Artykuł Dodaj artykuł

Farba na rdzę – czy wiesz, jaką wybrać?

Rdza to bez wątpienia jeden z większych i trudniejszych wrogów metalowych powierzchni. Pojawia się wszędzie tam, gdzie niezabezpieczone nawierzchnie mają częsty kontakt z wilgocią.

Rdza to bez wątpienia jeden z większych i trudniejszych wrogów metalowych powierzchni. Pojawia się wszędzie tam, gdzie niezabezpieczone nawierzchnie mają częsty kontakt z wilgocią. Możemy ją dostrzec na urządzeniach i narzędziach rolniczych oraz ogrodowych, metalowych meblach, elementach z metalu w konstrukcjach budynków i mostów. Coraz częściej metal wykorzystuje się do produkcji małej architektury oraz dekoracji wnętrz, ogrodów i tarasów. W jaki sposób pokonać rdzę? Czy jest to w ogóle możliwe?

Co to jest rdza?

Powstaje na skutek niszczenia powierzchni metalowych. Proces ten nazywamy korozją. Rdza jest nie jednolitą warstwą produktów utleniania metali i ich stopów. Dzieje się tak na skutek ich kontaktu z wodą i tlenem, sprzymierzeńcem rdzy jest także czas.

Wydaje się więc, że rdza jest efektem nieuniknionym. Istnieje jednak specjalistyczna farba na rdzę, która pozwala skutecznie zabezpieczyć metalowe elementy, dzięki czemu unikamy ich przedwczesnego niszczenia. Musisz wiedzieć, że rdza niekorzystnie wpływa na trwałość metalowych powierzchni, które powodują, że tracą one swoje właściwości, stają się mniej odporne na wpływ czynników zewnętrznych i mechanicznych.

Farba na rdzę o odpowiednich właściwościach

Rdza jest zjawiskiem powszechnym, często trudno jest pokonać czas oraz wygrać nierówną walkę z czynnikami atmosferycznymi. W sklepach możesz znaleźć farby przeznaczone do zabezpieczania powierzchni metalowych o różnym składzie, cenie, ale też działaniu i skuteczności. Nie wszystkie wykazują się dobrą ochroną, dlatego warto poznać kluczowe cechy, którymi powinniśmy się kierować przy ich wyborze.

Farba na rdzę musi być bogata w wysokiej jakości pigmenty antykorozyjne, co przekłada się na jej dobrą przyczepność. Niektóre produkty mogą być aplikowane bezpośrednio na skorodowane żelazo, stal i cynk, co także ma spore znaczenie w przypadku mocno zniszczonych, starych powierzchni. Farba ponadto powinna wykazywać się właściwościami uszczelniającymi, zatrzymując tym samym wilgoć i powietrze, co zmniejsza ryzyko wystąpienia rdzy. Aby uniknąć pękania i łuszczenia się powierzchni, warto zwrócić uwagę, czy farba na rdzę jest elastyczna.

Jeżeli decydujesz się na samodzielną aplikację farby, najlepiej będzie, jeżeli wymagania dotyczące przygotowania powierzchni będą niewielkie. Przekłada się to na czas pracy, ale też na koszty. Nie trzeba nikogo przekonywać, że farba na rdzę musi być odporna na wpływ czynników zewnętrznych – promieniowanie UV, wodę i niskie temperatury, to kluczowa cecha tego rodzaju farby. Dla wielu osób duże znaczenie ma też niska zawartość substancji lotnych, co czyni produkt przyjazny środowisku naturalnemu. Przykładem takiego produktu jest farba na rdzę Elastometal dostępna w sklepie Noxan.pl.

Na jakie powierzchnie farba na rdzę?

Jest przeznaczona do wszystkich powierzchni metalowych. Uniwersalna farba na rdzę, jak Elastometal, może być aplikowana na żelazo, stal i sezonową stal. Dobrze sprawdzi się przy zardzewiałych już powierzchniach stalowych ręcznie oczyszczonych. Można ją nakładać na stare dobrze przylegające powłoki malarskie i podłoża ocynkowane sezonowo. Jej dodatkową zaletą są właściwości uszczelniające. Znalazła swoje zastosowanie przy skorodowanych metalowych dachach i dachach z metalu, które wymagają uszczelnienia. Możesz ją wykorzystać do ścian z blach powlekanych, larsenów budowalnych, elementów ze stali kortenowskiej i przy wszelkiego rodzaju obróbkach blacharskich


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.