google

  narzędziownia, formy wtryskowe, obróbka skrawaniem

  Kursy walut 19.03.2019
  1 USD
  3.7823
  -0.0053
  1 EUR
  4.2940
  -0.0053
  1 CHF
  3.7828
  -0.001
  1 GBP
  5.0190
  -0.0009
  1 RUB
  0.0588
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Od czego zależy zużycie pasowych kół zębatych?

  Od czego zależy zużycie pasowych kół zębatych?Szybkość zużywania się pasowych kół zębatych zależy od wielu czynników, np. typu pasa i jego zębów. Ponieważ zużyte koła zębate w przekładni pasowej są niebezpieczne dla trwałości maszyny, pojawia się pytanie, jak spowolnić zużycie i które rozwiązania są najtrwalsze.

  Jakie elementy mają wpływ na stan kół pasowych, zębatych?

  Elementy przekładni pasowych, czyli koła i pasy, wzajemnie na siebie oddziałują. Podstawową kwestią, z jaką muszą zmierzyć się konstruktorzy, jest prawidłowe dobranie właściwości mechanicznych pasa do koła zębatego – kształt zęba pasa zmienia się pod wpływem styczności z zębami koła. Nieprawidłowe dopasowanie tych dwóch elementów przekłada się na trwałość całego układu – szybko przestaje on pracować prawidłowo.

  Na szybkość zużycia pasowych kół zębatych wpływ mają także parametry zarówno koła, jak i pasa. Mowa m.in. o materiale tych elementów, stanie powierzchni czy równoległości wałów. Często popełnianym błędem, który wpływa na czas eksploatacji kół zębatych, jest przykładanie uwagi wyłącznie do osadzenia kół na wałach.

  Jak pas zębaty opiera się o koło?

  W przekładniach pas zębaty może opierać się o:

  • wierzchołki koła pasowego – zużycie wierzchołków koła powoduje zmianę podziałki.
  • dna wrębów koła pasowego – w tym przypadku zmiany zębów pasa są szybko zauważalne. W tego rodzaju przekładniach pracują trzy grupy pasów. Obok pasów o zębach trapezowych, mowa także o pasach o zębach zaokrąglonych i pasach, których wierzchołek zęba został specjalnie ukształtowany.

  Sposób oparcia pasa na kole ma znaczenie dla tego, jak szybko poszczególne elementy się zużyją. Zastosowane koła zębate muszą być wykonane z materiałów odpornych na ścieranie. Jeżeli w przekładni zostały zastosowane inne tworzywa, konieczna jest ich systematyczna wymiana. Najlepiej, aby odbywała się ona wraz z wymianą pasa.

  Gdzie zaopatrzyć się w nowoczesne koła zębate?

  Aby wydłużyć trwałość poszczególnych elementów przekładni pasowych, producenci pasów i kół sięgają po nowoczesne i trwałe materiały, w tym kompozytowe. Nie zawsze jednak przynosi to pożądany efekt – trzeba pamiętać, że właściwości poszczególnych części wchodzących w skład przekładni ulegają zmianie pod wpływem temperatury.

  Aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom obsługującym maszyny, konieczne jest systematyczne kontrolowanie stanu zarówno pasa, jak i koła zębatego. Wymiana poszczególnych elementów gwarantuje sprawne działanie przekładni. Jednym z dostawców rozmaitych pasów, taśm i kół jest Wilhelm Herm. Müller Polska. Właściciele zakładów, którzy skorzystają z oferty tej firmy, mogą liczyć na pomoc w doborze poszczególnych produktów i na korzystne ceny.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.