Govama IceTech Polska BODYCOTE POLSKA SP. Z O.O.

Artykuł Dodaj artykuł

Przyssawki do szyb – budowa i zalety

05-07-2019, 02:00

Przyssawka do szyb jest niezwykle ważnym elementem do transportu szkła o zróżnicowanym rozmiarze i wadze. Wyróżnia się przyssawki ręczne, akumulatorowe lub zasilane z sieci. Jakie są ich funkcje?

Rodzaje przyssawek do szyb

Coraz większe wymagania inwestorów względem wyglądu mieszkań, biurowców czy budynków publicznych sprawiają, że rośnie również potrzeba wykorzystywania bardziej specjalistycznego i zaawansowanego sprzętu. 

Przyssawki do szyb – budowa i zalety
Jednym z takich urządzeń są przyssawki do szyb, które jak sama nazwa wskazuje – służą do podnoszenia i przenoszenia szyb szczególnie w trudnych warunkach. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje przyssawek do szyb:
  • przyssawki ręczne,
  • przyssawki akumulatorowe,
  • oraz przyssawki zasilane z sieci.

Przyssawki ręczne – do szkła i nie tylko

Ręczne przyssawki do szyb służą do podnoszenia szyb płaskich i giętych. Mogą również służyć do przenoszenia metali, kamienia, plastiku czy drewna. Mogą zasysać materiały, które nie są idealnie gładkie, a na ich powierzchni znajduje się faktura lub falowania. Funkcjonują na zasadzie pompki próżniowej i w zależności od modelu – posiadają różny udźwig maksymalny. Niektóre z nich wyposażono w dodatkowe funkcje, np. wskaźnik ostrzegający, który informuje o możliwości utraty próżni.

Przyssawki akumulatorowe i zasilane z sieci

Bardziej zaawansowanym sprzętem do transportu szkła i innego materiału są przyssawki akumulatorowe i zasilane z sieci. Oba rozwiązania nadają się do szyb płaskich, a także giętych i umożliwiają ręczne oraz mechaniczne obracanie i pochylanie szyby. W odróżnieniu od przyssawek ręcznych, przyssawki akumulatorowe i zasilane z sieci są wyposażone w elektryczną pompkę próżniową, a nie manualną.

Z czego zbudowane są przyssawki do szyb?

Klasyczna przyssawka do szyb zbudowana jest z trzech elementów, które w ich przypadku są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania sprzętu. Jednym z nich jest konstrukcja nośna, która umożliwia manipulację szybą i jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za zachowanie odpowiedniej nośności sprzętu. Niezbędnym elementem przyssawki jest również pompa próżniowa, układ dystrybucji podciśnienia, a także talerze ssące. Dzięki ostatniemu elementowi systemu możliwe jest hermetyczne połączenie przenoszonego materiału wraz z układem nośnym przyssawki.

Jakie są zalety przyssawek do szyb?

Nowoczesne przyssawki do szyb są niezastąpione w przemyśle ciężkim. Podwyższają bezpieczeństwo i komfort pracy pracowników, odciążając ich od trudnej pracy fizycznej. Dzięki chwytakom do szyb praca z ciężkim materiałem w trudnych warunkach jest znacznie łatwiejsza. Przyssawki znajdują zastosowanie w trakcie budowy domów, bloków lub wieżowców, a ponadto są wykorzystywane do renowacji autobusów czy pociągów. Są nieocenione w pracy ze szkłem, a także innym delikatnym i ciężkim oraz wielkogabarytowym materiałem.