google

  narzędziownia, formy wtryskowe, obróbka skrawaniem

  Kursy walut 18.04.2019
  1 USD
  3.8002
  0.0224
  1 EUR
  4.2790
  0.004
  1 CHF
  3.7586
  0.0091
  1 GBP
  4.9483
  0.0218
  1 RUB
  0.0593
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Wyłącznik magnetyczny – podstawowe kryteria wyboru

  Wyłącznik magnetyczny – podstawowe kryteria wyboru

  Każdy system automatyki korzysta z różnego rodzaju wyłączników. Obecnie w wielu układach klasyczne konstrukcje zastępuje się wyłącznikami magnetycznymi, jednak ich wybór jest dość trudnym zadaniem, szczególnie kiedy z ofertą producentów ma się styczność po raz pierwszy.

  Kodowanie

  Na początku warto wyjaśnić, że ogólnie rzecz biorąc, zasada działania wyłącznika magnetycznego jest taka sama w przypadku modeli z kodowaniem i bez. Różnica polega na tym, że w przypadku sygnału kodowanego, ryzyko jego zakłócenia jest bardzo małe, w zasadzie pomijalne. W przypadku otoczenia o wysokim natężeniu różnego rodzaju transmisji (tam, gdzie pracuje wiele urządzeń elektrycznych, magnetycznych czy nawet innego sprzętu mogącego emitować fale elektromagnetyczne), zaleca się użycie transmisji kodowanej. Oczywiście nie spowoduje to, że w magiczny sposób szum elektromagnetyczny tła zniknie. Łatwiej jednak będzie zinterpretować właściwy sygnał, dzięki czemu wyłącznik zawsze zadziała bezbłędnie.

  Układ styków

  To parametr czysto techniczny, w pewnym sensie nawet można powiedzieć, że oczywisty, jednak producenci czasem zapominają określić jego wartość w opisie. Każdy wyłącznik – magnetyczny również – może mieć nieco inną konstrukcję, pozwalającą na podłączenie w układzie 2NC lub 2NC+1NO. Większość sprzętu automatycznego produkowana jest zresztą w obu wariantach, ale na wszelki wypadek dobrze jeszcze upewnić się przed zakupem.

  Tolerancja

  Wyłącznik będzie skuteczny tylko wtedy, kiedy zadziała jedynie w ściśle określonym położeniu. To, z jak dużą dokładnością ma pracować, zależy od specyfiki zastosowań. Wyłączniki mechaniczne najczęściej montuje się jako układy automatycznego sterowania pracą bram czy zasuw i w tych przypadkach najczęściej wystarczająca jest tolerancja rzędu 10 mm. Nie wynika to jednak z żadnej ustalonej normy, a jest jedynie wynikiem praktycznego stosowania i należy zwrócić uwagę na tolerancję zadziałania konkretnego modelu przed jego zakupem. W niektórych sklepach np. na automatykasklep.com.pl dostępne są też wyłączniki o innej konstrukcji i odmiennym przeznaczeniu.

  Zakres temperatur pracy

  Właśnie w związku z tym, że wyłączniki magnetyczne często stosuje się do obsługi bram, narażone są one na pracę w bardzo wysokich i bardzo niskich temperaturach. W zależności od konstrukcji różne modele mogą lepiej lub gorzej znosić takie ciężkie warunki. Nawet jeśli w wyłączniku nie ma żadnych części mechanicznych, należy pamiętać, że sama temperatura również może zaburzać pracę całego układu, więc zakres temperatur pracy nie jest tylko jednym z wielu parametrów – w niektórych przypadkach właśnie ta cecha będzie ograniczała stosowanie konkretnych modeli wyłączników.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.