Majplast Monika Bijowska P.P.H.U.	IceTech Polska BODYCOTE POLSKA SP. Z O.O.

Artykuł Dodaj artykuł

Stal jakościowa 40NiCrMo7 - właściwości i zastosowanie

13-05-2019, 02:00

W przedsiębiorstwach produkcyjnych wykorzystywane są liczne maszyny, które usprawniają pracę i umożliwiają produkcję masową. Ich sprawne działanie jest zależne od materiałów, z których są wykonane, dlatego stal jakościowa 40NiCrMo7 ma szczególne znaczenie w budowie maszyn produkcyjnych. Dowiedz się więcej na jej temat.

Stal jakościowa 40NiCrMo7 - właściwości i zastosowanie

  1. Stal jakościowa 40NiCrMo7 - jakie jest jej zastosowanie?
  2. Właściwości stali jakościowej


W przemyśle stosowane są specjalne rodzaje stali, dzięki którym maszyny produkcyjne są sprawne przez dłuższy czas, a ich części eksploatacyjne są odporniejsze na uszkodzenia. Stal jakościowa 40NiCrMo7 jest stosowana w wielu firmach, dlatego warto poznać jej właściwości.

Stal jakościowa 40NiCrMo7 - jakie jest jej zastosowanie?

Stal jakościowa 40NiCrMo7 jest przystosowana do użycia w maszynach, w których części są narażone na silne uderzenia, skręcanie oraz drgania. Stal odporna na skręcanie działa niezawodnie nawet w tych urządzeniach, w których odpowiednia udarność wyrobu ma szczególne znaczenie. Materiał cechuje się możliwością wykorzystania w temperaturach dochodzących do 450 stopni Celsjusza, dlatego może być wykorzystywane w przemyśle lotniczym. Stal jakościowa jest używana między innymi do produkcji podzespołów turbin oraz w silnikach spalinowych.

Ze stali jakościowej 40NiCrMo7 wykonuje się części takie jak: wały korbowe, części sterujące, wirniki jednotarczowe, osie, elementy pras i pomp, koła zębate, bębny turbin parowych oraz piasty śmigieł. Ponadto można z nich wykonać części sterujące. Stal 40NiCrMo7 i AISI 4340 jest zatem niezastąpiona w wielu gałęziach przemysłu lekkiego i ciężkiego, gdzie spełnia wszystkie wymogi dotyczące materiałów, które pracują pod wysokim obciążeniem.

Właściwości stali jakościowej

Stal na osie i stal na wały w maszynach produkcyjnych, silnikach spalinowych oraz na części samolotowe musi spełniać określone wymagania jakościowe. Przede wszystkim jest odporna na skręcanie i temperatury do 450 stopni Celsjusza. Hartowanie stali jakościowej odbywa się w oleju o temperaturze 810-840 stopni Celsjusza, natomiast odpuszczanie - w temperaturze 550-650 stopni. Taka stal działa bez zarzutu w przypadku pracy ciągłej, jest odporna na kruszenie, gniecenie, skręcanie i uszkodzenia innego typu. Szczególne właściwości stali jakościowej zależą również od jej rodzaju, gdyż materiał jest przygotowywany z różnych stopów o nieco odmiennych cechach. Dzięki temu stal jakościową można przystosować do nietypowych potrzeb przedsiębiorstwa produkcyjnego.

Podobne artykuły