google

  narzędziownia, formy wtryskowe, obróbka skrawaniem

  Kursy walut 25.09.2018
  1 USD
  3.6511
  -0.0109
  1 EUR
  4.2939
  -0.0153
  1 CHF
  3.7773
  -0.0404
  1 GBP
  4.7987
  -0.0053
  1 RUB
  0.0555
  0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jak działa technologia CNC?

  Jak działa technologia CNC?W czasach, w których inżynierzy budowali pierwsze maszyny przemysłowe, każdemu z nich towarzyszyła jedna myśl: jak zbudować coś, co chociaż w minimalnym stopniu przyspieszy długotrwały proces produkcji? Tak powstawały wynalazki takie, jak chociażby silnik parowy! Gdyby teraz te same osoby mogły zobaczyć, na co pozwala dzisiejsza technologia.

  Dzięki sterowaniu numerycznemu w maszynach, takich jak frezarka CNC, możliwa jest produkcja wieloseryjna w stopniu takim, który nie mógłby się śnić tamtejszym uczonym nawet w najśmielszych snach.

  Dzisiaj jest to wszech obowiązujący standard i nie sposób jest wyobrazić sobie współczesnej fabryki, bez zastosowań technologii CNC. Nie będzie to żadną przesadą, jeżeli powiemy, że jest to jeden z najbardziej rewolucyjnych wynalazków w historii przemysłu!

  Jak działa technologia CNC?

  Na samym początku warto wytłumaczyć, co kryje się pod tajemniczym skrótem CNC. Jego pełne rozwinięcie to Computerized Numerical Control. Oznacza to, że dana maszyna w swojej pracy używa tzw. kodów sterujących, które generowane są przez programy do grafiki trójwymiarowej. Czym charakteryzują się takie obrabiarki numeryczne? Możemy wyróżnić kilka charakterystycznych elementów budowy takiego urządzenia.

  Pierwszy z nich, zarazem najważniejszy, to nośnik danych. Jest to urządzenie wejściowe, które może przyjmować, postać dyskietki, karty, taśmy i tym podobnych. Zawiera on informacje sterujące i bez niego nie jest możliwe prawidłowe działanie maszyny. Aby zamieszczone tam dane zostały poprawnie odczytane, potrzebny jest przetwornik. Dzięki niemu instrukcje są przetwarzane na sygnały w taki sposób, aby poprawnie zinterpretowane przez napędy obrabiarki. Każdym poszczególnym napędem operują osi przesuwu i wrzeciona.

  Jak działa technologia CNC?

  Technologia obrabiarek numerycznych CNC rozwija się w zastraszającym tempie. Rozwój cyfrowy układów sterujących, zwłaszcza w elemencie miniaturyzacji, to stale rozwijająca się gałąź przemysłu. Nie powinniśmy usilnie trzymać się tego, co wykorzystywaliśmy lata temu. Dziś wszystko może być znacznie prostsze w realizacji i stawiając na pracę maszyn ze sterowaniem numerycznym, możemy zwiększyć efektywność naszej produkcji przy zminimalizowaniu strat, które były nie do uniknięcia bez niej. Jest to zdecydowanie najbliższa droga do osiągnięcia perfekcji w fabrycznej codzienności.

  Źródło zdjęć: http://www.fanuc.eu/pl/pl

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.