google

  narzędziownia, formy wtryskowe, obróbka skrawaniem

  Kursy walut 19.04.2019
  1 USD
  3.8051
  0.0049
  1 EUR
  4.2802
  0.0012
  1 CHF
  3.7557
  -0.0029
  1 GBP
  4.9479
  -0.0004
  1 RUB
  0.0595
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Profile aluminiowe V-slot - rodzaje i zastosowanie

  Profile aluminiowe V-slot posiadają specyficzną konstrukcję, która zwiększa ich funkcjonalność na tle standardowych profili konstrukcyjnych. Elementy te występują w kilku podstawowych rodzajach, a także posiadają wiele interesujących zastosowań.

  Czym jest profil aluminiowy V-slot?

  Profile aluminiowe V-slot - to profile o specjalnie zaprojektowanych rowkach w kształcie litery "V", dzięki którym możliwe jest wykonywanie ruchu liniowego. 

  Profile aluminiowe V-slot - rodzaje i zastosowanie
  Elementy te już od kilku lat dostępne są na rynku. Od tamtej pory z powodzeniem wykorzystuje się je do tworzenia wielu autorskich, unikalnych i oryginalnych konstrukcji - jedynym ograniczeniem często okazuje się jedynie wyobraźnia użytkowników.

  Z profilami aluminiowymi V-slot idealnie współpracują kółka V-wheel OpenBuilds, opracowane i wyprodukowane specjalnie z myślą o tego rodzaju elementach.

  Typy profili V-slot oraz dostępne wymiary

  Profile aluminiowe V-slot podzielić można ze względu na dostępne rozmiary.

  Dla powszechnych zastosowań wyróżnić można modele o następujących wymiarach:

  • 20x20 mm (V-slot 2020)
  • 20x40 mm (V-slot 2040)
  • 20x60 mm (V-slot 2060)
  • 20x80 mm (V-slot 2080)

  Elementy te występują także w dwóch wersjach wizualnych - jako profile anodowane w kolorze srebrnym oraz profile w kolorze czarnym.

  Profil V-slot, a profil konstrukcyjny - różnice

  Profil konstrukcyjny to standardowy profil aluminiowy, nazywany również profilem "T" rowkowym. Tego rodzaju elementy stosowane są powszechnie do budowy stanowisk pracy oraz rozmaitych maszyn.

  Standardowe profile konstrukcyjne najczęściej wykorzystywane są wówczas, gdy konieczne jest wykonanie rozbudowy systemu profili oraz typowych dla nich połączeń.

  Zastosowanie dodatkowych elementów pozwala na łączenie profili pod różnym kątem, a także uzupełnianie ich różnymi komponentami dodatkowymi - m.in. elementami pneumatyki i elektroniki, przyciskami, znakami czy tablicami.

  Profile aluminiowe V-slot to odpowiedniki zwykłych profili konstrukcyjnych, różniące się od nich istotną funkcjonalnością - rodzajem rowków umożliwiających wykonanie ruchu liniowego. W standardowym profilu wykończenie jest proste, w związku z czym nie znajduje takiego zastosowania.

  Łącznie profili V-slot

  Profile aluminiowe V-slot łączyć można zarówno bezpośrednio ze sobą, jak i różnymi podzespołami dodatkowymi. W tym celu wykorzystuje się specjalne łączniki, które dają bardzo szerokie możliwości konstrukcyjne.

  W przypadku profili aluminiowych OpenBuilds, wyróżnić można podstawowe rodzaje łączników - elementy instalowane zewnętrznie na profilach oraz instalowane wewnątrz rowka.

  1) Pierwszy typ łącznika przeznaczony jest do łączenia profili przy zachowaniu maksymalnej sztywności konstrukcji. Przykładem może być specjalny narożnik do łączenia profili aluminiowych, dzięki któremu połączyć można ze sobą elementy pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. Wymaga on przytwierdzenia śrubami, utrzymywanymi w profilu przez specjalne wpusty rowkowe. Po dokręceniu śruby zyskują one oparcie w krawędzi profilu, dzięki czemu łącznik może być skutecznie dociśnięty i utrzymać się w wymaganej pozycji. Łączenie profili pod kątem prostym umożliwia także łącznik narożny typu "L".

  2) Drugi rodzaj łącznika to element, który instalowany jest wewnątrz rowka profilu aluminiowego V-slot. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się w konstrukcjach, które wymagają zachowania odpowiednio wysokiego poziomu estetycznego. Przykładem łącznika wewnętrznego do profili aluminiowych może być Markerlink, który dostępny jest w wielu różnych konfiguracjach. Pozwala on na łączenie elementów pod rozmaitymi kątami, a jednocześnie zapewnia pożądaną estetykę wykonania połączeń.

  Zastosowanie profili V-slot

  Wyróżnić można bardzo wiele praktycznych zastosowań dla profili aluminiowych V-slot. Elementy te nie odbiegają znacząco od typowych profili konstrukcyjnych, dzięki czemu mogą być wykorzystane przy budowie części wyposażenia stanowisk roboczych - stolików, biurek czy stojaków.

  Profile V-slot stosowane są również do tworzenia podstaw różnego rodzaju konstrukcji, m.in. stołów operacyjnych, platform oraz wózków jezdnych. Ze względu na specyficzną budowę elementów OpenBuilds, wykorzystywane są ponadto do budowy maszyn wymagających zastosowania ruchu liniowego. W przypadku profili standardowych jest to możliwe jedynie po zainstalowaniu specjalnego łożyska oraz prowadnicy wyposażonej w wałek liniowy.

  Jakie maszyny zbudujesz przy użyciu profili OpenBuilds V-slot?

  W internecie znaleźć można wiele interesujących konstrukcji, które powstały w oparciu o projekty uwzględniające zastosowanie profili aluminiowych typu V-slot. Nierzadko zastępują one z powodzeniem inne komponenty.

  Mogą służyć jako profile do budowy drukarki 3D, a także elementy pozwalające wózkom na poruszanie się w osi X,Y i Z. Profile wykorzystać można także przy budowie lekkich grawerek laserowych czy frezarki CNC DIY (zrób to sam).

  W połączaniu z paskami zębatymi, silnikami krokowymi oraz rolkami OpenBuilds V-Wheel, dzięki profilom V-slot uzyskać można wyjątkowo szybki i precyzyjny ruch na danej osi.

  Interesującym przykładem zastosowania tych elementów są slidery do kamer i aparatów. Pozwalają one na uzyskanie płynnego ruchu kamery w pożądanej linii, a tym samym nagranie niezwykle profesjonalnych ujęć.

  Tak przygotowany slider można dodatkowo rozbudować i zautomatyzować, uzupełniając jego konstrukcję silnikiem oraz sterownikiem - w ten sposób urządzenie będzie płynnie poruszało się po wyznaczonej linii w ustalonym przez użytkownika czasie.

  Profile aluminiowe V-slot z powodzeniem wykorzystywane są także do tworzenia wielu innych oryginalnych i w pełni funkcjonalnych maszyn.

  Gdzie kupić profile V-slot?

  Profile aluminiowe V-slot nabyć można w specjalistycznym sklepie V-Slot.pl. W ofercie znajdują się także niezbędne do tworzenia kompletnych konstrukcji elementy, takie jak narożniki śrub, kółka V-wheel, łączniki oraz gotowe zestawy do przeprowadzania samodzielnego montażu.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.