google

  narzędziownia, formy wtryskowe, obróbka skrawaniem

  Kursy walut 19.03.2019
  1 USD
  3.7823
  -0.0053
  1 EUR
  4.2940
  -0.0053
  1 CHF
  3.7828
  -0.001
  1 GBP
  5.0190
  -0.0009
  1 RUB
  0.0588
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Festool HK 85 – pilarka, jakich mało (cz. II)

  Logo Festool

  Pilarka Festool HK 85 z szynami prowadzącymi FSK i FS to maszyna przeznaczona dla cieśli, dekarzy i fachowców zajmujących się budownictwem drewnianym. W drugim odcinku naszego cyklu opowiemy o jej praktycznych zastosowaniach i możliwościach roboczych.

  Festool HK 85 – pilarka, jakich mało (cz. II)Festool HK 85 – pilarka, jakich mało (cz. II)
  fot. 1 Cięcie poprzeczne balika sosnowego z wykorzystaniem szyny FSKfort. 2 Cięcie poprzeczne schodowego stopnia dębowego z wykorzystaniem szyny FSK

  2300-watowa pilarka Festool HK 85 umożliwia sprawne wykonanie wielu operacji obróbczych. Ich omówienie zaczniemy od cięcia poprzecznego. W tym celu w Festool HK 85 mocujemy szynę FSK i ustawiamy pilarkę prostopadle do krawędzi materiałów. Mając tak ustawioną maszynę, możemy np. wykonać cięcia wymiarowe balika sosnowego (fot. 1.), stopnia dębowego (fot. 2.) i legara tarasowego z bardzo twardego drewna egzotycznego Azobe (fot. 3.).

  Festool HK 85 – pilarka, jakich mało (cz. II)Festool HK 85 – pilarka, jakich mało (cz. II)
  fot. 3 Cięcie poprzeczne legara tarasowego z drewna Azobe z wykorzystaniem szyny FSKfot. 4 Cięcie poprzeczne balika sosnowego bez użycia szyn prowadzących

  Cięcia poprzeczne węższych elementów wykonamy też bez szyny dzięki stopie o specjalnej konstrukcji mającej kolorowy znacznik umożliwiający prowadzenie tarczy wzdłuż wytrasowanej linii cięcia (fot. 4.). Należy jednak zauważyć, że użycie szyn prowadzących FSK i FS znacznie zwiększa dokładność obróbki, a w wypadku cięcia poprzecznego zapewnia nam idealną prostopadłość krawędzi.

  Festool HK 85 – pilarka, jakich mało (cz. II)Festool HK 85 – pilarka, jakich mało (cz. II)
  fot. 5 Dokładne docinanie drewnianych materiałów izolacyjnych z wykorzystaniem szyny FSKfot. 6 Wymiarowe docinanie elementu konstrukcyjnego z wykorzystaniem szyny FSK

  To jest szczególnie widoczne podczas docinania drzewnych materiałów izolacyjnych, gdzie z powodu ich dużej miękkości łatwo dochodzi do zboczenia tarczy z linii cięcia (fot. 5.), jak też w trakcie dokładnego docinania wymiarowego elementów konstrukcyjnych (fot. 6.). Pilarką uzbrojoną w szynę FSK możemy dokładnie docinać elementy, których grubość jest większa od jej głębokości cięcia. W tym celu najpierw na obwodzie materiału trasujemy linię cięcia i tniemy go najpierw z jednej strony (fot. 6), a następnie obracamy o 180° i przecinamy z drugiej (fot. 7.).

  Festool HK 85 – pilarka, jakich mało (cz. II)Festool HK 85 – pilarka, jakich mało (cz. II)
  fot. 7 Dokładne docinanie grubych elementów konstrukcyjnychfot. 8 Ustawianie kąta cięcia w poziomie na szynie FSK

  Bardzo ważną funkcjonalnością pilarki Festool HK 85 uzbrojonej w szynę FSK jest możliwość łatwego wykonywania cięć skośnych w pionie i w poziomie. Jeśli chcemy ciąć skośnie w poziomie, kąt cięcia ustawiamy na szynie FSK. W tym celu przesuwamy ruchomy zderzak i blokujemy na odpowiedniej wartości kąta (fot. 8.). Do szybkiego ustawiania najczęściej używanych kątów (0°, 15°, 30°, 45° i 60°) służą zapadki wykonane na boku szyny FSK (fot. 8.). W przypadku gdy mamy ciąć ukośnie w pionie, wtedy odpowiednich regulacji dokonujemy w pilarce, korzystając ze skali kątowej (fot. 9.). Możemy maksymalnie ustawić kąt 60° (fot. 10.), co jest unikalną cechą pilarki Festool HK 85. Jak łatwo spostrzec, w wypadku cięć skośnych mamy trzy kombinacje możliwych cięć: (1) skośne w poziomie, (2) skośne w pionie oraz (3) skośne w pionie i poziomie. 

  Festool HK 85 – pilarka, jakich mało (cz. II)Festool HK 85 – pilarka, jakich mało (cz. II)
  fot. 9 Ustawianie kąta cięcia w pionie w pilarce Festool HK 85fot. 10 60° to maksymalny kąt cięcia w pionie pilarki Festool HK 85 i unikalna jej cecha

  Przykładem cięcia skośnego w poziomie jest docinanie deski tarasowej z drewna egzotycznego (fot. 11.), zaś skośnego w pionie i poziomie – skracanie deski sosnowej (fot. 12.).

  Festool HK 85 – pilarka, jakich mało (cz. II)Festool HK 85 – pilarka, jakich mało (cz. II)
  for. 10 Cięcia skośne w poziomiefor. 11 Cięcia skośne w poziomie i pionie

  W następnym odcinku naszego cyklu zajmiemy się cięciem wzdłużnym z użyciem szyny FS i wykonaniem czopa z wykorzystaniem prowadnicy równoległej.

  Festool HK 85 – pilarka, jakich mało (cz. II)

  Źródło:
  Festool Polska sp. z o. o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  Festool Polska sp. z o. o.

  Festool to specjalista w dziedzinie budownictwa drewnianego, prac stolarskich, malarskich i renowacyjnych oraz przygotowaniu perfekcyjnych powierzchni.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.