google

  narzędziownia, formy wtryskowe, obróbka skrawaniem

  Kursy walut 25.09.2018
  1 USD
  3.6511
  -0.0109
  1 EUR
  4.2939
  -0.0153
  1 CHF
  3.7773
  -0.0404
  1 GBP
  4.7987
  -0.0053
  1 RUB
  0.0555
  0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Miękki rozruch – softstart do silnika trójfazowego

  Miękki rozruch – softstart do silnika trójfazowegoSilniki trójfazowe są jednymi z najpopularniejszych na rynku, bo dostępne w dobrej cenie i tanie w eksploatacji. Odznaczają się wysoką sprawnością działania, jednak przy rozruchu mogą pobierać prąd o znacznie wyższej wartości niż prąd znamionowy, co grozi przeciążeniem sieci i udarami. Dlatego też opracowano rozwiązanie pozwalające wyeliminować problem, a są nim softstarty.

  Funkcja softstartów

  Softstarty to układy łagodnego rozruchu, które płynnie zwiększają napięcie prądu aż do uzyskania pełnej wartości prądu znamionowego silnika. Tym samym ograniczają moment i redukują udary występujące przy rozruchu bezpośrednim lub gwiazda-trójkąt. Dzięki temu skoki napięcia i obciążenie mechaniczne zostają zminimalizowane, a więc silnik jest mniej narażony na uszkodzenia, wolniej się zużywa i niezawodnie pracuje. Przy okazji przedłuża się też jego żywotność. Poza tym obserwuje się mniejsze straty energii, co przy dłuższym okresie użytkowania urządzenia przynosi spore oszczędności.

  Budowa i zalety softstartów

  Układy łagodnego rozruchu przeznaczone do współpracy z silnikami trójfazowymi zbudowane są z modułu energoelektronicznego (najczęściej tworzą go tyrystory lub triaki) układu załączania, którego działaniem zarządza mikroprocesor, radiatora, wentylatora, transformatora prądu oraz obudowy z wyświetlaczem. Czasem wyposaża się je też w elektroniczny przekaźnik i styczniki obejściowe.

  Urządzenie uruchamia odpowiednia faza lub konkretna prędkość obrotowa silnika. Co ważne, jeden softstart może obsługiwać kilka silników połączonych równolegle, co znacznie ułatwia sprawowanie nadzoru nad prawidłowym rozruchem silników, redukuje koszty wykonawcze układu i wyklucza konieczność konserwacji.

  Warto podkreślić, że softstarty mają kompaktowe rozmiary, są łatwe w montażu, konfiguracji i późniejszej obsłudze. Bardzo wydajnie pracują przy niskich stratach energii. Wykorzystuje się je m.in. do rozruchu pomp, wentylatorów, pras, schodów ruchomych, urządzeń transportowych, przenośników ślimakowych, taśmociągów, maszyn przemysłowych z napędem. Ponadto nadają się do zastosowania w budownictwie i infrastrukturze.

  Miękki rozruch – softstart do silnika trójfazowego

  Korzyści z zastosowania softstartów

  Przez zastosowanie softstartów osiąga się następujące korzyści:

  • łagodny rozruch silnika
  • likwidacja spadków napięcia, co skutkuje odciążeniem sieci
  • redukcja obciążeń mechanicznych w napędzie
  • podwyższona trwałość silnika
  • brak usterek silnika, które mogłyby skutkować przerwami w produkcji i narazić przedsiębiorstwo na straty
  • oszczędność energii.
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.