Artykuł Dodaj artykuł

Silniki elektryczne. Zalety, zastosowanie i historia

01-07-2019, 02:00

Silniki elektryczne są wykorzystywane w wielu dziedzinach życia. Warto więc przyjrzeć im się bliżej.

Silniki elektryczne. Zalety, zastosowanie i historia

  1. Silniki i przekładnie – zastosowanie
  2. Silniki i motoreduktory – historia
  3. Silniki elektryczne – zalety

Silniki elektryczne to maszyny, których zadaniem jest zmiana energii elektrycznej w mechaniczną. Ta z kolei może potem zostać użyta do zasilania wielu różnych urządzeń – od artykułów gospodarstwa domowego, przez maszyny wykorzystywane w zakładach przemysłowych, aż po pojazdy takie jak tabor kolejowy czy samochody. Na to, jakie zastosowanie znajduje dany silnik, w największym stopniu wpływa jego konstrukcja – wyróżnia się między innymi przekładnie, wariatory i standardowe silniki. W jakich branżach są one najczęściej używane?

Silniki i przekładnie – zastosowanie

Silniki elektryczne znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Obecnie większość taboru stosowanego przez przewoźników kolejowych stanowią właśnie lokomotywy zasilane takim silnikiem. Poza tym jest on stosowany do napędzania okrętów, barek, autobusów oraz samochodów ciężarowych i osobowych. Oprócz tego przekładnie walcowe równoległe i innych typów są bardzo często wykorzystywane do zasilania maszyn w różnego rodzaju zakładach – między innymi tokarek i innych urządzeń do obróbki, a także elementów linii produkcyjnej. Nie sposób nie wspomnieć też o sprzętach używanych na co dzień w naszych domach, takich jak choćby odkurzacze, blendery czy wyciskarki.

Silniki i motoreduktory – historia

Silniki elektryczne są znane właściwie od momentu ujarzmienia przez człowieka elektryczności. Pierwsze konstrukcje tego typu stworzono już w pierwszej połowie XIX wieku – mowa tu w szczególności o eksperymentalnych pracach Michaela Faradaya. Urządzenia, które były najbardziej zbliżone do silników znanych nam dzisiaj stworzyli zaś Thomas Daveport oraz jego imiennik Edison. W kolejnych dziesięcioleciach coraz bardziej udoskonalano tę konstrukcję, tworząc na jej bazie inne urządzenia, takie jak motoreduktory czy wspomniane już różnego rodzaju przekładnie.

Silniki elektryczne – zalety

Silniki elektryczne mają wiele zalet sprawiających, że w wielu przypadkach sprawdzają się dużo lepiej niż spalinowe. Dzięki temu, że nie emitują spalin zawierających szkodliwe substancje, są przyjazne dla środowiska i mogą być bez problemu stosowane w zamkniętych przestrzeniach. To właśnie ten ostatni atut sprawił, że silniki, przekładnie i reduktory są tak często wykorzystywane w fabrykach, zakładach rzemieślniczych czy obiektach logistycznych.

Podobne artykuły