google

  narzędziownia, formy wtryskowe, obróbka skrawaniem

  Kursy walut 26.06.2019
  1 USD
  3.7540
  0.0164
  1 EUR
  4.2642
  0.0088
  1 CHF
  3.8477
  0.0169
  1 GBP
  4.7573
  -0.0131
  1 RUB
  0.0596
  -0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Linie Technologiczne - Czym Są i Do Czego Służą

  Sprawnie działające linie technologiczne to ważny element każdego zakładu przemysłowego. Nowoczesna technologia i zmechanizowane rozwiązania pozwalają na sprawną produkcję i jeszcze szybszą realizację zamówień. Bez linii technologicznych sprawna produkcja byłaby niemożliwa. Czym jednak właściwie są i jak działają. Co składa się na linie technologiczne i jakie jest ich znaczenie w przemyśle? O tym dowiesz się niżej.

  Czym są linie technologiczne?

  Linia technologiczna to zespół logicznie ugrupowanych stanowisk pracy. Na każdym z nich kolejno produkowane są różne elementy technologiczne. To nowoczesne rozwiązanie znacznie usprawnia pracę, pozwala na o wiele dokładniejsze wytworzenie konkretnego produktu lub części w danym czasie. Na linie produkcyjne oprócz pracowników składają się również maszyny. Wskutek tego przedsiębiorcy otrzymują zdwojoną siłę do pracy a koszty inwestycji w te maszyny szybko się zwracają.

  Odpowiednio zaprojektowana linia produkcyjna ogranicza do minimum konieczność ingerencji ludzkich rąk. Dzięki temu pracownik zajmuje się tylko tym, co konieczne.

  Cele procesu utworzenia linii technologicznych?

  Pierwsze działania mające na celu poprawę płynności ruchu produkcyjnego w przedsiębiorstwach i firmach podjęto w Stanach Zjednoczonych, przed II Wojną Światową. Pierwsze pomysły zdawały rozwijać się prężnie i bardzo szybko, Amerykanie opracowali różne strategie działu utrzymania ruchu a udoskonalili je Japończycy. Obecnie ciężko jest nam wyobrazić sobie jakiekolwiek przedsiębiorstwo bez dobrze zautomatyzowanych sprzętów a każda awaria bądź usterka wywołuje spore zamieszanie i zatrzymanie produkcji. Rzetelne nadzorowany proces utrzymania ruchu linii produkcji ma wpływ na zapewnienie ciągłości funkcjonowania całego przedsiębiorstwa.

  Zmechanizowany proces produkcji, przy odpowiednim nadzorze daje szansę na uniknięcie niespodziewanych opóźnień, przestojów i spowolnienia całego procesu produkcji.

  Rodzaje procesów technologicznych

  Procesy produkcyjne można podzielić na dwie grupy - ciągłe i dyskretne. O tym, z którą z nich mamy do czynienia decyduje charakter sygnałów występujący w całym procesie produkcyjnym.

  Należy zwrócić uwagę, czy wszystkie pojawiające się sygnały są ciągłe, mamy do czynienia z procesem ciągłym, jeżeli jednak procesy przyjmują określone wartości, z dyskretnym.

  system przenośnikowy rolkowy

  System przenośnikowy rolkowy

  Budowa linii produkcyjnej

  Budowa linii produkcyjnych uzależniona jest od ilości produkowanych detali. Oto 5 podstawowych typów produkcji:

  1. masowa - wytwarzanie dużej liczby takich samych produktów,
  2. ciągła - rafinacja ropy naftowej, produkcja papieru,
  3. seryjna - wytwarzanie serii produktów,
  4. małoseryjna - wytwarzanie kilku podobnych produktów,
  5. jednostkowa - wytwarzanie pojedynczego produktu.

  Dokładny skład linii produkcyjnej zależy od branży, w której zostaje zastosowana. Ich wykonaniem, może zająć się jedynie wyspecjalizowany producent linii technologicznych. Tylko on będzie dokładnie znał zasady ich funkcjonowania i zadba o każdy istotny szczegół.

  W sposób prosty, ich budowę linii można określić jako pojedyncze stanowiska połączone taśmami. Jako przykład posłuży nam linia do produkcji pelletu, która składa się z:

  • ładowarki mokrych trocin,
  • podajnika listwowego,
  • separatora,
  • przenośnika listwowego,
  • magazynu,
  • zbiornika buforowego generatora,
  • kondycjonera,
  • chłodnicy,
  • zbiornika,
  • przesiewacza,
  • zbiornika gotowego produktu,
  • automatycznej linii pakującej.

  projekt urządzenia pracującego w linii produkcyjnej autorstwa firmy NECC

  Projekt urządzenia pracującego w linii produkcyjnej autorstwa firmy NECC

  Projektowanie i budowa linii produkcyjnej:

  Podczas projektowania linii produkcyjnych należy wziąć pod uwagę kilka następujących czynników:

  • odpowiedni dostęp do powierzchni - zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca, aby maszyna mogła działać prawidłowo,
  • struktura produkcyjna - jasne określenie czy będzie to specjalizacja technologiczna czy przedmiotowa,
  • rodzaje i kolejność operacji technologicznych - ustalenie czynności jakie mają wykonywać maszyny,
  • jednokierunkowy przepływ procesów produkcyjnych - zapewnienie ciągłości postępu procesu, bez wstecznego oddziaływania na już wykonaną pracę,
  • maksymalizacja przekazywań bezpośrednich i efektywności pracowników - zwiększenie efektywności poprzez skracanie dróg transportowych i likwidacja stanowisk nie objętych celem.

  Zastosowanie linii produkcyjnych w przemyśle znacznie usprawnia pracę przedsiębiorstw i sprawia, że każde z działań zrealizowane jest znacznie szybciej. Procesy produkcyjne dostarczają nam gotowej ilości produktów bez znaczącej ingerencji człowieka. Są w stanie wytworzyć serię identycznych produktów lub produktów podobnych.To wszystko jest możliwe dzięki odpowiedniej budowie i konstrukcji maszyn, które powinny zostać wyprodukowane przez sprawdzone firmy.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.