google

  narzędziownia, formy wtryskowe, obróbka skrawaniem

  Kursy walut 18.06.2019
  1 USD
  3.8097
  0.0108
  1 EUR
  4.2631
  0.0032
  1 CHF
  3.8099
  0.0086
  1 GBP
  4.7736
  -0.0085
  1 RUB
  0.0592
  0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Zasada Działania Sprężarki Śrubowej - Podstawowe Informacje

  Budowa i zasada działania sprężarki śrubowej - podstawowe informacje

  Nie od dziś wiadomo, że bez sprężonego powietrza nie może funkcjonować żaden warsztat samochodowy czy mechaniczny. Sprężarki są również niezbędne w małych i dużych zakładach przemysłowych.

  Zastosowanie sprężarek

  Sprężone powietrze jest  nośnikiem energii prawie we wszystkich branżach od przetwórstwa owocowo-warzywnego, przez mleczarnie, browary, cukrownie, aż po huty szkła lub metali, stocznie czy zakłady produkcji samochodów.

  sprężarka w warsztacie stolarskim

  Bez sprężonego powietrza nie może być mowy o automatyzacji produkcji. Jednakże proces wytwarzania sprężonego powietrza jest związany z zużyciem dużych ilości energii elektrycznej. Stąd ważnym elementem doboru odpowiednich kompresorów jest kwestia sprawności urządzeń.

  Warto przy wyborze sprężarki zadać sobie pytanie, ile zużyje energii na wytworzenie 1 metra sześciennego sprężonego powietrza. Mając powyższe na uwadze warto poświęcić trochę czasu i poznać nieco lepiej jeden z najbardziej energooszczędnych typów urządzeń – sprężarki śrubowe. Więcej informacji na temat sprężarek znajdą Państwo również tutaj.

  Budowa sprężarki śrubowej z wtryskiem oleju.

  Sercem każdej sprężarki jest blok śrubowy, w którym następuje proces sprężania. Jest to najważniejszy element każdego kompresora śrubowego ponieważ od niego zależy w głównej mierze jak bardzo sprężarka jest energooszczędna.

  Oczywiście jest kilku producentów bloków śrubowych i wnikliwa analiza szczegółów może pokazać różnice w zużyciu energii przez różne rodzaje bloków. Można na przykład porównać prędkości obrotowe bloków śrubowych czy całkowity pobór energii przez urządzenie.

  Również inne elementy kompresora śrubowego mają znaczenie. Blok śrubowy jest napędzany silnikiem elektrycznym i zastosowanie energooszczędnych silników ma wpływ na zużycie energii. Równie ważny jest sposób przeniesienia napędu z silnika na blok śrubowy. Oczywistym jest, że napęd bezpośredni nie generuje dodatkowych strat.

  Schemat sprężarki śrubowej

  Obieg powietrza

  Powietrze atmosferyczne jest zasysane do bloku śrubowego poprzez filtr powietrza i zawór wlotowy. Filtr powietrza ma za zadanie oczyszczanie powietrza z cząstek stałych. W bloku śrubowym następuję połączenie oleju i sprężonego powietrza i właściwy proces sprężania.

  Sprężone powietrze, a właściwie mieszanina powietrza i oleju po bloku śrubowym dostaje się do zbiornika separatora, gdzie następuje oddzielnie sprężonego powietrza i oleju.

  Oczyszczone sprężone powietrze opuszcza zbiornik separatora poprzez zawór ciśnienia minimalnego i przechodzi przez chłodnice sprężonego powietrza, a następnie dostaje się do sieci zakładowej.

  Obieg oleju

  Olej opuszczający zbiornik separatora przechodzi przez filtr oleju oraz zawór termostatyczny zapewniający optymalną temperaturę sprężania. Następnie trafia na chłodnicę oleju i ponownie jest wtryskiwany do bloku śrubowego. Jak widać z powyższego opisu wszystkie elementy sprężarki śrubowej mają znaczenie dla jej sprawności i prawidłowego funkcjonowania – odpowiednia wielkość chłodnic dla zapewnienia pracy nawet przy wyższych temperaturach otoczenia, niskie opory przepływu, zarówno filtrów, jak i elementów wewnątrz sprężarki śrubowej takich jak chłodnice czy rurociągi.

  System sterowania

  Nie wystarczy złożyć sprężarkę z elementów, aby mieć ekonomiczne urządzenia. Potrzebny jest system sterowania, który zapewnia sprawne funkcjonowanie kompresora w zależności od zmiennego zapotrzebowania na sprężone powietrze, ale również układ, który umożliwi bezpieczna prace urządzenia oraz informację w przypadku zgłoszeń serwisowych.

  Ile kosztuje eksploatacja sprężarki?

  Aby sprężarka śrubowa mogła wytwarzać sprężone powietrze w sposób energooszczędny musi składać się z odpowiednio dobranych i zaprojektowanych elementów. Nie do dziś wiadomo, że przewagę w tym względzie będzie miał renomowany producent, który dysponuje zapleczem projektowym oraz badawczo-rozwojowym. Tylko właściwe zaprojektowanie urządzeń z dbałością o dostępność poszczególnych elementów sprężarki śrubowej  sprawi, że będzie zapewniała łatwą eksploatację i serwis.

  panel sterowania sprężarki

  Również producent sprężarek śrubowych, który ma możliwość produkowania samemu bloków śrubowych ma przewagę nad innymi oferentami. Produkując całą gamę bloków śrubowych zapewnia, że niezależnie do wielkości kompresora posiada on blok śrubowy, który pracuje w swoim optymalnym punkcie pracy – czyli z najwyższą energooszczędnością. A to ma wpływ na koszty eksploatacji sprężarki, czyli pieniądze wydawane po jej uruchomieniu.

  Główne koszty eksploatacji kompresorów to energia elektryczny. W ciągu 10 lat eksploatacji sprężarki śrubowej jej koszt to mniej więcej pięciokrotna wartość zakupu urządzenia. Stąd warto sprawdzić, ile nas będzie kosztowała energia elektryczna.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.