google

  narzędziownia, formy wtryskowe, obróbka skrawaniem

  Kursy walut 14.11.2018
  1 USD
  3.8114
  -0.0154
  1 EUR
  4.2954
  -0.004
  1 CHF
  3.7747
  -0.0115
  1 GBP
  4.9424
  0.0099
  1 RUB
  0.0563
  -0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Konferencja Top Industry Summit - podsumowanie

  29 listopada w hotelu Sheraton w Warszawie odbyła się konferencja „Top Industry Summit”, będąca kontynuacją prestiżowego „Chemical Industry Summit & Awards Gala”.

  Konferencja Top Industry Summit - podsumowanieKonferencja Top Industry Summit - podsumowanie

  Tegorocznemu forum przyświecała idea debaty o wyzwaniach, jakie stwarza postępująca czwarta rewolucja przemysłowa. Poznaliśmy prognozy dotyczące najnowszych trendów i innowacji w sektorze chemicznym, branży motoryzacyjnej oraz przemysłowej. Wśród podejmowanych tematów znalazły się zagadnienia dotyczące smart factory i innowacyjnych technologii zapewniających oszczędności w biznesie. Celem konferencji było pokazanie, w jaki sposób różne sektory produkcyjne ulegają zmianie, aby stanąć wśród liderów rewolucji 4.0.

  Tegoroczną edycję „Top Industry Summit” otworzyło wystąpienie dr Oktawian Makowskiego - Koordynatora Projektów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na temat programów jakie oferuje NCBR naukowcom i przedsiębiorcom. Mówił w nim o głównych beneficjentach dofinansowań projektów oraz o programach dedykowanym branży chemicznej tak jak INNOCHEM, RANB, Szybka Ścieżka czy Projekty Aplikacyjne.

  Rola B+R w procesie wdrażania innowacji

  Konkluzje z wystąpienia przedstawiciela NCBR nadały ton dalszej debacie. Dyskusja w panelu inauguracyjnym zatytułowanym „Chemicals 4.0” moderowana była przez Jerzego Polaczka, Zastępcę Redaktora Naczelnego “Przemysł Chemiczny”. „Czwarta rewolucja przemysłowa to digitalizacja życia społecznego jak i procesów przemysłowych” - mówił na wstępie Jerzy Polaczek, który w dyskusji pytał prelegentów m.in o to czy polski przemysł chemiczny jest gotowy na zmiany podyktowane transformacją cyfrową oraz jakie wyzwania stoją przed branżą. Grzegorz Czul, Prezes Fluor S.A. odniósł się do relacji z inwestorami i firmami inżynieryjnymi. "Innowacje wiążą się z większymi kosztami. Z punktu widzenia inwestorów pojawia się dylemat czy opłaca się ponosić te koszty w zamian za postęp technologiczny czy może jednak pozostać przy sprawdzonych elementach i systemach. Realizacja każdego innowacyjnego pomysłu wiąże się ze sporym ryzykiem, którego polscy inwestorzy niechętnie chcą podejmować" - mówił Prezes Fluor.

  Z kolei Andrzej Krueger, Dyrektor Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia" nawiązał do prezentacji dr Oktawiana Makowskiego podkreślając istotną rolę NCBR, który jest największą instytucją wspierającą działalność B+R biorącą czynny udział w tworzeniu nowych technologii. Obstawał jednak przy zdaniu, że agencja nadal zbyt biurokratycznie podchodzi do przedsiębiorcy, który powinien mieć jasno określone zasady i zmniejszone ograniczenia formalne. Maciej Lubomski, Dyrektora Dywizji Waterproofing w Grupie Selena podkreślał, że kluczowe jest stworzenie ekosystemu współpracy miedzy działami badań rozwoju, które posiadają olbrzymie kompetencje a rynkiem oraz finalnymi użytkownikami produktów. Zagadnienie NCBR kontynuował Oktawian Makowski, który zaznaczał, że rolą agencji nie jest inwestowanie w określone rozwiązania techniczne a wspieranie badań naukowych oraz inżynieryjnych, które będą kończyły się wdrożeniem produktu lub projektu. 

  Natomiast Artur Kucia, Dyrektor Biura Klienta Strategicznego, Przemysł Ciężki i Wydobywczy, PKO Bank Polski mówił, że z perspektywy banku niezwykle istotne jest by wspierane projekty dawały pewne i stabilne efekty wzrostu podmiotów, które dany projekt realizują. Słowem podsumowania Jerzy Polaczek podkreślał, iż zaplecze badawcze jest świadome zbliżającej się rewolucji a przemysł stara się korzystać z dostępnych mu rozwiązań naukowo-technicznych. Inwestorów z kolei trzeba przekonać by unowocześniali swoje projekty pomimo tego, iż wiąże się to z ryzykiem.

  Kolejnym mówcą konferencji był Dariusz Downer, Koordynator projektu Industry 4.0 w Fabryce Układów Hamulcowych Robert Bosch w Mirkowie k/ Wrocławia, który przedstawił praktyczne zastosowanie RFID w optymalizacji łańcucha dostaw i tym samym dał wprowadzenie do tematyki kolejnego panelu.

  Rozwiązania Smart Factory

  Po studium przypadku Dariusza Downera, przywitani zostali prelegenci drugiego panelu, który został poprowadzony przez Menedżera firmy PWC- Michała Gawrysiaka. Tematem przewodnim były rozwiązania dla Smart Factory.

  Jednym z dyskutantów był Michał Ziajowski – Dyrektor Generalny, Precia Molen, który podkreślił, że firma, która działa w duchu czwartej rewolucji przemysłowej, błyskawicznie reaguje na zmiany rynkowe, zmiany dotyczące dostawców i przede wszystkim na potrzeby swoich klientów. Podkreślił, że prędzej czy później rewolucja dotknie każdego. Do tej wypowiedzi dołączył Członek Zarządu ERBUD Industry- Mariusz Grochowski, który wyraził swoją obawę o to, że panuje zasada „remontuj, dopiero kiedy coś się popsuje”. Zaznaczył, że polscy przedsiębiorcy nie są przewidujący. Boją się nowych rozwiązań, które nie są wdrażane przez wewnętrzne bariery organizacyjne. Wątek został podniesiony również przez Prezesa Boryszewa Jarosława Michniuka. Przyznał, że polscy przedsiębiorcy nadal nie są przekonani do inwestowania w smart factory, ale aby przetrwać, z czasem nie będą mieli innego wyjścia. Powstało wreszcie pytanie jak wygląda sprawa finansowania nowoczesnych fabryk.

  Z odpowiedzią przyszedł Łukasz Jasiński, Dyrektor Departamentu Projektów Sektorowych BGK. Potwierdził, że pieniędzy na tego typu przedsięwzięcia jest dużo. Istnieją na rynku odpowiednie instrumenty i produkty (m.in. kredyt technologiczny), które pozwolą na płynność finansową podmiotom, które będą szły w tym kierunku. Jednym z większych wyzwań we wdrożeniach smart factory, jest obszar ludzki i łącząca się z tym edukacja. Jest to kompleksowy proces, który dotyczy szkoleń dla pracowników, klientów i dostawców. Banki również muszą edukować się w tym kierunku, aby rozumieć jaki efekt przyniosą finansowane przedsięwzięcia.

  Powracając jeszcze do kwestii związanej z potrzebami Klienta, temat podjął Jean-Andre Barbosa, Wiceprezes Zarządu Future Pipe Industries. Wyraźnie zaznaczył, że potrzeby konsumentów się zmieniły, wszyscy oczekują produktów szytych na miarę i nowoczesna firma nie powinna zastanawiać się nad tym czy dostosować się do tych zmian, tylko jak szybko i skutecznie to osiągnąć. Panel został podsumowany następująco: rewolucja dzieje się obecnie na naszych oczach- albo będziemy jej częścią, albo zostaniemy w tyle. Nie ma barier finansowych na to, aby realizować strategię nowoczesnych fabryk. Wyzwaniem wokół tych rozwiązań, jest człowiek, który powinien zmienić swój sposób myślenia, przestawić się z trybu operacyjnego na tryb kontroli i nadzoru, do tego będzie potrzebował zaangażowania w edukację swoich pracowników, klientów i dostawców.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.