google

  narzędziownia, formy wtryskowe, obróbka skrawaniem

  Kursy walut 13.12.2018
  1 USD
  3.7739
  -0.0195
  1 EUR
  4.2937
  -0.0056
  1 CHF
  3.8036
  -0.0155
  1 GBP
  4.7787
  0.0231
  1 RUB
  0.0569
  -0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Wiertarka udarowa czy młotowiertarka – co wybrać?

  Logo Lange Łukaszuk

  Często spełniają tą samą funkcję, a pod względem istotnych parametrów  mają więcej podobieństw niż różnic. Wiertarka udarowa i młotowiertarka – kiedy potrzebujemy obu, a kiedy możemy stosować je zamiennie?

  Wiertarka udarowa czy młotowiertarka – co wybrać?, wiertarka udarowa, Kress, Lange Łukaszczuk, Zakup nowych elektronarzędzi to często inwestycja na lata. Dlatego przed dokonaniem wyboru warto znać możliwości, jakie dają urządzenia i czy odpowiadają naszym aktualnym potrzebom. Od czego zacząć? Najlepiej od poznania podobieństw i różnic między wiertarką udarową i młotowiertarką.

  Do jakiej pracy?

  Oba urządzenia mają jedno zadanie – służyć wykonywaniu otworów w twardych i trudnych materiałach, dłutować i kuć. Tu jednak pojawiają się już pewne różnice, które zapewniają przewagę jednej ze stron. Jakie?

  Wiertarka udarowa to urządzenie o mniejszym ciężarze, bardziej kompaktowe oraz posiadające większy zakres możliwości wykorzystania do różnych prac. Bardziej uniwersalne, gdyż pozwala także na pracę przy obróbce drewna i materiałów metalowych – mówi Marcin Salata, menadżer produktu w Lange Łukaszuk.

  Typowe zastosowanie to:

  • budownictwo wykończeniowe
  • instalacje wewnętrzne
  • instalacje  elektryczne
  • montaż w stolarstwie i ślusarstwie

  - Z kolei młotowiertarka to sprzęt mniej kompaktowy o większej mocy i innej budowie. Ze względu na rodzaj prac do jakich głównie służy, jest wyposażona w inny rodzaj udaru oraz dostosowany do tego uchwyt wiertarski SDS-plus – dodaje Marcin Salata.

  Główne zastosowanie młotowiertarki to prace ogólnobudowlane o charakterze zewnętrznym konstrukcyjnym na przykład przy wszystkich pracach związanych z wierceniem czy kuciem w konstrukcjach betonowych czy żelbetonowych. Kluczową różnicą, mającą wpływ na zakres wykonywanych elektronarzędziem prac, jest typ mechanizmu udarowego zastosowanego w obu urządzeniach.

  Udar mechaniczny…

  W przypadku wiertarek udarowych mamy do czynienia z udarem typu mechanicznego. - Obecnie wykorzystujemy tak zwany udar mechaniczny zębatkowy, zbudowany z pierścieni umieszczonych na wrzecionie. Ich powierzchnia jest nacięta za pomocą stożkowo-poprzecznych występów, które sprawiają, że wprawione w ruch pierścienie przybliżają się i oddalają od siebie, powodując tym samym wytworzenie ruchu prostoliniowo-zwrotnego – mówi Marcin Salata. W celu maksymalnego wykorzystania udaru, konieczne jest dociśnięcie wiertarki jak najmocniej do obrabianego materiału. Jednak należy pamiętać, że wiertarka udarowa nie poradzi sobie z każdym materiałem – np. wierceniem w ścianach bloku z wielkiej płyty. Do tego dochodzi spadająca w czasie wydajność udaru – przez zużycie się trących o siebie zębatek. Co z młotowiertarkami?

  ...lub udar pneumatyczny

  - Tu częstotliwość udaru jest dużo mniejsza, ale dzięki energii uderzenia wytwarzanej bezpośrednio z mocy silnika elektrycznego, wydajność pracy dużo wyższa niż przy wiertarce udarowej – mówi Marcina Salata z Lange Łukaszuk. To zasługa udaru pneumatycznego, w którym kompresor elektronarzędzia wytwarza powietrze napędzające podbijak uderzający w głowicę wiertła zamocowanego na uchwycie SDS-Plus lub SDS-Max. Taki sposób mocowania sprawia, że wiertło porusza się wzdłuż własnej osi, nie obraca się na boki i doskonale obrabia materiały, takie jak beton, żelbeton czy kamień. – Jeśli wykorzystamy udar młotowiertarki do bardziej miękkich materiałów, musimy liczyć się z możliwością powstania osłabiających strukturę wokół otworu mikropęknięć – dodaje Marcin Salata.

  Odpowiednia technika

  Wiertarka udarowa czy młotowiertarka – co wybrać?, młotowiertarka, Panasonic, Lange Łukaszczuk,

  W zależności od elektronarzędzia, będziemy operować inną techniką pracy. W przypadku wiertarki konieczne będzie włożenie dodatkowej siły dociskającej wiertło do podłoża – by spowodować zetknięcie zębatek i uzyskanie udaru.

  Z kolei w przypadku młotowiertarek dociśnięcie urządzenia jest błędem – powoduje skrócenie drogi, po której porusza się tłok i zmniejszenie energii udaru i wydajności urządzenia.

   

  Sprawdź istotne parametry

  Kiedy już wiemy, które urządzenie lepiej sprosta zaplanowanym zadaniom, warto wiedzieć, po czym poznać dobry sprzęt. Zarówno wiertarka udarowa, jak i młotowiertarka mają kilka wspólnych, równie istotnych parametrów. – Jedną z kluczowych wartości jest liczba osiąganych udarów – najlepsze modele oferują 4500-4750 w ciągu minuty – mówi Marcin Salata. – Do tego dochodzi również wpływająca na efektywność pracy prędkość na poziomie ok. 1000-1250 obrotów na minutę. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Regulacja obrotów – płynna lub dwubiegowa, umożliwiające dostosowanie obrotów do obrabianego materiału
  • Sprzęgło – pozwala uniknąć obciążenie silnika, gdy wiertło się zablokuje
  • Przełącznik kierunku obrotów – gdy urządzenie ma spełniać także rolę zwykłej wiertarki
  • Maksymalna średnica wiercenia

  Zaawansowane rozwiązania

  Istotnym elementem wpływającym na wybór sprzętu jest sposób jego zasilania – sieciowe lub akumulatorowe. Wyposażone w wydajne ogniwa nowoczesne elektronarzędzia charakteryzują te same możliwości, co sprzęty podłączone do sieci, a przy tym większa mobilność i komfort pracy. – Do tego dochodzą ciekawe rozwiązania technologiczne, jak opcja pracy na lżejszym ogniwie z taką samą efektywnością, czy zaawansowane systemy uszczelnień i wentylacji, pozwalające zachować trwałość sprzętu pracującego przy dużym zapyleniu – mówi Marcin Salata z Lange Łukaszuk.

   
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.