Rutech - frezowanie CNC aluminiumRutech - frezowanie CNC aluminium

Artykuł Dodaj artykuł

Jakie rodzaje lamp sprawdzają się w miejscu pracy?

Lampy są potrzebne w różnych przestrzeniach o charakterze prywatnym lub publicznym, z których korzystamy każdego dnia. Powszechnie mówi się sporo o właściwym i przemyślanym budowaniu oświetlenia w domu lub mieszkaniu. 

Lampy są potrzebne w różnych przestrzeniach o charakterze prywatnym lub publicznym, z których korzystamy każdego dnia. Powszechnie mówi się sporo o właściwym i przemyślanym budowaniu oświetlenia w domu lub mieszkaniu. Często zapominamy jednak niestety, że równie istotne powinno być odpowiednie doświetlenie miejsca pracy tak, żeby stawało się ono w pełni funkcjonalne i pozwalało na wywiązywanie się z obowiązków zawodowych. O czym trzeba pamiętać, planując punkty świetlne w pracy?

Jakie rodzaje lamp sprawdzają się w miejscu pracy?
Do czego ma służyć oświetlenie w miejscu pracy?

W firmie spędzamy znaczącą część naszego dnia, często znacznie większą niż w przestrzeni domowej. Z tego powodu koniecznie trzeba zapewnić sobie optymalne warunki, gwarantujące wygodę i bezpieczeństwo.

Do tego właśnie służy oświetlenie miejsca pracy. Jego funkcjonalność jest nieco inna niż w przypadku wnętrz mieszkalnych, gdyż w głównej mierze musi się ono opierać na maksymalizowaniu użyteczności oraz zapewnianiu komfortowych i dogodnych warunków do wykonywania wszystkich obowiązków służbowych – od prac biurowych, przez projektowanie, aż do zadań w warsztatach.

Lampy zapewniają właściwą przestrzeń dla realizacji różnych celów, przy których potrzebujemy wykorzystać zmysł wzorku. Dodatkowo zapewniają nam bezpieczeństwo, dzięki odpowiedniemu oświetleniu newralgicznych lub problematycznych miejsc w firmie lub w przestrzeni warsztatu.

Oprócz tego pomaga oczywiście w przemieszczaniu się i orientowaniu w przestrzeni.

Jak powinno być oświetlone stanowisko pracy?

Choć w przypadku stanowiska do pracy skupiamy się głównie na funkcji oświetlenia głównego i zadaniowego, warto pamiętać, że każdy z tych produktów może również spełniać rolę dekoracyjną. Produkty tego typu oferuje choćby sklep z lampami Lampy.it, w którym znajdziemy skrajnie praktyczne, funkcjonalne i eleganckie artykuły dla każdego biura, gabinetu lub przestrzeni roboczej.

Można wybierać spośród opraw technicznych, oczek wpustowych lub plafonów, które świetnie sprawdzą się na ścianach lub sufitach. Oprócz nich niezbędne są również lampy stojące, jak choćby produkty z serii Zyta.

Żeby móc mówić o prawidłowym oświetleniu miejsca do pracy, powinno ono spełniać kilka wytycznych. Przede wszystkim całe stanowisko pracy (stół kreślarski, blat, biurko itp.) powinno być oświetlone równomiernie, bez efektu odblasków czy zacienionych fragmentów. Dzięki temu pracownik ma możliwość wykonywania swoich obowiązków dokładnie, a przy tym bez odczuwania zmęczenia oczu lub dyskomfortu.

Do tego celu powinno się stosować kombinację źródeł światła głównych i zadaniowych. Lampa główna zazwyczaj znajduje się na suficie i umożliwia swobodne przemieszczanie się po pomieszczeniu. Lampa zadaniowa pozwala natomiast skupiać się na pracy. Pamiętajmy, że musi mieć odpowiednią wielkość, aby oświetlić cały blat, a także wysokość, żeby nie oślepiać pracujących przy jej świetle ludzi.

Istotne są również parametry samego światła. Prace w warsztacie, jak skrawanie, obróbka metali oraz wytwarzanie wzorników i szablonów wymagają od 300 do 1000 luksów. W przypadku precyzyjnych prac kreślarskich natężenie światła musi wynosić około 750 luksów. Dla pozostałych prac biurowych wystarczają wartości ok. 300-500 luksów.

Oprócz natężenia należy również mieć zawsze na uwadze barwę światła. Aby praca była w pełni efektywna, należy postawić na żarówki dające światło zimnobiałe – pobudzające i dodające energii do działania.

Światło w pracy – dodatkowa motywacja do działania

Oświetlenie w miejscu pracy odgrywa kluczową rolę. Pozwala na swobodne przemieszczanie się, wykonywanie ogólnych i prostych obowiązków, a także koncentrację na zadaniach, wymagających sporo uwagi. Warto zatem zapewnić sobie komfort, wygodę i możliwość swobodnego działania, dzięki wyborowi właściwych produktów oświetleniowych.

Podobne artykuły