Rutech - frezowanie CNC aluminiumRutech - frezowanie CNC aluminium

Artykuł Dodaj artykuł

Kilka praktycznych porad, jak najlepiej zaplanować miejsce pracy w biurze

Zdecydowanie opracowanie praktycznej i wygodnej przestrzeni biurowej, która na dodatek będzie wyglądać estetycznie i sprawi, że praca w niej stanie się naprawdę efektywna, to spore wyzwanie.

Zdecydowanie opracowanie praktycznej i wygodnej przestrzeni biurowej, która na dodatek będzie wyglądać estetycznie i sprawi, że praca w niej stanie się naprawdę efektywna, to spore wyzwanie.

Aby osiągnąć taki rezultat już na etapie urządzania biura, trzeba zadbać o wiele spraw, które finalnie przyczynią się do poprawy komfortu pracowników, a także ich wydajności, co z kolei przełoży się na poprawę wyników całego przedsiębiorstwa.

Kilka praktycznych porad, jak najlepiej zaplanować miejsce pracy w biurze
O czym zatem nie można zapominać, gdy aranżujemy biuro?

Nauka a idealne warunki do pracy

Na początek kilka słów o teorii. Istnieje specjalna nauka, która zajmuje się aranżowaniem przestrzeni do pracy – jest nią ergonomia. W dużym uproszczeniu jej podstawową dziedzinę stanowi maksymalne udoskonalanie warunków pracy zatrudnionych osób. Otoczenie powinno być dostosowane do potrzeb oraz możliwości człowieka, tworząc właściwe dla niego miejsce wykonywania obowiązków zawodowych.

Ergonomia jest dziedziną interdyscyplinarną, prowadzącą do stworzenia optymalnego środowiska do działania, które umożliwia efektywną pracę, przy najmniejszym możliwym nakładzie energii pracownika.

Jedną z jej kluczowych części jest optymalizacja przestrzeni zawodowej – zarówno hali produkcyjnej, jak i biura. Choć wydawać by się mogło, że ta pierwsza strefa wymaga znacznie więcej uwagi, to jednak pomieszczenia biurowe są równie wymagające i koniecznie trzeba zaplanować je w odpowiedni sposób. Na co zatem przede wszystkim zwracać uwagę?

Ergonomia w przestrzeni biurowej

Ergonomia przestrzeni biurowej wymaga dokładnego zaplanowania każdego wnętrza, aby zapobiec późniejszym problemom zdrowotnym, obniżonej koncentracji, a także trudności w wywiązywaniu się z powierzonych obowiązków, które mogą pojawiać się u pracowników, wykonujących zadania w złych warunkach.

Światło w miejscu pracy

Zacznijmy od właściwego zaplanowania pomieszczenia. Kluczowe jest zwłaszcza odpowiednie oświetlenie. To wręcz oczywiste – ludzie potrzebują światła do właściwego funkcjonowania. W biurze najlepiej sprawdza się połączenie światła słonecznego, wpadającego do wnętrza przez duże okna oraz światła sztucznego.

Przy stanowisku pracy powinno występować oświetlenie główne – subtelne i rozproszone, pozwalające na swobodne przemieszczanie się, oraz zadaniowe, które dokładnie rozjaśnia całą przestrzeń roboczą, na przykład biurko lub stół do pracy. W sumie minimalna wartość natężenia światła nie powinna być mniejsza niż 500 luksów.

Pozostaje jeszcze poruszyć zagadnienie koloru oświetlenia. Najlepiej żeby żarówki dawały światło o barwie zimnobiałej, optymalnej dla wszelkiego kreatywnego działania – dodaje bowiem energii i chęci do pracy.

Włączniki światła stanowią odrębny temat, częściowo związany z oświetleniem. Muszą być rozplanowane tak, żeby pozwalały bez trudu na włączenie wszystkich lamp w pomieszczeniu. Szczególnie trzeba o tym pamiętać w przypadku, gdy w biurze są zatrudnione osoby niepełnosprawne. Wówczas włączniki nie powinny znajdować się wyżej niż ok. 110 centymetrów od podłogi, a ich rozmieszczenie musi zawsze pozwalać na swobodny dostęp.

Szeroki wybór włączników tradycyjnych lub dotykowych oferuje internetowy sklep elektryczny Gajwer.pl, w którym z łatwością można zamówić produkty dopasowane do potrzeb każdego biura.

Niepozorna rzecz o wielkim znaczeniu – kontakty nie tylko biznesowe

W ostatnich latach w naszym bezpośrednim otoczeniu znacząco wzrosła ilość urządzeń elektrycznych, które wymagają regularnego podłączania do źródeł energii elektrycznej. Jest to widoczne również w biurach i innych miejscach pracy.

Warto zadbać o to, żeby każdy z pracowników miał wystarczającą ilość kontaktów, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie stanowiska pracy, do których można podpiąć wszystkie sprzęty biurowe, niezbędne do wykonywania codziennych obowiązków.

Praktyczne i wygodne meble

Kolejnym elementem, który należy koniecznie dokładnie przemyśleć oraz zaplanować, jest typ i rozmieszczenie wyposażenia biurowego.

Meble muszą być na tyle duże, aby pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty, równocześnie pozwalając cały czas na swobodne i komfortowe działanie. Jest to szczególnie istotne w przypadku pracy przy komputerze. Monitor musi bowiem znajdować się minimalnie 60 centymetrów od twarzy.

Wysokość biurka oraz krzesła powinny umożliwiać komfortowe siedzenie i pisanie w pozycji wyprostowanej, z rękoma opartymi na blacie oraz stopami postawionymi płasko na podłodze. Idealnym rozwiązaniem dla niższych osób mogą okazać się podnóżki.

Dlaczego ergonomia ma tak duże znaczenie?

Ergonomia, choć często niedoceniana, stanowi jedną z najważniejszych nauk, która potrafi wpływać na sytuację całego przedsiębiorstwa. W jaki sposób?

Przede wszystkim poprawia ogólną kondycję fizyczną pracowników. Wielogodzinna praca siedząca przed komputerem, w niewłaściwej pozycji, sprzyja powstawaniu wad postawy oraz bolesnych zwyrodnień kręgosłupa. Ponadto zła organizacja przestrzeni roboczej, niedobór światła, brak ruchu powietrza mogą być przyczyną innych chorób, które powodują częstszą nieobecność pracowników w biurze.

Zwiększenie funkcjonalności miejsca pracy znacząco wpływa również na poprawę nastroju zatrudnionych osób oraz wzrost ich kreatywności, co pozwala na efektywny rozwój firmy. Jeśli człowiek czuje się dobrze w miejscu pracy, ma więcej pomysłów, a swoje obowiązki wykonuje ze znacznie większą chęcią, koncentracją oraz energią do działania.

Dbanie o jak najlepsze warunki do pracy w znaczący sposób wpływa na poprawę bezpieczeństwa i kondycji fizycznej zatrudnionych osób, zwiększa wydajność, a także powoduje, że atmosfera w biurze ulega znaczącej poprawie. Kiedy ludzie czują się lepiej fizycznie i psychicznie, skuteczniej wykonują swoje obowiązki, a także kreatywnie poszukują nowych rozwiązań.

Właściwie dobrane oświetlenie, dopasowane elementy instalacji elektrycznej oraz wyposażenie wnętrz sprawiają, że wszelkie działania są po prostu skuteczniejsze i przyjemniejsze. Dzięki nim praca przestaje być wyłącznie codzienną, smutną koniecznością, w zamian stając się wyzwaniem, pełnym przygód, w których po prostu chcemy wziąć udział.

Podobne artykuły