google

  narzędziownia, formy wtryskowe, obróbka skrawaniem

  Kursy walut 19.07.2019
  1 USD
  3.7855
  -0.0078
  1 EUR
  4.2592
  -0.0043
  1 CHF
  3.8480
  -0.0025
  1 GBP
  4.7372
  0.0031
  1 RUB
  0.0601
  -0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jak wybrać najlepsze spodnie ochronne dla spawacza?

  Proces spawania może powodować zagrożenie dla pracownika, dlatego wymaga stosowania odpowiednich środków ochronnych, w tym odzieży ochronnej. Jak wybrać najlepsze spodnie ochronne dla spawacza?

  Proces spawania może powodować zagrożenie dla pracownika, dlatego wymaga stosowania odpowiednich środków ochronnych, w tym odzieży ochronnej. Jak wybrać najlepsze spodnie ochronne dla spawacza?

  Spawacz jest pracownikiem, który zajmuje się spawaniem – łączeniem elementów wykonanych z metali oraz ich stopów z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi i urządzeń. 

  Jak wybrać najlepsze spodnie ochronne dla spawacza?
  Zgodnie z przepisami, spawacz musi posiadać odpowiednie zaświadczenie kwalifikacyjne, które potwierdza jego wiedzę i umiejętności. Związane jest to z faktem, że spawanie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia.

  Podczas spawania spawacz ma obowiązek korzystać z odpowiednich środków ochrony indywidualne. Do tej kategorii zaliczana jest także specjalna odzież ochronna, której celem jest ochrona pracownika przed zagrożeniami pojawiającymi się na jego stanowisku pracy.

  Nowoczesna odzież dla spawaczy zabezpiecza pracowników przed wysokimi temperaturami, płomieniami oraz odpryskami stopionego metalu. Dodatkowo, ubrania dla spawaczy mogą posiadać właściwości antyelektrostatyczne, zapobiegając wyładowaniom elektrycznym.

  Czym dokładnie powinna charakteryzować się bezpieczna odzież ochronna dla spawaczy?

  Odzież dla spawaczy – normy

  Polskie przepisy nie określają, jakie konkretnie typy odzieży ochronnej należy stosować do prowadzenia danych prac. Odzież dobierana jest indywidualnie, aby zapewnić pracowniom odpowiednią ochronę adekwatną do istniejącego zagrożenia.

  Aktualnie pomocna przy doborze właściwej odzieży dla spawaczy jest norma EN ISO 11611 – Odzież ochronna do stosowania podczas spawania i w procesach pokrewnych, która opisuje minimalne wymagania bezpieczeństwa i metody badania dla odzieży stosowanej do prac spawalniczych i pokrewnych z wyłączeniem ochrony rąk. Norma ta zastępuje dawną normę EN 470-1 – Ochrona spawacza.

  Zgodnie z normą EN ISO 11611 odzież ta dzielona jest na dwie klasy:

  • Klasa 1 – dotyczy odzieży zabezpieczającej przed mniej niebezpiecznymi sytuacjami, gdy liczba odprysków i poziom promieniowania cieplnego nie są tak wysoka
  • Klasa 2 – włącza ubrania do pracy w bardziej niebezpiecznych warunkach spawania

  Dodatkowo, stosuje się także drugą normę EN ISO 11612 – Odzież do ochrony przed czynnikami gorącymi i płomieniem, która zastępuje normę EN 531.

  Norma EN ISO 11612 dzieli odzież na następujące klasy:

  • A1-A2 – ochrona przez ograniczenie rozprzestrzeniania się płomieni
  • B1-B3 – ochrona przed gorącem konwekcyjnym
  • C1-C4 – ochrona przed gorącym promieniowaniem
  • D1-D3 – płynne odpryski aluminium
  • E1-E3 – płynne odpryski żelaz
  • F1-F3 – ciepło kontaktowe

  Zatem przy doborze odpowiednio odzieży dla spawaczy należy wziąć pod uwagę powyższe normy. Odzież spełniająca normy zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa dla pracownika.

  Powyższe normy spełniać powinny także spodnie dla spawacza, które stanowią jeden z elementów ubioru pracownika.

  Jakie spodnie dla spawacza będą najlepsze?

  Dobre spodnie dla spawacza przede wszystkim powinny zapewniać pracownikowi optymalny poziom bezpieczeństwa. Powinny być trudnopalne, aby chronić go przed iskrami, odpryskami metalu i wysokimi temperaturami.

  Także spodnie spawalnicze powinny być komfortowe dla użytkownika – wykonane z przyjemnego w dotyku, ale wytrzymałego materiału, na przykład z naturalnej tkaniny bawełnianej o wysokiej gramaturze, a także z elastyczną regulacją obwodu dla idealnego dopasowania.

  Dodatkowe kieszenie wpuszczane po bokach spodni zapewniają miejsce do przechowywania. Spodnie mogą być też wyposażone w inne kieszenie, na przykład kieszeń miarową na nogawce. Krycie kieszeni zapinanymi patkami zabezpiecza znajdujące się w nich przedmioty przed uszkodzeniem podczas spawania.

  Alternatywną propozycją dla spodni w pas dla są ogrodniczki dla spawacza. Wyposażone w regulowane szelki oraz dodatkową kieszonkę z przodu zapewniają większy komfort użytkowania bez krępowania ruchów, a także dają dodatkową przestrzeń do przechowywania potrzebnych przedmiotów.

  Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z wszystkimi modelami spodni spawalniczych oraz innych ubrań dla spawaczy w naszym sklepie internetowym Pol-Paw!

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.