo dużą odpornością na ścieranie. Do największych atutów należy zaliczyć także wysoką twardość i olbrzymią wytrzymałość na rozciąganie. Wielu producentów w celu zwiększenia wydajności frezów VHM nakłada na nie specjalne powłoki. Więcej o materiale VHM.

Jakie powłoki nakłada się na frezy VHM?

W dzisiejszych czasach najczęściej można zetknąć się z powłokami wykonanymi z dwuborku tytanu, azotoku tytanowo-aluminiowego i azotoku aluminiowo-tytanowego. Największym zadaniem wymienionych powłok jest oczywiście zwiększenie żywotności frezów VHM oraz poprawienie jakości obrabianych powierzchni. Powłoki nie tylko zmniejszają zjawisko narostu na ostrzu, ale co najważniejsze niwelują nadmierne ścieranie się ostrzy.

Kup frezy VHM: https://www.cnc-sklep.pl/

Co warto wiedzieć?

Węglik spiekany jest dość drogim surowcem, dlatego też zdecydowana większość producentów produkuje frezy VHM o stosunkowo niewielkich rozmiarach średnicy. Na półkach sklepowych można znaleźć najczęściej niezawodne frezy od 0,1mm do 20mm. Oryginalne frezy VHM bez żadnego większego problemu poradzą sobie nie tylko z aluminium, ale również z pleksi, drewnem, żeliwem i stalą hartowaną. Frezy wyróżniają się również zaawansowaną geometrią ostrzy, dlatego też można dzięki nim osiągnąć niespotykaną precyzję oraz wydajność cięcia. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że frezy VHM zalecane są głównie do obróbki na sucho. Nie oznacza to jednak wcale, że nie można ich używać na mokro. Oryginalne frezy VHM bez żadnego większego problemu poradzą sobie nawet w mgle olejowej, dlatego też warto na nie postawić.

Zobacz także: Frezarki CNC.

Podobne artykuły