google

  narzędziownia, formy wtryskowe, obróbka skrawaniem

  Kursy walut 18.04.2019
  1 USD
  3.8002
  0.0224
  1 EUR
  4.2790
  0.004
  1 CHF
  3.7586
  0.0091
  1 GBP
  4.9483
  0.0218
  1 RUB
  0.0593
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Przydatne narzędzia do domowych napraw. Jakie narzędzia warto mieć w swoim garażu?

  Przydatne narzędzia do domowych napraw. Jakie narzędzia warto mieć w swoim garażu? Drobne domowe naprawy nie wymagają od razu wzywania „złotej rączki”. Z większością usterek możemy poradzić sobie samodzielnie, o ile dysponujemy odpowiednimi narzędziami. Nie musimy mieć od razu wielkiego składu różnorodnych przyrządów. Jednak kilka najważniejszych akcesoriów do napraw zaoszczędzi nam czas (nie będziemy ich poszukiwać u sąsiadów) i pozwoli na szybkie uporanie się z małą awarią. Podpowiadamy, jakie narzędzia warto mieć w swoim garażu.

  Porządek to podstawa

  Kompletując przydatne w domu narzędzia, przeznaczmy na nie jedno miejsce, w którym będziemy je przechowywać. Jeśli akcesoria trafią do garażu, umieśćmy je w specjalnej skrzynce narzędziowej z wygodnymi pojemnikami. Skrzynka zajmuje mało miejsca, ale po rozłożeniu kryje w sobie wiele przestrzeni do przechowywania najpotrzebniejszych narzędzi. Jeśli planujemy wyposażyć się w większą liczbę przyrządów naprawczych, kupmy szafkę narzędziową lub ruchomy wózek na narzędzia. Dzięki nim uporządkujemy wszystkie akcesoria i bez problemu znajdziemy je w razie potrzeby.

  Dobrym i wygodnym rozwiązaniem jest również umieszczenie w garażu specjalnej tablicy, na której możemy powiesić pojemniki z różnymi narzędziami, śrubkami i wkrętami. Przybory są dobrze widoczne, więc nie musimy pamiętać, w której szufladzie szafki przechowujemy śrubokręty, miarkę czy poziomicę.

  Zestawy narzędzi – praktyczne i niedrogie komplety akcesoriów

  Jeśli chcemy mieć pewność, że w naszym domowym warsztacie znajdzie się komplet potrzebnych narzędzi do podstawowych prac domowych, wybierzmy gotową skrzynkę z wyposażeniem lub specjalną walizkę z kompletem akcesoriów. Takie niedrogie, lecz przydatne zestawy potrafią uratować nas w trudnej sytuacji. W przykładowej walizce z narzędziami https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/narzedzia-reczne/ znajduje się taśma miernicza, kątownik, poziomica, ołówek stolarski, 2 ściski do klejenia, piła kabłąkowa, młotek, klucz nastawny, szczypce tnące, kombinerki oraz wkrętaki płaskie, klucze imbusowe, końcówki płaskie, bity krzyżakowe i czworokątne. Z takimi akcesoriami powinniśmy naprawić większość domowych usterek.

  Za podstawowy komplet narzędziowyzapłacimy ok. 200 zł. Jeśli jednak zależy nam na dobrej jakości sprzętów i ich niezawodności, skompletujmy swój własny domowy zestaw gadżetów warsztatowych.

  Wkrętak, czyli popularny śrubokręt

  Tego narzędzia nie może zabraknąć żadnemu mężczyźnie ( i zaradnej kobiecie). Wkrętak posłuży i do przykręcenia poluzowanych śrub i wkrętów, i do odkręcenia półki, która przestała pasować do wystroju, i do podważenia wieczka od puszki z farbą.

  Nie posiadać śrubokrętu w swoim warsztacie, to jak nie mieć noża w kuchni. Podstawowy ręczny wkrętak z jedną końcówką kosztuje ok. 5-10 zł. Do prac domowych wykorzystujemy najczęściej śrubokręty z grotem płaskim i krzyżowym, i to takie powinny znaleźć się na podstawowym wyposażeniu naszego garażu.

  Wkrętak powinien charakteryzować się dobrze wyprofilowanym trzonkiem, wygodnym w trzymaniu. Dzięki specjalnym gumowym elementom, śrubokręt nie będzie powodował odcisków. Wkrętaki możemy kupować pojedynczo lub w praktycznym komplecie. Dobrym rozwiązaniem będzie też zakup wkrętaka z wymiennymi magnesowymi końcówkami zapobiegającymi gubieniu śrubek.

  Młotek

  Bez tego narzędzia nie wbijemy gwoździa, ale też nie wygniemy np. kawałka blachy. W sklepie z narzędziami znajdziemy różne rodzaje młotków przeznaczone do wykonywania specjalistycznych prac. Jednak w naszym domowym warsztacie przyda się nam młotek ślusarski, ewentualnie budowlany (z obuchem pełniącym też funkcję obcęgów do wyciągania zagiętych gwoździ).

  Młotek powinien być solidnie wykonany, dlatego unikajmy produktów z najniższej półki cenowej. W przypadku tych narzędzi musimy zadbać o nasze bezpieczeństwo. Niestabilnie zamocowana na trzonku końcówka może być nawet przyczyną wypadku. Wybierając młotek, sprawdźmy, czy na jego obuchu znajduje się wytłoczone logo producenta (jeśli go nie ma, odłóżmy młotek z powrotem na sklepową półkę) i czy spełnia normę DIN 1041. Obuch musi mocno trzymać się na trzonku bez żadnych luzów. Trzonek powinien być wykonany z tworzywa sztucznego lub metalu, gdyż te materiały nie wymagają konserwacji, tak jak trzonki drewniane. Dla pewniejszego trzymania w dłoni warto, żeby trzonek młotka pokryto antypoślizgową powłoką.

  Szczypce, czyli klasyczne kombinerki

  To nieskomplikowane narzędzie składające się z dwóch zaciskających się szczęk przyda się nam szczególnie do przecinania twardych materiałów. Przyrząd działający na zasadzie dźwigni okaże się też pomocny przy wyciąganiu gwoździ, wkrętów i śrub. Dzięki szczypcom wygniemy też w pożądany kształt drut lub inny materiał o podobnej giętkości. Kombinerki powinny być wykonane ze stali chirurgicznej, a ostrze tnące poddane hartowaniu indukcyjnemu. Szczypce muszą też dobrze i stabilnie leżeć w dłoni, co zapewni nam ich antypoślizgowe wykończenie.

  Miarka rozwijana i poziomica

  Nawet jeśli urządziliśmy już mieszkanie i wyposażyliśmy je w większość potrzebnych sprzętów i mebli, może przyjść nam ochota na zakup nowej nocnej szafki czy dywanu. Albo zechcemy powiesić ramkę z najnowszymi zdjęciami. Wtedy właśnie pomocna okaże się rozwijana miarka i poziomica. Metalowa ramka z elementem blokującym pozwoli nam precyzyjnie wymierzyć przestrzeń, w której chcemy ustawić nowy mebel. Kiedy kupujemy miarkę, zdecydujmy się na taką o długości przynajmniej 2 m (pomiary są tym mniej uciążliwe, im dłuższa miarka).

  Do nieodłącznych kompanów miarki należy poziomica. Do użytku domowego, kiedy wykorzystujemy poziomicę tylko w jednej płaszczyźnie, w zupełności wystarczy nam poziomica tradycyjna z libellami, czyli kapsułkami wypełnionymi płynem. Dzięki poziomicy powiesimy równo obrazek na ścianie i ustawimy szafkę tak, żeby nie przechylała się na jedną stronę.

  Zestaw kluczy płaskich

  Za pomocą tych kluczy odkręcimy i przykręcimy większość śrub. Przydadzą się nam więc i do naprawienia roweru, i do drobnych prac przy samochodzie. Kluczami będziemy wygodnie operować w miejscach łatwo dostępnych, gdzie klucz będziemy mogli swobodnie obracać.

  Wybierając klucze płaskie (lub płasko-oczkowe), zdecydujmy się od razu na komplet, tak żeby później podczas prac nie zabrakło nam potrzebnego rozmiaru. Klucze wykonuje się z odkuwek stali gatunkowych, a do producentów najtrwalszych narzędzi tego typu należy firma Coval, Stanley, Yato czy Proxxon.

  Domowy zestaw narzędziowy to kilka najprzydatniejszych akcesoriów, które uratują nas w nieprzewidzianej sytuacji. Kiedy nagle coś się popsuje, sięgniemy do naszej skrzynki narzędziowej i zażegnamy pierwszy kryzys.

   

  Źródła:

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.