google

  narzędziownia, formy wtryskowe, obróbka skrawaniem

  Kursy walut 26.06.2019
  1 USD
  3.7540
  0.0164
  1 EUR
  4.2642
  0.0088
  1 CHF
  3.8477
  0.0169
  1 GBP
  4.7573
  -0.0131
  1 RUB
  0.0596
  -0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Prawidłowe mieszanie - dowiedz się, jak to zrobić

  Logo Festool

  Wydajne mieszanie to podstawa pracy z tynkami i masami szpachlowymi

  Zazwyczaj nie docenia się, jak ważne jest prawidłowe mieszanie materiałów sypkich. Technik zastosowań w Festool, mistrz malarski, Philipp Stahl opisuje, dlaczego proces ten jest tak ważny. Ponadto, istotną rolę odgrywa kombinacja mieszarki i mieszadła. Ważne jest też dopasowanie do konkretnego materiału. 

  Prawidłowe mieszanie - dowiedz się, jak to zrobić
  Podczas mieszania różnych materiałów, dzięki korzystaniu z właściwego wyposażenia malarze mogą oszczędzić wiele czasu i pieniędzy.

  W swojej codziennej pracy malarze mają styczność z różnorodnymi materiałami, takimi jak tynki, masy szpachlowe, farby, kleje, lakiery, kleje zbrojone, lazury i dwuskładnikowe systemy powłok. Materiały te wymagają zazwyczaj różnych mieszadeł. W codziennej pracy malarze często używają tego samego mieszadła do różnych materiałów. Rezultat: materiały często miesza się nieprawidłowo. Może to powodować konieczność poprawiania, generować dodatkowe koszty, a nawet prowadzić do powstania uszkodzeń. Szczególnie niekorzystna sytuacja: gwarancja producenta danego materiału może zostać unieważniona ze względu na niewłaściwe zastosowanie. Dla malarza zazwyczaj kończy się to znacznymi dodatkowymi kosztami oraz ewentualnymi roszczeniami o odszkodowanie ze strony klienta końcowego. To ryzyko można łatwo wyeliminować wybierając odpowiednią mieszarkę, mieszadło oraz dobierając ustawienia zgodnie ze wskazaniami producenta materiału.

  Decydujący czynnik: przygotowanie podłoża

  Do wymagających prac, jak na przykład powlekanie podłóg przy użyciu żywicy epoksydowej lub PUR, używa się materiałów z dwóch składników. Podczas mieszania należy przestrzegać proporcji składników A i B oraz czasu określonego przez producenta, a także upewnić się, że oba składniki zostaną odpowiednio wymieszane. W przeciwnym razie mogą w powłoce pojawić się uszkodzenia i problemy z przyczepnością do podłoża. Podczas mieszania wskazane jest zapoznanie się z zaleceniami producenta składników zawartych w kartach charakterystyki produktu i ściśle przestrzeganie proporcji oraz prędkości obrotowej mieszania. „Jeśli składniki są mieszane ze zbyt dużą prędkością, masa szybciej się nagrzewa. Przez to materiał zbyt szybko się utwardza, co spowoduje pogorszenie jego przyczepności do podłoża i skrócenie czasu na pracę“. - wyjaśnia Stahl i kontynuuje: „W przypadku płynnych żywic zalecamy użycie tzw. mieszadła śmigłowego, które umożliwia idealne wymieszanie obu składników.“

  Samopoziomujące masy szpachlowe do podłóg

  Coraz częściej do podłóg używa się mas samopoziomujących, aby uzyskać homogeniczne podłoże do układania wykładzin, laminatów lub parkietów gotowych. Podczas nieprawidłowego mieszania mas samopoziomujących mogą powstać grudki. Oznacza to osadzanie się suchego materiału, często na dnie wiadra. Ponadto, stosując klasyczne, prawoskrętne mieszadło można wprowadzić zbyt wiele powietrza do materiału. Wynik: materiał nie jest jednorodny nawet po dłuższym mieszaniu. Prowadzi to do powstania miejscowych defektów, gdzie materiał pozostaje w formie sypkiej lub pęcherzyków powietrza na powierzchni, spowodowanych nadmierną ilością powietrza. „Z tego powodu zaleca się stosowanie odpowiedniego mieszadła i zwracanie uwagi na prędkość i czas mieszania wskazane przez producenta. Do tego rodzaju pracy polecamy mieszadło specjalne, ponieważ jego kształt nie pozwala na dostawanie się powietrza do materiału, dzięki czemu powstaje jednorodna masa." - mówi Stahl.

  Stabilne masy szpachlowe i tynki do ścian

  „Do mieszania ciągliwych, płynnych mas zbrojonych i tynków zalecamy prawoskrętne mieszadło, które powoduje mieszanie materiału od dołu do góry. Zapewnia to równomierne wymieszanie całego materiału.“ - mówi Stahl. Do mieszania lakierów, klejów dyspersyjnych i innych oraz materiałów rzadkopłynnych technik zastosowań zaleca mieszadło lewoskrętne, przesuwające materiał z góry do dołu.

  Wszystko zależy od idealnego mieszadła

  Prawidłowe mieszanie - dowiedz się, jak to zrobić
  Dzięki regulacji wysokości mieszarkę można optymalnie dopasować do wzrostu

  Do mieszania różnorodnych lekkich i średnich materiałów, zarówno płynnych, jak i stałych, Festool zaleca użycie mieszarki o mocy co najmniej 1200 W, z dwubiegową przekładnią i regulacją prędkości obrotowej. „Ponadto, nasze mieszarki mogą być indywidualnie dostosowane do wzrostu, dzięki opatentowanej regulacji wysokości ErgoFix. Umożliwia to pracę w naturalnej, wyprostowanej i oszczędnej dla sił pozycji. Adapter ErgoFix z klasycznym uchwytem M14 umożliwia szybką, beznarzędziową wymianę mieszadeł (funkcja FastFix).“ - wyjaśnia Stahl.

  Ciężkie, zwarte materiały należy mieszać na pierwszym biegu, ponieważ ze względu na wysoki moment obrotowy powstaje wtedy największa siła. Materiały płynne należy mieszać na drugim biegu, z odpowiednią prędkością obrotową (patrz zalecenia producenta). Jeśli używa się mieszarki o zbyt małej mocy, to bardzo trudno jest dokładnie wymieszać materiał, ponieważ brakującą moc trzeba kompensować przez wysiłek fizyczny.

  Odpowiednie mieszanie pozwala osiągnąć pożądany rezultat prac i uniknąć niepotrzebnych kłopotów oraz związanej z tym konieczności wprowadzania kosztownych poprawek.

  Źródło:
  Festool Polska sp. z o. o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  Festool Polska sp. z o. o.

  Festool to specjalista w dziedzinie budownictwa drewnianego, prac stolarskich, malarskich i renowacyjnych oraz przygotowaniu perfekcyjnych powierzchni.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.