Majplast Monika Bijowska P.P.H.U.	IceTech Polska BODYCOTE POLSKA SP. Z O.O.

Artykuł Dodaj artykuł

Pręty ze stali - walcowane czy ciągnione?

24-07-2019, 02:00

Pozornie nie ma prostszego produktu ze stal niż pręt. Wbrew pozorom jednak w procesie produkcji tak prostego elementu pojawić się może sporo różnic, które wpłyną na ostateczną specyfikę materiału. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dwie różne techniki obróbki stali stosowane w tym przypadku: walcowanie i ciągnięcie. Metody te mogą być stosowane na zimno, jak i ciepło. Jedna i druga metoda mają swoje zalety, trzeba jednak pamiętać, że ciągnienie jest zdecydowanie bardziej precyzyjną metodą obróbki stali. Walcowanie natomiast pozwala uzyskać szybkie efekty.

Pręty ze stali - walcowane czy ciągnione?

  1. Walcowanie - szybko i powtarzalnie
  2. Ciągnienie - precyzja przede wszystkim

Walcowanie - szybko i powtarzalnie

Walcowanie jest jedną z bardziej popularnych metod obróbki metalu. Polega ono na przejściu stali przez zestaw walców. Przed tym etapem jest jeszcze wcześniej podgrzewana do wysokiej temperatury. W efekcie całego zabiegu stal zmienia swój kształt. Warto jednak pamiętać, że przy walcowaniu (zarówno na zimno, jak i ciepło) to nie jedyna zmiana. W trakcie całego procesu dochodzi również do zniekształceni nanostruktury samego materiału. Stal ma więc nieco inne właściwości przed i po walcowaniu. Bardziej wyraźnie widać to przy walcowaniu na zimno, ale dochodzi do tego zjawiska w obu procesach. Zmieniać się może wytrzymałość lub elastyczność. Z tego też powodu walcowanie stosuje się przy produkcji prętów, które nie muszą być szczególnie wytrzymałe. Plusem tej metody jest natomiast niewątpliwie szybkość produkcji i powtarzalność wyniku.

Ciągnienie - precyzja przede wszystkim

Ciągnienie wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie liczy się wysoka precyzja i zachowanie wyjściowych parametrów materiału. Co prawda podczas rozciągania pręta traci on nieco elastyczności, natomiast w zamiar zyskuje ogromną wytrzymałość. Metoda ciągnienia nie powoduje zmian w wewnętrznej strukturze materiałów. Zmiany są proste do opisania: długość zwiększa się bowiem kosztem średnicy. Samo ciągnienie jest dość skomplikowanym procesem technologicznym. Nie bez powodu sięga się po nie jedynie tam, gdzie kluczowym aspektem finalnego produktu jest uzyskanie gładkiej i precyzyjnie wykończonej powierzchni. Hurtownia stali KönigStahl sprzedaje materiały, do których nie trzeba już stosować dodatkowej obróbki wykończeniowej. Wielu przypadkach ciągnienie jest po prostu bezkonkurencyjne. W jego wyniku osiąga się bardzo dokładne wyniki, w trakcie można bardzo dokładnie regulować kształt elementów, a końcowy efekt nie wymaga stosowania dodatkowych zabiegów.