Rutech - frezowanie CNC aluminiumRutech - frezowanie CNC aluminium

Artykuł Dodaj artykuł

Schody z podestem. Niewielka konstrukcja, szerokie zastosowanie

Niemal każda branża przemysłowa korzysta z rozwiązań do pracy na wysokości.

Krause logo

Niemal każda branża przemysłowa korzysta z rozwiązań do pracy na wysokości. W budownictwie na co dzień wykorzystuje się rusztowania systemowe, podnośniki i specjalistyczne drabiny, a sektor przemysłowy stawia z kolei na konstrukcje specjalne, które muszą być idealnie dopasowane zarówno do warunków otoczenia, jak i potrzeb użytkowników. Są też rozwiązania uniwersalne, sprawdzające się w rozmaitych sytuacjach – to schody z podestem, wykonywane na indywidualne zamówienie klienta. Jakie są ich zalety?

Schody są konstrukcją, która umożliwia komunikację pomiędzy różnymi poziomami. Są elementem konstrukcyjnym budynków, łączącym poszczególne kondygnacje, ale wykorzystywane są również podczas aranżacji terenu, umożliwiając wygodne i bezpieczne przemieszczanie się. Co więcej, indywidualnie projektowane, zakończone podestem, sprawdzą się w zakładach przemysłowych, na budowie lub w branży TSL. Oto przykłady.

Schody z podestem mocowane na stałe

Organizacja procesów produkcyjnych często wymusza pracę na wysokości. Mowa między innymi o obsłudze wysokich maszyn i urządzeń, do których szybki i nieograniczony dostęp powinni mieć zarówno specjaliści sprawujący nad nimi nadzór, jak serwisanci odpowiedzialni za przeprowadzanie okresowych przeglądów czy niezbędnych napraw. Jedną z form zapewnienia bezpiecznego i wygodnego dostępu są wówczas schody z podestem, mocowane na stałe. Aby jak najlepiej spełniały swoją funkcję, wykonywane są na indywidualne zamówienie – zatem klient może decydować o wymiarach konstrukcji, innych parametrach oraz materiale, z jakiego będzie wykonana. Zwykle jest to lekkie, ale odporne na obciążenia oraz niesprzyjające warunki otoczenia, aluminium. Są doskonale dopasowane do warunków w miejscu wykorzystania i spełniają określone wymagania użytkowników.

Schody z podestem. Niewielka konstrukcja, szerokie zastosowanieSchody z podestem
KRAUSE
Schody z podestem. Niewielka konstrukcja, szerokie zastosowanieSchody z podestem
KRAUSE
 

Ale rozwiązanie to sprawdzi się także jako dostęp do usytuowanych nad podłożem platform roboczych czy ciągów komunikacyjnych lub na budynkach, gdzie pozwalają serwisantom przemieszczać się po różnych poziomach dachu i przeprowadzić kontrolę zainstalowanej tam aparatury technicznej.

Mobilność w trosce o czas i wygodę

Jezdne schody z podestem to część szerokiej oferty konstrukcji specjalnych KRAUSE. Dobrze sprawdzają się jako mobilne stanowiska pracy na wysokości w zakładach produkcyjnych. Użytkownicy doceniają ich natychmiastową gotowość do pracy (nie wymagają składania czy montażu), wysoką jakość wykonania, jak również możliwość indywidualnego konfigurowania poszczególnych paramentów konstrukcji (wysokości, ilości stopni, materiały). Chętnie korzystają także z oferty wyposażenia dodatkowego, dostosowując je do własnych potrzeb oraz warunków panujących w miejscu wykorzystania.

Schody z podestem. Niewielka konstrukcja, szerokie zastosowanieAluminiowe jezdne schody z podestem
KRAUSE
Schody z podestem. Niewielka konstrukcja, szerokie zastosowanieAluminiowe jezdne schody z podestem
KRAUSE
 

Poszczególne elementy konstrukcji – stopnie oraz podest roboczy, wykonywane są standardowo z blachy aluminiowej lub ryflowanej. Na specjalne zamówienie klienta, do ich produkcji można także użyć blachy perforowanej albo kraty stalowej, które doskonale sprawdzą w wymagającym użytkowaniu zewnętrznym, np. w czasie deszczu lub opadów śniegu. Stopnie oferowane są w szerokościach 600, 800 lub 1000 mm oraz głębokości 225 mm. Powołując się na normę DIN EN ISO 14122, producent rekomenduje kąt nachylenia 45°, jednak na indywidualne życzenie klienta możliwe jest zaprojektowanie i wykonanie konstrukcji o większym kącie nachylenia (przy 60°, głębokość stopni wyniesie 175 mm). Podesty robocze mają standardową długość 700 mm, jednak istnieje możliwość wykonania dłuższych konstrukcji. Całą konstrukcję zabezpieczają barierki o wysokości 1100 mm, zintegrowane z listwą na wysokości kolan, a podest dodatkowo – listwy przypodłogowe (bortnica).

Jako wyposażenie dodatkowe producent oferuje łańcuch ochronny, drzwi zabezpieczające, zdejmowany pojemnik na narzędzia, antypoślizgowa poręcz czy hamulec centralny dla systemu jezdnego.

Podobne artykuły