google

  narzędziownia, formy wtryskowe, obróbka skrawaniem

  Kursy walut 18.06.2019
  1 USD
  3.8097
  0.0108
  1 EUR
  4.2631
  0.0032
  1 CHF
  3.8099
  0.0086
  1 GBP
  4.7736
  -0.0085
  1 RUB
  0.0592
  0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Czy odzież robocza pracownika musi spełniać określone normy?

  Wydaje się, że jest to pytanie z gatunku podchwytliwych. Ubrania robocze, logicznie rzecz ujmując, powinny podlegać pewnym normom, które określone są właściwymi przepisami. Odzież ochronna ma wszak spełniać konkretną i istotną funkcję, związaną z zachowaniem pewnych walorów technicznych, a te zawsze wiążą się z właściwymi normami. Właściwe parametry techniczne ubrań roboczych oraz odzieży ochronnej zostały określone w Polskich Normach.

  Jaka odzież robocza dla kogo potrzebna?

  Czy odzież robocza pracownika musi spełniać określone normy?
  Podstawową normą dotyczącą ubrań roboczych i odzieży ochronnej jest norma PN-P-84525:1998 Odzież robocza - Ubrania robocze.

  W normie zostały podane wymagania, które dotyczą ubrań roboczych w zależności od ich przeznaczenia. Zdefiniowano ponadto podstawowe pojęcia związane z odzieżą roboczą. Wymagania niezbędne przy produkcji, projektowaniu oraz ocenie ubrań roboczych dotyczą technologii konfekcjonowania, podstawowych wymiarów, właściwości technicznych oraz użytkowych materiałów i dodatków.

  Oględnie ujmując temat, zawsze należy brać pod uwagę warunki i charakter pracy wykonywanej przez danego pracownika, który będzie wyposażony w odzież ochronną. Ubranie robocze powinno być dostosowane do płci i wymiarów pracownika, uwzględniać dynamikę ruchu wykonywanego podczas pracy, zapewniać bezpieczeństwo przy maszynach (poprzez eliminację luźnych elementów) i odpowiednio zakrywać ciało pracownika.

  Ponadto należy określić, na jakie zabrudzenia narażone jest ubranie robocze, a także czy, i w jakim stopniu, ma chronić przed wpływami atmosferycznymi i pogodowymi.

  Poza wspomnianą już normą często przywołuje się normę PN-EN ISO 13688:2013-12 Odzież ochronna - Wymagania ogólne (zastąpiła ona normę PN-EN 340:2006). Określono w niej ogólne wymagania, które związane są z wykonaniem, zakresem ergonomii, nieszkodliwością materiałów, oznaczaniem wielkości, procesem starzenia, kompatybilnością i znakowaniem odzieży ochronnej oraz informacji, które producent musi dostarczyć wraz z wyrobem.

  Zgodnie z przepisami ubrania robocze są uznawane za środki ochrony indywidualnej o prostej konstrukcji – czyli środki ochrony indywidualnej kategorii 1.

  Takie środki są przeznaczone do ochrony przed czynnikami mechanicznymi o powierzchownych skutkach, środkami czyszczącymi o słabym działaniu, zagrożeniem związanym z manipulacją gorącymi przedmiotami o temperaturze wyższej niż 50 stopni Celsjusza, czynnikami atmosferycznymi (z wyłączeniem ekstremów), słabymi uderzeniami i drganiami oraz światłem słonecznym.

  Takie ubrania nie wymagają oceny typu WE i oznakowania CE.

  Podstawa prawna

  W Internecie można znaleźć uzasadnienie prawne wynikające z przepisów dotyczących odzieży roboczej (źródło: portalprawo.pl BHP – PYTANIA i ODPOWIEDZI z dnia 15.12.2015, autor – Roman Majer):

  „Odzież robocza to odzież zabezpieczająca lub zastępująca odzież własną pracownika w warunkach, w których nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia. Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:
  - jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
  - ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bhp.

  Odzież robocza dostosowana jest do wykonywanej pracy. Odzież robocza może wystąpić w wersji nieocieplanej oraz ocieplanej. Jest ona wykonywana z różnych materiałów, najczęściej bawełny lub mieszanek tworzyw sztucznych z bawełną. Odzież robocza nie podlega obowiązkowej certyfikacji. Nie jest więc wymagane specjalne oznakowanie odzieży roboczej.
  Odzież robocza powinna być zgodna z PN-P-84525:1998 – wersja polska Odzież robocza -- Ubrania robocze.”

  Jak widać, właściwe parametry są łatwe do sprawdzenia, a ich stosowanie jest oparte na odpowiednich przepisach wynikających z praktyk BHP.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.